Mural w Warszawie pochłania smog, oczyszczając powietrze jak 720 drzew

0
690
W Warszawie powstał mural, który oczyszcza powietrze i "zjada" smog. Zdjęcie: Good Looking Studio

W Warszawie powstał projekt artystyczny, który oczyszcza miejskie powietrze. Lokalni artyści namalowali gigantyczny mural wykonany ze specjalnych pigmentów aktywowanych przez słońce i usuwających smog.

Mural, który „zjada” smog i działa jak 720 drzew

Proekologiczny mural pochłaniający smog powstał w ramach akcji marki Converse pod hasłem „City Forests”. 

Mural został wykonany przy użyciu fotokatalitycznej farby z dwutlenkiem tytanu, który przyciąga zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu, a następnie przekształca je w nieszkodliwe azotany i węglany w procesie chemicznym z udziałem światła słonecznego.

Warszawiacy mural mogą podziwiać na jednym z budynków przy ul. Jaworzyńskiej w Warszawie. Lokalizacja ta nie jest przypadkowa, bowiem mural znajduje się tuż obok jednego z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w Warszawie. Jak zapewniają twórcy projektu, mural ma pochłaniać tyle zanieczyszczeń, ile jest w stanie zaabsorbować aż 720 drzew. 

– W wielu miastach świata poziom zanieczyszczeń spadł na skutek tego, że ludzie nie musieli codziennie dojeżdżać do pracy i spędzali mniej czasu na zewnątrz, a firmy pracowały na zwolnionych obrotach. W momencie, gdy wszyscy na chwilę zwolnili, marka Converse dostrzegła okazję, aby zabrać głos i pomóc w produkcji świeżego powietrza poprzez zrównoważone murale. Wszystko dla społeczności, które ponownie się łączą i wracają do życia po długim okresie izolacji – mówią przedstawiciele marki Converse.

Lepsze jutro

Mural został wzniesiony na budynku naprzeciw popularnej stacji metra i przedstawia kolekcję uśmiechniętych kwiatów zaplątanych wśród wysokich budynków. Projekt wykonali polscy artyści Maciek Polak i Dawid Ryski, który został wykonany przez lokalne centrum artystyczne Good Looking Studio, w skład którego weszli doświadczeni muraliści.

Celem było stworzenie muralu, który niesie pozytywny przekaz na przyszłość. Dawid Ryski i Maciek Polak w projekcie przedstawili swoją wizję miasta przyszłości, w którym chcieliby żyć. A wszystko to pod hasłem Create Together For Tomorrow – współpraca dla lepszego jutra. Każdy krok postawiony w kierunku lepszej przyszłości jest dobrym krokiem.

Good Looking Studio

14 murali jak 3000 drzew

Po Bangkoku w Tajlandii Warszawa jest drugim miastem, w którym powstał taki mural.

Warszawski mural to część projektu firmy Converse, która tworzy ekologiczne murale w kilku miastach na świecie. Murale pojawią się w 14 miejscach i będą oczyszczać powietrze, stanowiąc odpowiednik około 3000 drzew zasadzonych w regionach miejskich w ciągu przyszłego roku. Oprócz Warszawy do akcji przyłączyły się między innymi: Belgrad, Lima, Sydney, Dżakarta, Manila, Sao Paulo, Johannesburg, Melbourne, Bogota i Panama City.

Czytaj: Wymowny mural w Warszawie. Społeczeństwo docenia trud personelu medycznego

Good Looking Studio

Jednak Converse nie jest jedyną, która używa tych specjalnych farb do oczyszczania powietrza. Holenderski projektant Studio Roosegaarde postawił w Monterrey w Meksyku serię billboardów, na których zastosowano tę samą farbę fotokatalityczną, co mural w Warszawie.

Każdy billboard generuje taką samą ilość czystego powietrza jak 30 drzew co 6 godzin – i może funkcjonować nawet przez pięć lat – przeciwdziałając niektórym zanieczyszczeniom, które gromadzą się w meksykańskiej dolinie, poza zasięgiem silnych prądów wiatrowych.

Czytaj: Budynki, które walczą ze smogiem.

johannesfloe.com – Art to remember