Najdłuższe słowo ma 189 819 liter, wymówienie zajmuje 3 godziny!

0
655
Zdjęcie: Pixabay

Mam nadzieję, że nie masz hipopotomonstroseskuipedaliofobii (lęku przed długimi słowami).

Być może słyszeliście, że najdłuższym słowem na świecie jest antydisestablishmentarianism (antydisestablishmentaryzm). Liczące 28 liter słowo – które jest definiowane jako XIX-wieczny brytyjski ruch polityczny, który sprzeciwia się propozycjom rozpadu Kościoła anglikańskiego. Radośni uczniowie uwielbiają to wypowiadać, ponieważ kiedy wypowiadasz to słowo, musisz naprawdę opanować język.

Jest tylko jeden problem: to nie jest najdłuższe słowo. Nikt nie jest do końca pewien, od czego się to zaczęło, ale idea antydisestablishmentaryzmu jako najdłuższego słowa jest mitem językowym. Więc jakie jest najdłuższe słowo?

Cóż, to pytanie sprawia kłopoty. Faktem jest, że wiele języków jest aglutynacyjnych. Oznacza to, że słowa można tworzyć, łącząc razem inne, mniejsze słowa. Znanym tego przykładem jest język niemiecki, który słynie z tego, że ma słowa na wszystko. Oficjalne najdłuższe niemieckie słowo liczące 63 litery było kiedyś nazwą prawa dotyczącego etykiet wołowiny: Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz. Jednak prawo zniknęło w 2013 roku i to słowo zostało usunięte z ksiąg.

Ponieważ niemieckie słowa można utworzyć, łącząc ze sobą mniejsze słowa, technicznie mogą one rozciągać się do nieskończoności. A niemiecki nie jest w tym osamotniony (nie jest to nawet najbardziej imponujące); języki, w tym fiński, estoński i angielski, mogą tworzyć słowa, które są nieskończenie długie.

Czytaj: Najdłuższa nazwa miejsca na świecie ma 85 liter

Teraz przyjęło się, że najdłuższe angielskie słowo ma 189 819 liter, wymówienie go zajmuje ponad trzy godziny.

„METHIONYLTHREONYLTHREONYGLUTAMINYLARGINYL … ISOLEUCINE” to nazwa chemiczna „tytynu” – największego znanego białka. Ma 189 819 liter.

Podsumowując, pełna nazwa chemiczna ludzkiego białka tytyn to 189 819 liter, a wymówienie zajmuje około trzech i pół godziny.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Problem z dołączaniem nazw chemicznych polega na tym, że zasadniczo nie ma ograniczeń co do ich długości. Na przykład nazwanie pojedynczej nici DNA, z jej milionami powtarzających się par zasad, może zawierać grubo ponad miliard liter.

Czytaj: Pociągiem z Poznania do Paryża!