Mount Everest: najwyższy lodowiec góry gwałtownie topnieje

0
310
Mount Everest: Lód, który powstawał przez 2 000 lat, stopił się. Zdjęcie: Pixabay

Nowe badanie wykazało, że zmiany klimatyczne powodują topnienie najwyższego lodowca na Mount Everest w szybkim tempie.

Naukowcy z Uniwersytetu Maine odkryli, że lodowiec South Col stracił ponad 54 m grubości w ciągu ostatnich 25 lat.

Lodowiec, który znajduje się około 7906 m nad poziomem morza, przerzedza się 80 razy szybciej niż początkowo tworzył się lód na powierzchni.

Za tempo spadku przypisuje się ocieplenie temperatur i silne wiatry.

Naukowcy prowadzący badanie odkryli, że od lat 90. ubiegłego wieku lód, który potrzebował około 2000 lat, aby się uformować, stopił się.

Zauważyli również, że gruba warstwa śniegu lodowca uległa erozji, wystawiając leżący pod nią czarny lód na działanie słońca i przyspieszając proces topnienia.

Dr Mariusz Potocki, jeden z wiodących badaczy, powiedział, że odkrycia sugerują, że „Lodowiec South Col może stać się „reliktem” z dawnych, zimniejszych czasów.”

Inny autor raportu, dr Tom Matthews, klimatolog z Kings College London, zaobserwował, że nie nastąpiła żadna pojedyncza zmiana klimatu w regionie, która spowodowałaby gwałtowny wzrost temperatury.

„Zamiast tego stały wzrost temperatury w końcu popycha lodowiec przez próg i nagle wszystko się zmienia” – powiedział.

Czytaj: Alpiniści sprzątali Mount Everest, usunęli 8,5 ton śmieci

Chociaż topnienie lodowców było szeroko badane, wpływ zmiany klimatu na lodowce na tej wysokości nie był wcześniej badany.

Zespół 10 naukowców odwiedził lodowiec, gdzie zainstalował dwie najwyższe na świecie stacje monitorowania pogody i pobrał próbki z rdzenia lodowego o długości 10 metrów.

Kierownik ekspedycji, dr Paul Mayewski, powiedział BBC, że badanie „dodaje wiedzę o dużej wysokości, która nie była wcześniej dostępna i która wskazuje na niezwykłą wrażliwość systemów Ziemi na nawet stosunkowo niewielkie zmiany”.

Dr Mayewski zauważył również, że szybkie topnienie może mieć wiele „znaczących implikacji w skali regionalnej i globalnej”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Miliony ludzi są uzależnione od wody pitnej w Himalajach, a jeśli inne lodowce w regionie – i na całym świecie – pójdą za przykładem Everestu, ich zdolność do dostarczania wody do picia i nawadniania może znacznie spaść.

Spadek może również stanowić wyzwanie dla wspinaczy, ponieważ podczas przyszłych wypraw w góry mogą napotkać bardziej odsłonięte podłoże skalne i pokrywę lodową, co utrudni wspinaczkę.

Czytaj: Ludzie stoją w kolejce na… Mount Everest.

Powiedział BBC, że naukowcy muszą teraz zbadać, „w jakim stopniu wrażliwość, którą tu odkryliśmy, dotyczy szerzej magazynów lodu na dachu świata”.

W zeszłym roku zespół francuskich naukowców doszedł do wniosku, że lodowce na świecie topnieją w coraz szybszym tempie.

Czytaj: Lodowce topnieją szybciej niż przewidywano.