Nagie ciała zwykłych ludzi w duńskiej telewizji

0
854

Kanał publiczny duńskiej telewizji DR Ultra zaczął emitować program, w którym nadzy ludzie prezentują swoje naturalne ciała i rozmawiają z obecnymi w studio nastolatkami.

Program realizowany zgodnie z założeniami ruchu body positive (pozytywne ciało) ma uświadomić nastolatkom, że ciało zwykłego człowieka różni się od ciała, które kreuje się w Internecie. Mimo dobrych intencji, program budzi wiele kontrowersji w duńskiej przestrzeni publicznej.

Body positive to ruch społeczny powołany po to, aby promować naturalny wygląd i naturalną budowę ciała zwykłego człowieka oraz żeby pokazać różnicę między ciałem przeciętnego człowieka i ciałem, które przedstawiane jest w mediach i Internecie, gdzie sylwetki, skóra, twarze są prezentowane jako idealne i możliwe do osiągnięcia.

Czytaj: Szkoły w Danii mają obowiązkowe zajęcia z empatii w ramach oficjalnego programu nauczania

Duńska telewizja płynie pod prąd

Na oryginalny projekt związany właśnie z ruchem Body positive zdecydowała się duńska telewizja, a konkretnie kanał DR Ultra.

DR Ultra nadaje program zatytułowany Ultra Strips Down, który ma mieć charakter edukacyjny. W trakcie programu uczniowie szkół (w wieku od 11 do 13 lat za zgodą rodziców) oglądają w studio nagie kobiety i nagich mężczyzn.

Program powstał, aby uświadomić młodym ludziom, że większość dorosłych ma inne ciała od tych, które na co dzień nastolatkowie widzą w gazetach, reklamach czy mediach społecznościowych.

Dzieci mogą zadać dorosłym pytania, dotyczące np. owłosienia pojawiającego się na ciele człowieka, starzenia się skóry, itd.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

https://www.facebook.com/watch/?v=680130166188672&t=0

Program Ultra Strips Down wywołał w Danii wiele kontrowersji. Jeden z przedstawicieli tamtejszej partii prawicowej stwierdził, że program deprawuje uczestniczących w nim nastolatków, którzy o szczegółach związanych z ludzkim ciałem powinni dowiadywać się na późniejszym etapie dojrzewania.

Szefowie DR Ultra odpowiedzieli, że tego typu zarzuty są całkowicie chybione we współczesnych czasach.

Prowadzący i pomysłodawca Ultra Strips Down Jannik Schow w rozmowie z „New York Timesem” broni formuły programu. – Nagość nie ma nic wspólnego z seksem, chodzi tylko o oglądanie naturalnych ciał. Większość ciał, które widzimy w mediach społecznościowych, jest doskonałych, ale tak nie wygląda 90% świata – podkreślił Schow.

Program zdobył nagrodę dla najlepszego programu dla dzieci na duńskim festiwalu telewizyjnym w 2019 roku. Stacja zamówiła tworzy drugi sezon programu.

Czytaj: Ten niesamowity most zamienia się w tunel i łączy Danię i Szwecję