Nadzwyczajne przypadki Guevedoces

0
368
Na Dominikanie żyje sobie populacja, w której spora grupa chłopców do okresu dojrzewania posiada żeńskie zewnętrzne narządy płciowe. Źródło: Twitter

W tej wiosce niektórzy chłopcy nie mają penisa, dopóki nie skończą 12 lat.

Dojrzewanie może być niezręcznym okresem dla każdego, ale pomyśl o dzieciach Guevedoce z Dominikany, które dosłownie zmieniają płeć, gdy osiągają wiek dojrzewania.

W wiosce na Dominikanie około 1 na 50 dzieci rodzi się z rzadkim schorzeniem, w którym przy urodzeniu wydają się być płci żeńskiej i są wychowywane jako dziewczynki, ale w okresie dojrzewania rozwijają się męskie narządy płciowe. Są one znane jako „Guevedoces”, co z grubsza oznacza „penis w wieku 12 lat”.

Odkrycie małej społeczności na Dominikanie, gdzie niektórzy mężczyźni rodzą się jak dziewczynki, a penisy rosną dopiero w okresie dojrzewania, doprowadziło do opracowania przebojowego leku, który pomógł milionom ludzi, opisuje Michael Mosley w serialu BBC „Countdown to Life: The Extraordinary Making of You” z 2015 roku.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Niezwykły przypadek Guevedoce to stan, który dotyka nieco ponad 1 procent chłopców urodzonych w Salinas, odległej wiosce na południowym zachodzie Republiki Dominikany.

Johnny mieszka w małym miasteczku na Dominikanie, gdzie on i inni jemu podobni są znani jako „Guevedoces”, co dosłownie tłumaczy się jako „penis w wieku dwunastu lat” i którzy są również nazywani „machihembras”, co oznacza „najpierw kobieta, potem mężczyzna”.

Podobnie jak inni Guevedoce, Johnny wychowywał się jako dziewczynka, ponieważ nie miał widocznych jąder ani penisa i czegoś, co wyglądało na pochwę. Dopiero gdy zbliżał się do okresu dojrzewania, jego penis urósł, a jądra opadły.

„Kiedy się rodzą, wyglądają jak dziewczyny bez jąder i coś, co wydaje się być waginą” – napisał Mosley dla The Telegraph w 2015 roku. „Dopiero gdy zbliżają się do okresu dojrzewania, penis rośnie, a jądra opadają”.

Johnny, kiedyś znany jako Felicita, pamięta, jak chodził do szkoły w małej czerwonej sukience, chociaż mówi, że nigdy nie był szczęśliwy, robiąc dziewczęce rzeczy.

„Nigdy nie lubiłem ubierać się jak dziewczynka, a kiedy kupowali mi zabawki dla dziewczynek, nigdy nie zawracałem sobie głowy zabawą z nimi. Nie czułem się dobrze, nie lubiłem nosić spódnic i nie ciągnęło mnie do zabawy z dziewczynami. Chciałem tylko bawić się zabawkowymi pistoletami i chłopcami” – powiedział Johnny. Wraz ze zmianami psychologicznymi przyszły zmiany fizjologiczne; Johnny’emu wyrosły jądra i penis.

Kiedy stał się oczywiście mężczyzną, był wyśmiewany w szkole i odpowiadał pięściami.

„Mówili, że jestem diabłem, paskudne rzeczy, złe słowa i nie miałem innego wyboru, jak tylko z nimi walczyć, ponieważ przekraczali granicę”.

Pomimo dokuczania w szkole, transformacja była ostatecznie pozytywna. „Nigdy nie lubiłem ubierać się jak dziewczyna… Kiedy się zmieniłem, byłem szczęśliwy ze swojego życia” – powiedział Johnny.

Znana jest też historia Carli, która w wieku siedmiu lat jest bliska przemiany w Carlosa. Matka od dłuższego czasu widziała nadchodzącą zmianę.

