Najbogatsze rodziny w Polsce. Kulczykowie nadal na pierwszym miejscu!

0
1420
Tygodnik „Wprost” co roku publikuje listę najbogatszych Polaków. W tym roku po raz pierwszy przygotował ranking najbogatszych polskich rodzin. Jakim majątkiem dysponują najzamożniejsze polski rodziny? Kto znalazł się w zestawieniu? Zapoznaj się z rankingiem. 

„Wojna i komuna w Polsce sprawiły, że biznesowe rody dopiero powstają. Przez Polskę przetacza się właśnie wielka fala sukcesji. Majątek zebrany przez rodziców trafia do synów i córek’ – czytamy na stronach „Wprost”.

Ze styczniowego badania Instytutu Firm Rodzinnych wynika, że w ciągu pięciu najbliższych lat ponad połowa prywatnych firm rodzinnych, które odpowiadają za wytwarzanie 18 proc. naszego PKB, planuje sukcesję. Sebastian Kulczyk, Tobias Solorz, Tomasz Domogała szykowani byli długo do biznesowego dziedziczenia. Mokate, TeleFonika, Energoinstal to kolejne przykłady firm, w których taka wymiana pokoleniowa następuje.

Kto znalazł się w zestawieniu najbogatszych polskich rodzin? Poznajcie 20 nazwisk:

1. Kulczykowie (Grażyna Kulczyk z dziećmi: Dominiką i Sebastianem) – 15,9 mld zł

Chociaż majątek Sebastiana i Dominiki troszkę zmalał (spadkobiercy zmarłego w połowie 2015 rok Jana Kulczyka), do rodziny zalicza się także ich matka Grażyna Kulczyk, która przez wiele lat nosiła tytuł najbogatszej Polki.

Zobacz więcej:  Zaczęliśmy i Kraków

PRZECZYTAJ TAKŻE: DOBRE SŁOWA NIC NIE KOSZTUJĄ. CO ZROBIĆ, BY UWOLNIĆ SIĘ OD NARZEKANIA? INSPIRUJĄCA ROZMOWA Z EWĄ FOLEY – f7dobry.com

2. Solorzowie (Zygmunt Solorz z synami: Piotrem i Tobiasem) – 9,1 mld zł

Największymi konkurentami Kulczyków są Zygmunt Solorz z dwójką synów: Piotrem i Tobiaszem, którzy już mocno angażują się w rodzinny biznes. W 2014 roku odbyła się zmiana pokoleniowa.

„Mogę ze spokojem przekazać zarządzanie firmą nowemu prezesowi. Oczywiście, cieszę się i jestem szczęśliwy, że mój syn obejmuje tę funkcję”. – mówił Zygmunt Solorz, kiedy przekazywał stery w należącym do niego telekomie Plus synowi Tobiasowi. W grudniu 2015 roku zrobił go prezesem Cyfrowego Polsatu. Parę tygodni temu do rady nadzorczej tej samej spółki trafił Piotr Żak, młodszy syn Zygmunta Solorza.

3. Starakowie (Jerzy Starak z żoną Anną Woźniak-Starak i synem Piotrem Woźniakiem-Starakiem) – 5,8 mld zł

Teściowie Agnieszki Szulim inwestują w branży farmaceutycznej. Jerzy Starak jest nazywany polskim królem leków. Jego Polpharma to największy producent farmaceutyków w kraju. Żona, Anna Woźniak – Starak, prowadzi restaurację Belvedere w Łazienkach Królewskich. Gościła tam Władimira Putina, Billa Clintona czy Angelę Merkel. Jej syn, Piotr Woźniak-Starak, też poszedł w biznes. Należąca do niego firma producencka Watchout Studio stoi za filmami: „Bogowie” i „Sztuka Kochania: historia Michaliny Wisłockiej”, za które zgarnęła wiele prestiżowych nagród.

4. Ptakowie – 3,1 mld złotych

Antoni Ptak najbardziej jest znany ze swojego Centrum Handlowego Ptak w Rzgowie oraz z działalności w piłce nożnej. Antoni Ptak karierę w biznesie rozpoczynał od branży ogrodniczej, później prowadził ogólnopolską sieć hurtowni spożywczych i tytoniowych, próbował sił także w branży modowej i sportowej. Ostatecznie w 2007 roku wycofał się z futbolu.

Antoni Ptak od kilku lat przebywa za granicą, ale angażuje się w działalność swoich przedsiębiorstw, którymi kierują między innymi jego synowie. A obok jego CH Ptak, powstaje na 200-hektarowej działce kolejna inwestycja Holdingu Ptak: Ptak Expo. Ten jedyny w Europie projekt handlowo-­biznesowy o powierzchni około miliona metrów kwadratowych ma skupić producentów z całego świata, w tym z Chin, i stać się zarówno miejscem prowadzenia handlu, jak i wymiany doświadczeń i wypoczynku. Od jesieni 2012 roku działa już największe w Polsce centrum wyprzedażowe (powierzchnia: 33 tys. mkw.).

5. Juroszkowie – 3,1 mld złotych

Zbigniew Juroszek pokazał, jak chłopak z niezbyt zamożnej rodziny spod Cieszyna potrafi wyrosnąć na jednego z najbogatszych ludzi w Polsce. Właściciel spółki Atal, założonej w 1990 r. jako importer tkanin, która stoi na czele grupy rozwijającej działalność deweloperską. Zbigniew Juroszek stoi na czele Grupy Atal z Cieszyna, specjalizującej się w budownictwie mieszkaniowym, biurowym i handlowo-magazynowym. Na rynku odzieżowym działa jego spółka Atal Textil, która zajmuje się hurtowym handlem tkaninami.

