Nadwaga zwiększa śmiertelność na COVID-19 dziesięciokrotnie

0
396
Otyłość = masa problemów ze zdrowiem. Zdjęcie: pixabay.com

Według raportu, wskaźniki śmiertelności Covid-19 są 10 razy wyższe w krajach, w których większość dorosłych ma nadwagę.

Według raportu opublikowanego w środę przez Światową Federację Otyłości ryzyko zgonu z powodu Covid-19 jest około 10 razy wyższe w krajach, w których większość populacji ma nadwagę.

Naukowcy odkryli, że do końca 2020 r. globalne wskaźniki śmiertelności Covid-19 były ponad 10 razy wyższe w krajach, w których ponad połowa dorosłych ma nadwagę, w porównaniu z krajami, w których mniej niż połowa ma nadwagę.

Zespół przeanalizował dane dotyczące śmiertelności z Johns Hopkins University (JHU) i Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i odkrył, że z 2,5 miliona zgonów Covid-19 zgłoszonych do końca lutego, 2,2 miliona miało miejsce w krajach, w których ponad połowa populacji ma nadwagę.

W analizie danych i badań z ponad 160 krajów naukowcy odkryli, że wskaźniki śmiertelności Covid-19 rosły wraz z występowaniem otyłości w poszczególnych krajach. Zauważają, że związek utrzymywał się nawet po dostosowaniu do wieku i bogactwa narodowego.

Raport wykazał, że każdy kraj, w którym mniej niż 40% populacji miało nadwagę, miał niski wskaźnik śmiertelności Covid-19, wynoszący nie więcej niż 10 osób na 100 000.

Wietnam miał jeden z najniższych na świecie wskaźników śmiertelności Covid-19, z 0,04 zgonami na 100 000 ludzi. Ludność kraju z nadwagą wynosi 18,3%. Inne kraje na liście o niskim współczynniku umieralności o podobnych wzorach to Japonia, Tajlandia i Korea Południowa.

Ale w krajach, w których ponad 50% populacji miało nadwagę, śmiertelność Covid-19 była znacznie wyższa – ponad 100 na 100 000.

Według raportu w Stanach Zjednoczonych, gdzie odnotowano 152,49 zgonów na 100 000 osób, 67,9% dorosłej populacji ma nadwagę.

Wiek jest głównym czynnikiem wpływającym na ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodu Covid-19, ale raport stwierdza, że nadwaga zajmuje drugie miejsce.

„Starość jest nieunikniona, ale warunków, które przyczyniają się do nadwagi i otyłości, można w dużym stopniu uniknąć, jeśli rządy zintensyfikują działania i wszyscy połączymy siły, aby zmniejszyć wpływ tej choroby” – powiedziała Johanna Ralston, dyrektor generalna Światowej Federacji Otyłości w oświadczeniu .

„Brak reakcji na otyłość przez wiele dziesięcioleci jest wyraźnie odpowiedzialne za setki tysięcy zgonów, którym można było zapobiec”.

Dr Tim Lobstein, autor raportu, dodał: „Rządy dopuściły się zaniedbań i zignorowały wartość ekonomiczną zdrowej populacji narażonej na ryzyko.

Czytaj: Rząd Grecji zabrania ciężkim turystom jazdy na osiołkach

Naukowcy twierdzą, że nadwaga może również pogorszyć inne problemy zdrowotne i infekcje wirusowe, takie jak H1N1, grypa i zespół oddechowy na Bliskim Wschodzie (MERS).

„COVID-19 jest tylko najnowszą infekcją, zaostrzoną przez problemy z wagą, ale były tam znaki ostrzegawcze. Widzieliśmy to w przeszłości w przypadku MERS, H1N1 i innych chorób układu oddechowego” – powiedział Lobstein.

Badania są następstwem wielu dotychczasowych raportów, które sugerują, że nadwaga lub otyłość mogą zwiększać ryzyko zgonu z powodu Covid-19. Nadwagę definiuje się za pomocą wskaźnika masy ciała (BMI) wynoszącego 25-29,9 kg / m², podczas gdy otyłość definiuje się jako BMI powyżej 30 kg / m².

Raport Public Health England z lipca 2020 roku wykazał, że chociaż wyższy wskaźnik masy ciała (BMI) nie zwiększał szans na zarażenie się Covid-19, wiązał się z większym ryzykiem poważnego zachorowania na tę chorobę. Jedno z badań wykazało, że w przypadku osób z BMI od 35 do 40 ryzyko zgonu z powodu COVID-19 wzrasta o 40%, a BMI powyżej 40 zwiększa ryzyko zgonu o 90%.

Badanie opublikowane w sierpniu 2020 roku przez naukowców z University of North Carolina w Chapel Hill (UNC) wykazało również, że osoby otyłe z Covid-19 miały o 113% większe ryzyko hospitalizacji w porównaniu z nieotyłymi rówieśnikami.

Ich szanse na wylądowanie na oddziale intensywnej terapii były również o 74% większe niż osób, które nie były otyłe, a także o 48% większe ryzyko zgonu z powodu wirusa.

Nadwaga lub otyłość jest również czynnikiem ryzyka wystąpienia chorób, takich jak choroby układu krążenia, cukrzyca typu 2, niektóre nowotwory i choroby układu oddechowego.

Czytaj: Jakie choroby powstają w wyniku spożycia zbyt dużej ilości cukru?

Światowe Forum Otyłości sugeruje priorytetowe traktowanie osób żyjących z otyłością w badaniach i szczepieniach pod kątem Covid-19.

W Stanach Zjednoczonych blisko trzy czwarte populacji ma nadwagę lub otyłość, zgodnie z danymi amerykańskiego Centers for Disease Control and Prevention.

Według raportu National Health Service (NHS) w Wielkiej Brytanii 67% mężczyzn i 60% kobiet ma nadwagę lub otyłość.

„Ten raport musi być sygnałem ostrzegawczym dla rządów na całym świecie” – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia w oświadczeniu. „Korelacja między otyłością a śmiertelnością z powodu COVID-19 jest jasna i przekonująca”.

Otyłość staje się co raz większym wyzwaniem dla polityki zdrowotnej i społecznej. Zgodnie z danymi WHO, w 2016 r. na całym świecie 39% populacji dorosłej miało nadwagę, 13% było otyłej. Dodatkowo,
18% dzieci w wieku 5-19 lat miało nadwagę, a 7% było otyłych.

Źródło: pl.freepik.com

Otyłość i nadwaga w Polsce

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Urzędu Statystycznego, co drugi dorosły w Polsce (powyżej 15+) ma kilka kilogramów za dużo. Trzech na pięciu z nas ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły. W ciągu ostatnich lat odsetek dorosłych cierpiących na otyłość w Polsce systematycznie rośnie. Niestety, prognozy nie są optymistyczne. W 2025 roku otyłych będzie już 26% kobiet i 30% mężczyzn.

Niestety, dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie. Ponad 18% jedenasto- i dwunastolatków ma nadwagę, a przeszło 3% jest otyłych.

Jeszcze gorzej wyglądają dane, na które powołuje się NFZ w swoim raporcie o szkodliwości cukru. Nadmiar zbędnych kilogramów ma 31% chłopców i 20% dziewczynek. Z otyłością zmaga się już 13% chłopców i 5% dziewczynek.

Przez otyłość nie tylko chorujemy, lecz także umieramy. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 mln osób na świecie.

Ruch i ćwiczenia fizyczne są kluczowym elementem drogi na szczyt zdrowej sylwetki. Kolejne piętra zajmują: owoce i warzywa, pieczywo i rośliny strączkowe, nabiał, ryby oraz oleje.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org