Najbardziej oczekiwane projekty architektoniczne tego roku

0
523

Projektowanie architektoniczne to – najogólniej mówiąc – długotrwały i wieloetapowy proces niezbędny do prawidłowej realizacji danego zlecenia budowlanego. Projektowanie architektoniczne to długi i wyczerpujący proces, ale na te budynki warto czekać!

1. 425 Park Avenue w Nowym Jorku, USA

Zdjęcie: WSP.COM

Ten wieżowiec na słynnej Piątek Alei w Nowym Jorku ma mieć 41 kondygnacji i ma ustanowić nowe standardy w zakresie projektowania powierzchni biurowych. Tak mówi o tym miejscu główny architekt Norman Foster.

Wieżowiec będzie wyróżniał się dwupoziomowym tarasem z roślinami oraz pomieszczeniami przeznaczonymi na biura bez kolumn. Gdy budynek zostanie ukończony będzie mierzyć 221 metrów.

Zdjęcie: AASARCHITECTURE.COM

2. Stadion Narodowy w Tokio, Japonia

Zdjęcie: LEISUREOPPORTUNITIES.CO.UK

Znany japoński architekt Kengo Kuma został wyróżniony poprzez wybranie go na projektanta tokijskiego stadionu po wielu miesiącach zaciekłych rozmów, kiedy to japońskie władze finalnie odrzuciły projekt, który wygrał w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Pierwsze miejsce zajęła pracownia Zaha Hadid z wizjonerskim projektem ogromnej areny.

Jednak po głośnych sprzeciwach mieszkańców oraz środowiska architektonicznego projekt pracowni Hadid uznano na zbyt drogi i niedopasowany do lokalnego kontekstu.

Zdjęcie: GOTOKYO.COM

Stadiom ma być gotowy na Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2020 roku w Tokio. Charakterystyczne dla tego miejsca mają być rośliny otaczające budowlę. Z racji, że odbyła się tam już inauguracyjna impreza, można było już podziwiać ten budynek. Czy się spodobał? Oczywiście głosy są podzielone, ale zdecydowana większość twierdzi, że stadion wydaje się mało dynamiczny i o niezbyt ciekawej konstrukcji. Co do funkcjonalności też pozostawia podobno wiele do życzenia.

Czytaj: Najbardziej spektakularne budynki znanego architekta Franka Gehry’ego

3.Nanjing Zendai Himalayas Center, Chiny

Zdjęcie: PINTEREST

We wschodnich Chinach powstaje kompleks, w którym będą powierzchnie biurowe, hotele, apartamenty i sklepy. Projekt ma kojarzyć się z ośnieżonymi szczytami górskimi – taki styl przez lata wypracowała sobie firma MAD Architects, która chce łączyć architekturę z naturą.

Powstaną tam niskie budynki połączone mostami i ścieżkami dla pieszych, które będą w centrum. Będą także stawy, baseny, wodospady, dużo drzew i terenów zielonych zachęcających do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

4. Siedziba Bee’ah, ZEA

Zdjęcie: ARCH2O.COM

Bee’ah to jedna z największych firm na świecie, która promuje życie w zgodzie z naturą. Firma chciała dać najlepszy przykład dlatego postanowiła stworzyć spektakularną siedzibę na pustynnych piaskach.

Nowa budowla już została uznana za najbardziej ekologiczny budynek na świecie.

Obiekt nienaruszający równowagę ekologiczną jest dziełem Zaha Hadid Architects. Budynek ma być odporny na ekstremalne warunki pogodowe i wpasowany w krajobraz pustyni.

5. Muzeum w gmachu Audemars Piguet, Szwajcaria

Zdjęcie: WORLDTEMPUS.COM

Muzeum zostało zaprojektowane przez Bjarke Ingels Group dla szwajcarskiej firmy produkującej zegarki Audemars Piguet. Otwarcie zaplanowano na maj tego roku. Spiralny szklany pawilon, która wtapia się w górki krajobraz zabierze odwiedzających to miejsce w podróż dotyczącą historii firmy. Ciekawostką jest fakt, że muzeum będzie miało powierzchnię tylko 2,5 tys. metrów kwadratowych.

6. Axel Springer, Berlin, Niemcy

Zdjęcie: REALASSETS.IPE.COM

Główna siedziba słynnego koncernu medialnego Axel Springer będzie miała oszkloną, geometryczną fasadę. W środku będzie wysokie na 30 metrów atrium, które będzie przypominać wielkie pomieszczenie redakcyjne dzięki swojemu wyglądowi.

Budowa tej niesamowitej konstrukcji trwa już od 2013 roku.

7. Muzeum Sztuki w Detong, Chiny

Zdjęcie: DEZEEN.COM

Muzeum zaprojektowało słynne studio Foster + Partners. Interesująca piramidalna bryła dachu zwiększa przestrzeń i wyokość galerii sztuki, tworząc tym samym dynamiczną grę światła i cienia – zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz.

8. Pawilon Poezji, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zdjęcie: DEZEEN.COM

Na potrzeby wystawy Expo 2020 powstaną budynki takich projektantów jak Santiago Calatrrava, Foster & Partners czy Big and Grimshaw. Jednak wszyscy najbardziej czekają na Pawilon Poezji, który został zaprojektowany przez brytyjską scenografkę Es Delvin, która słynie z różnych form twórczości artystycznej i projektanckiej.

Ciekawostką jest fakt, że Es Delvin to pierwsza kobieta w historii, która zaprojektowała brytyjski budynek wystawienniczy na potrzeby Expo.

Budynek będzie miał interaktywną instalację artystyczną – na każdej „listwie” będzie wyświetlany fragment wiersza generowanego przez sztuczną inteligencję w czasie rzeczywistym.

Zdjęcie: ARCH2O.COM

Czytaj: NAJWĘŻSZE BUDYNKI NA ŚWIECIE