Najcieńszy drapacz chmur na świecie jest gotowy na przyjęcie pierwszych mieszkańców

0
348
Steinway Tower ma stosunek wysokości do szerokości wynoszący 24:1, co według deweloperów czyni go „najsmuklejszym wieżowcem na świecie”. Źródło: Twitter/jobadvisor.link

Budowanie trwało dziewięć lat, a Steinway Tower, najchudszy drapacz chmur na świecie i drugi najwyższy budynek na półkuli zachodniej, jest wreszcie ukończony!

Ukończono najcieńszy na świecie drapacz chmur, dodając nowy punkt orientacyjny do słynnej panoramy Manhattanu.

Steinway Tower, czyli 111 West 57th Street, ma stosunek wysokości do szerokości wynoszący 24:1, co według deweloperów czyni go „najsmuklejszym wieżowcem na świecie”.

Mając 435 metrów, jest to również jeden z najwyższych budynków na półkuli zachodniej, w porównaniu do dwóch innych w Nowym Jorku: One World Trade Center na 541 metrów i Central Park Tower na 472 metry.

Czytaj: Drapacze chmur, które zapierają dech w piersiach.

Inwestycja w centrum Manhattanu obejmuje 60 mieszkań na 84 piętrach wieży i sąsiedni budynek Steinway Hall.

Wieża została zaprojektowana przez nowojorską firmę architektoniczną SHoP Architects i zbudowana przez JDS Development, Property Markets Group i Spruce Capital Partners, które rozpoczęły budowę w 2013 roku. Gregg Pasquarelli, dyrektor SHoP Architects, nazwał budynek „projektem o niezwykłych proporcjach i epickiej wielkości”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Źródło: Twitter

Super-smukłe drapacze chmur, znane również jako ołówkowe wieże, stały się wyróżniającym elementem panoramy Hongkongu w 1970 roku. Od tego czasu duże miasta, takie jak Nowy Jork, poszły w ślady Hongkongu.

Wieżowiec Steinway Tower to potężny wieżowiec, zwężający się elegancko, ale też dramatycznie od jego czubka. Na szczycie znajduje się potrójny penthouse z widokiem na Central Park.

Czytaj: 1800 latarni w Central Parku kryje tę pomocną tajemnicę

Architekci powiedzieli, że ich głównym celem było stworzenie nowej i odważnej interpretacji panoramy Nowego Jorku, przy jednoczesnym podkreśleniu historycznych korzeni tego miejsca.

Źródło: Twitter

„Wszelkie z góry przyjęte wyobrażenia, jakie nasz zespół miał na temat drapaczy chmur nowojorskich, zostały zastąpione okazją do zrobienia czegoś, czego nigdy wcześniej nie robiono” – powiedział Pasquarelli.

Super wysoka wieża jest dodatkiem do Steinway Hall, zabytkowego budynku z 1925 roku, znanego jako dawny dom producenta fortepianów Steinway and Sons oraz sala koncertowa. To niegdyś centrum kultury zostało przekształcone w luksusowe domy.

Firma architektoniczna powiedziała, że czerpała inspirację ze „złotego wieku drapacza chmur na Manhattanie” i nowojorskiego stylu Art Deco.

Fasada wieży składa się z bloków terakoty, materiału, który wydaje się zmieniać kolor i fakturę w różnych światłach i pod różnymi kątami.

Steinway Tower otwiera teraz swoje drzwi dla nowych mieszkańców. I chociaż sylwetka budynku jest chuda, ceny z pewnością takie nie są, od 7,75 miliona dolarów za mieszkanie z dwiema sypialniami do 66 milionów dolarów za penthouse.

Źródło: Twitter