Możesz uratować komuś życie, zostań dawcą szpiku

0
182
Dołącz do Galaktyki Dobrych Ludzi. Zdjęcie: Fundacja DKMS/Facebook

Co 40 minut ktoś w Polsce otrzymuje diagnozę – nowotwór krwi, czyli białaczkę. 1 na 5 polskich Pacjentów wciąż nie znajduje zgodnego Dawcy szpiku.

Białaczka jest także jednym z najczęściej występujących nowotworów u dzieci. Choć rozwija się bardzo szybko, to jednocześnie szybkie rozpoczęcie leczenia w specjalistycznym ośrodku daje duże szanse na wyleczenie u przeważającej większości małych pacjentów.

Dlatego im więcej potencjalnych dawców, tym większe są szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego. 

I Ty możesz uratować komuś życie!

Zarejestruj się jako dawca szpiku – zachęca Fundacja DKMS. Z okazji Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi, w wielu miastach w Polsce będzie można wpisać się do bazy.

Misją Fundacji DKMS jest walka z nowotworami krwi. Nieustannie pracują, aby przekonać jak najwięcej osób do zostania potencjalnym Dawcą szpiku.

10 000 Dawców, 10 miast i mnóstwo dobrej energii! Już w ten weekend w całej Polsce odbędą się akcje rejestracji potencjalnych Dawców szpiku podczas których wy lub wasi bliscy i znajomi będziecie mogli zarejestrować się do bazy potencjalnych Dawców szpiku Fundacji DKMS.

Spotkacie ich:

  • w Gdańsku, Brama Wyżynna w Gdańsku;
  • w Gdyni, Centrum Riviera i Bulwar Nadmorski;
  • w Szczecinie, na Placu Jasne Błonia oraz w Galerii Atrium Molo;
  • w Bydgoszczy, w galerii Focus oraz na Wyspie Młyńskiej;
  • w Olsztynie, na rynku starego miasta;
  • w Łodzi, w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym (Orientarium);
  • we Wrocławiu, na rynku starego miasta;
  • w Opolu, na rynku przy ratuszu;
  • w Kielcach, na Placu Artystów;
  • w Krakowie, na Placu Szczepańskim
  • i wielu innych miejscach w Polsce. Ich szczegółową listę znajdziecie tutaj: www.dkms.pl/dzialaj/kalendarz-wydarzen

Czytaj: Kraków szuka genetycznych bliźniaków

Źródło: Facebook

A okazja ku rejestracji jest naprawdę wyjątkowa, bo właśnie 28 maja będziemy obchodzić Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. W tym dniu Fundacja DKMS chce w szczególny sposób pokazać wsparcie dla chorych na nowotwory krwi.

Co roku udaje się w Polsce połączyć około tysiąca par tak zwanych bliźniaków genetycznych, mówi Alicja Cichońska z Fundacji DKMS.

„W tym roku mamy ogromną przyjemność świętowania dziesięciu tysięcy takich par. 10 tysięcy – to dużo czy mało? Dla nas 10 tysięcy to bardzo dużo, bo właśnie tyle Dawców podarowało szansę na życie Pacjentom, którzy potrzebowali przeszczepienia. Za każdym z Was, Dawców, Wolontariuszy, stoi jakiś powód, który sprawił, że zarejestrowaliście się w bazie Fundacji DKMS. Tych powodów jest zdecydowanie więcej niż 10 tysięcy i uwierzcie, że chcemy poznać każdy z nich!” – powiedziała Cichońska.

Czytaj: Japońska pływaczka pokonała białaczkę i wystąpła w Letnich Igrzyskach Olimpijskich

Źródło: Facebook

Pobranie szpiku nie jest takie straszne, jak nam się wydaje. Wielkie igły wbijane w kręgosłupy dawców to mit. 90% przypadków takich zabiegów nie różni się niczym poza czasem od standardowego oddawania krwi i trwa trzy godziny. Akcja DKMSu odbędzie się już w tę sobotę. Szczegóły znajdziecie na stronie Fundacji.

MAZOWSZE – to właśnie z tego regionu pochodzi najwięcej Dawców potencjalnych i faktycznych w bazie Fundacji DKMS Aż 16% Dawców faktycznych to mieszkańcy województwa mazowieckiego!

Źródło: Facebook

Także Na Pomorzu odbywało się mnóstwo akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku.

Źródło: Facebook

Wiedziałeś o tym, że Twój „bliźniak genetyczny” może mieszkać na drugim końcu świata? Tak, to realne, że obca osoba, mówiąca w innym języku, żyjąca w innym kraju lub nawet na innym kontynencie może być podobna do Ciebie genotypowo.

Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na to, że nasz genotyp jest bardzo różnorodny, tak naprawdę znalezienie bliźniaka genetycznego jest jak szukanie igły w stogu siana. Szanse wynoszą 1:20 000 a czasami nawet 1: kilku milionów. Dlatego tak ważne jest, żeby w bazie potencjalnych dawców szpiku znalazło się jak najwięcej osób.

Razem pokonajmy nowotwory krwi!