Najdłuższy przypadek czkawki trwał 68 lat

0
439
Charles Osborne (1894-1991) miał czkawkę bez przerwy przez około 68 lat, od 1922 do 5 czerwca 1990. Według Księgi Rekordów Guinnessa jest to najdłuższy atak czkawki, jaki kiedykolwiek odnotowano. Źródło: Twitter

Charles Osborne, człowiek, który czkał przez 68 lat.

Czkawka Charlesa Osborne’a sięga 1922 roku. Mężczyzna czkał przez 68 lat swojego życia bez przerwy i mówi się, że w swoim życiu miał czkawkę 430 milionów razy. Mężczyzna miał czkawkę bez przerwy, od 1922 do 1990 roku. Według Księgi Rekordów Guinnessa jest to najdłuższy atak czkawki, jaki kiedykolwiek odnotowano.

Czytaj: 10 rekordów świata odnośnie ludzkiego ciała, które Cię zszokują

Jego czkawka po raz pierwszy zaczęła się w 1922 roku, kiedy ważył świnię do uboju. Mężczyzna próbował zważyć świnię i natychmiast upadł na podłogę po podniesieniu 158-kilogramowego wieprza. To właśnie wtedy zaczęła się jego gehenna. Odtąd nie było minuty, w której by nie czkał. Początkowo, gdy zaczęła się jego czkawka, Osborne podróżował do wielu krajów w poszukiwaniu trwałego rozwiązania swojej przewlekłej choroby. Później zrezygnował z powodu kosztów podróży i niemożności znalezienia przez lekarzy definitywnego rozwiązania.

Twitter

W 1987 roku Abigail Van Buren napisała o stanie Charlesa w gazecie, co doprowadziło go do zostania rekordzistą świata. Po opublikowaniu artykułu czytelnicy w całych Stanach Zjednoczonych twierdzili, że mają lekarstwo. Były czasy, kiedy Charles dostawał ponad 4000 listów współczucia i rekomendacji domowych środków zaradczych. Niestety nic nie pomogło pozbyć się chronicznej czkawki.

Na początku czkawka Osborne’a występowała średnio około 40 razy na minutę. Przez całe jego życie stopniowo zmniejszało się to do około 20 razy na minutę. Stało się tak tylko dlatego, że nauczył się tłumić dźwięk swojej czkawki podczas oddychania. Nauczył się tej techniki w Mayo Clinic, gdy miał 50 lat. Szacuje się, że w ciągu swojego życia czkał ponad 430 milionów!

Czytaj: Poznańskie pogotowie ma nowy sprzęt. Pierwszy taki w Polsce!

Osborne starał się prowadzić normalne życie, pomimo swojego stanu. A dożył 97 lat!

Budził się o 8:00 rano i szedł na swój zwykły poranny spacer. Później grał ze swoimi przyjaciółmi w karty. Pewnego razu jego przyjaciel wystraszył go od tyłu, próbując pozbyć się czkawki. Choć bardzo go to przeraziło, nie powstrzymało czkawki. Charles żył normalnym życiem; ożenił się dwukrotnie i miał ośmioro dzieci z dwóch małżeństw. Nabawił się tego stanu, gdy był żonaty ze swoją pierwszą żoną. Jadł normalne jedzenie i utrzymywał swoje życie tak normalne, jak tylko mógł. Dopiero w ostatniej dekadzie swojego życia musiał przejść na mieszane formy żywności.

Sprzedawał maszyny rolnicze i licytował zwierzęta gospodarskie, aby utrzymać środki do życia.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Czkawka jest definiowana jako powtarzające się i niekontrolowane skurcze mięśnia przepony. Przepona to mięsień tuż pod płucami, wyznaczający granicę między klatką piersiową a brzuchem. Funkcją przepony jest regulowanie oddychania, a gdy przepona się rozluźnia, płuca uwalniają dwutlenek węgla. Jeśli przepona kurczy się poza rytmem, powoduje czkawkę. Chociaż nie ma ostatecznej listy czynników wywołujących czkawkę, często pojawia się i znika bez powodu.

Osborne uważał, że jego czkawka była spowodowana upadkiem. Kilka lat później dr Terence Anthoney powiedział mu, że „pękło mu naczynie krwionośne wielkości szpilki” w mózgu, powodując uszkodzenie części, która hamowała jego reakcję na czkawkę.

W lutym 1990 roku czkawka po prostu ustała, a rok później mężczyzna zmarł. Całkowita liczba lat jego życia, w których miał czkawkę, wynosiła około 68 lat; suma bez czkawki wynosiła około 29 lat, podzielonych na pierwsze 28 lat jego życia i ostatni rok.

wad

Brak postów do wyświetlenia