6. Domogołowie – 2,2 mld złotych

Jacek Domagała inwestuje w górnictwo i specjalistyczne maszyny. Założył spółkę Famur.

7. Furmanowie – 2,1 mld złotych

Firma Andrzeja Furmana, Aflofarm, istnieje na rynku od 1998 roku. Teraz coraz więcej obowiązków przejęli synowie przedsiębiorcy. Aflofarm zajmuje się produkcją leków na receptę, ale i takich, które jej nie wymagają. Jednak kołem zamachowym dla spółki braci Furmanów są suplementy diety. Aflofarm rozpędzony jest nie tylko dzięki kolosalnym nakładom na reklamy – w 2012 r. stał się największym reklamodawcą w Polsce – ale również umiejętności kreowania produktów. Jednym z najnowszych wytworów firmy jest Proliver – tabletki na wzmocnie wątroby.

8. Komorowscy – 2 mld złotych

Jak donosi forbes.pl Zbigniew Komorowski jest założycielem Bakoma oraz grupy kapitałowej Polskie Młyny. Wraz z żoną Barbarą w 1989 roku stworzył znanego producenta jogurtów – Bakomę, potentata na rynku galanterii mlecznej, czyli jogurtów, serków i deserów. Polskie jogurty jedzą m.in. obywatele USA, Wlk. Brytanii, Irlandii, Portugalii, Węgier, Rosji i Estonii.

Innym ważnym przedsięwzięciem rodziny są zakłady zbożowe skupione w grupie Polskie Młyny, największym producencie mąki w kraju. W 2009 r. Zbigniew i Barbara Komorowscy uruchomili swój pierwszy czterogwiazdkowy hotel Słoneczny Młyn w Bydgoszczy. Kolejny – Tęczowy Młyn – otworzyli w Kielcach.

9. Ćwikowie – 1,7 mld złotych

Aleksander Ćwik jest polskim przedsiębiorcą działającym w branży meblarskiej, budowlanej i paliwowej. To współzałożyciel grupy Agata Meble, sprzedaż mebli zaczął w latach 90.

10. Stokłosowie (Henryk Stokłosa z żoną Anną Stokłosą i synami: Tomaszem, Łukaszem i Sławomirem) – 1,5 mld zł

Henryk Stokłosa to senator. Prowadzi takżezespół firm obejmujących głównie różne przetwórnie przemysłu rolno-spożywczego, ale także lokalną prasę oraz sieci handlowe (Stokłosa i Stogrosz)

11. Mokryszowie (Kazimierz Mokrysz z żoną Teresą i dziećmi: Sylwią i Adamem) – 1,3 mld zł

Jak informuje forbes.pl Kazimierz Mokrysz jest przedsiębiorcą znanym jako założyciel firmy spożywczej Mokrysz, którą jego żona Teresa przekształciła w znaną dzisiaj markę Mokate. Produkty Mokate, w tym zabielacze i kawa cappuccino w proszku, docierają do około 60 krajów. Centra produkcyjne Mokate zlokalizowane są w Polsce i Czechach.

12. Likusowie (Bracia Wiesław, Tadeusz i Leszek z dziećmi Wiesława Likusa: Moniką i Arkadiuszem) – 1 mld zł

Stawkę dynastii z miliardem na koncie zamykają bracia Likus, którzy inwestowali w hotele i restauracje. Krakowska rodzina Likusów buduje w Polsce sieć eleganckich hoteli, a w Warszawie otworzyli galerię handlową z najdroższymi markami świata. Strategię budowania oazy luksusu w stosunkowo ubogim społeczeństwie Wiesław, Tomasz i Leszek Likusowie wdrażają od połowy lat 90. I to z doskonałym skutkiem.

13. Wejchertowie (Łukasz Wejchert z siostrami: Agatą Wejchert-Dworniak i Victorią Wejchert) – 967 mln zł

Firmy mieli dziadek i stryjowie Jana Wejcherta, współzałożyciela ITI i Grupy TVN. Jego dzieci dziś inwestują rodzinną fortunę w nowe przedsiębiorstwa. Szukają własnej drogi do sukcesu.

14. Ziajowie (Zenon Ziaja z żoną Aleksandrą i dziećmi: Bartoszem i Barbarą) – 914 mln zł

15. Pazganowie (Kazimierz Pazgan z dziećmi: Konradem i Magdaleną) – 9 mln zł

16. Podniesińscy (Anna Podniesińska z mężem Antonim i synami: Bogusławem i Sławomirem) – 800 mln zł

17. Bachleda-Curuś (Adam Bachleda-Curuś z synami: Adamem, Andrzejem, Albertem i Antonim) – 660 mln zł

18. Plackowie (Adam Placek z synem Mikołajem) – 506 mln zł

19. Soszyńscy (Dorota i Wojciech Soszyńscy z córką Nicole) – 500 mln zł

20. Szewczykowie (Bogdan Szewczyk z żoną Iwoną i dziećmi: Anną, Moniką, Grzegorzem, Justyną i Aleksandrą) – 400 mln zł

Źródło: forbes.plforbes.plforbes.plforbes.plrankingi.wprost.plpl. wikipedia.org, forsal.plkariera.pl
Zdjęcie główne: facebook.com