„Kiedy skończyła pięć lat, zauważyłam, że za każdym razem, gdy zobaczyła jednego ze swoich męskich przyjaciół, chciała z nim walczyć. Jej mięśnie i klatka piersiowa zaczęły rosnąć. Widać było, że będzie chłopcem. Kocham ją bez względu na to, jaka jest. Chłopiec czy dziewczyna, to nie ma znaczenia.”

Nie wszyscy Guevedoce na Dominikanie zmieniają swoje imię po osiągnięciu okresu dojrzewania – niektórzy dorośli mężczyźni w regionie noszą żeńskie imiona przez całe życie.

Czytaj: Volkswagen Poznań wznawia produkcję po dwutygodniowym przestoju

Dlaczego tak się dzieje?

Cóż, jedną z pierwszych osób, które zbadały ten niezwykły stan, była dr Julianne Imperato-McGinley z Cornell Medical College w Nowym Jorku. W 1970 roku udała się do tej odległej części Dominikany, przyciągnięta niezwykłymi doniesieniami o dziewczynach zamieniających się w chłopców.

Kiedy tam dotarła, przekonała się, że plotki są prawdziwe. Przeprowadziła wiele badań na temat Guevedoce, zanim w końcu rozwikłała zagadkę tego, co się dzieje.

Kiedy zostaniesz poczęta, normalnie masz parę chromosomów X, jeśli masz zostać dziewczynką i zestaw chromosomów XY, jeśli masz być mężczyzną.

Imperato i jej koledzy odkryli, że niedobór enzymu 5-α-reduktazy był odpowiedzialny za rzadką chorobę Guevedoce.

Bez tego enzymu organizm nie wytwarza męskiego hormonu płciowego, dihydrotestosteronu (DHT), który zapobiega rozwojowi męskich narządów płciowych – przynajmniej do czasu dojrzewania płciowego, gdy podwyższony poziom testosteronu z opóźnieniem ujawni, że Guevedoces jest w rzeczywistości mężczyzną.

Tak więc chłopcy, mimo że mają chromosom XY, po urodzeniu wydają się być dziewczynkami. W okresie dojrzewania, podobnie jak inni chłopcy, dostają drugi przypływ testosteronu. Tym razem organizm reaguje i kiełkują mięśnie, jądra i penis.

Dokładne badania medyczne przeprowadzone przez Imperato-McGinley wykazały, że w większości przypadków ich nowy, męski sprzęt wydaje się działać dobrze i że większość Guevedoków żyje jako mężczyźni, chociaż niektórzy przechodzą operację i pozostają kobietą.

Czytaj: Mężczyzna zmienia płeć, aby otrzymać emeryturę rok wcześniej

Co dziwne, odkrycie Imperato było również podstawą leku Finasteryd, który jest używany przez tysiące, jeśli nie miliony mężczyzn na całym świecie do zwalczania zarówno przerostu prostaty, jak i łysienia typu męskiego.

„Moja żona, która jest lekarzem rodzinnym, rutynowo przepisuje Finasteryd, ponieważ jest to skuteczny sposób leczenia łagodnego przerostu prostaty, co jest prawdziwą klątwą dla wielu starszych mężczyzn. Finasteryd jest również stosowany w leczeniu łysienia typu męskiego” – powiedział Roy Vagelos, szef badań w międzynarodowym gigancie farmaceutycznym Merck.

Ostatnią interesującą obserwacją poczynioną przez Imperato-McGinley było to, że ci chłopcy, mimo że byli wychowywani jako dziewczęta, prawie wszyscy wykazywali silne preferencje heteroseksualne. W swoim przełomowym artykule doszła do wniosku, że hormony w łonie matki mają większe znaczenie niż wychowanie, jeśli chodzi o orientację seksualną.

Jeśli chodzi o Johnny’ego, odkąd rozwinął męskie genitalia, miał kilka krótkoterminowych dziewczyn, ale wciąż szuka miłości. „Chciałbym się ożenić i mieć dzieci, partnerkę, która będzie mi towarzyszyła w dobrym i złym” czasie.