Najlepszy, naturalny antybiotyk na przeziębienie i grypę – stosowały go już nasze babcie!

0
786

Jesień to piękna pora roku. Z drzew spadają liście, które swoimi kolorami ozdabiają alejki parkowe i nasze trawniki. Jesień to także okres, kiedy najczęściej chorujemy. Sprawdź, jaki miód należy spożywać, aby cieszyć się zdrowiem i nie marnować czasu na leżenie w łóżku z gorączką. 

Szczyt zachorowań na przeziębienie i grypę trwa w naszym klimacie z reguły od jesieni do wczesnej wiosny. Każdego roku właśnie w tym czasie chorujemy częściej. Często łapiemy infekcje, kiedy zmieniają się pory roku. Powodów jest kilka.

Wiosną zachorowania związane są często z pyleniem roślin. Piekące oczy, katar i kaszel bywają mielone z przeziębieniem. W wilgotnym i ciepłym środowisku rozmnażają się drobnoustroje.

Z kolei rinowirusy, koronawirusy, powodujące przeziębienia uwielbiają suche i zimne powietrze. Zmiany pogodowe dają im zatem większe możliwości. Chłodne miesiące przed nami, więc miejmy się na baczności!

Bardzo prostym, banalnym i skutecznym sposobem na przeziębienie i grypę jest miód lipowy. 

Miód to najlepszy naturalny antybiotyk. Zawarte w nim witaminy i składniki mineralne są bardzo dobrze przyswajane przez organizm człowieka. Według wielu naukowców konkretnie miód lipowy jest jednym z najlepszych miodów, zarówno pod względem smakowym jak i właściwości leczniczych.

Miód lipowy – skład i właściwości zdrowotne

Miód lipowy zawiera fruktozę, glukozę, olejek eteryczny, flawonoidy, garbniki i enzymy oraz witaminy z grupy B, potas, magnez, chlor i mangan.

Miód lipowy zaleca się spożywać we wszystkich stanach przemęczenia, osłabienia, niedożywienia i rekonwalescencji po chorobach.

Już nasze babcie wiedziały co robić. Stosowały miód lipowy, dzięki czemu teraz możemy uczyć się z ich mądrości i nie marnować czasu na chorowanie. Miód lipowy był głównym składnikiem apteczki naszych babć, niezastąpionym w trakcie przeziębienia.

To dzięki zawartości olejku eterycznego miód tak pomaga – ma działanie wykrztuśne i antyseptyczne – przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Pomaga też w wypoceniu się organizmu i pozbyciu szkodliwych toksyn, dzięki czemu obniża gorączkę. Łagodzi nawet objawy zapalenia płuc.

Regularne spożywanie miodu lipowego przyniesie same korzyści. Wzmocni się nasza odporność i zmniejszymy częstotliwość zapadania na infekcje. Olejek lipowy ma kojące działanie na układ nerwowy, łagodzi napięcie, koi niepokój, pozytywnie wpływa na koncentrację, przeciwdziała bezsenności (ziołowy napar z dodatkiem łyżki miodu wypity przed snem powinien ułatwić zasypianie), obniża poziom codziennego stresu, leczy stany depresyjne.

Dodatkowo miód lipowy ma działanie moczopędne, przez co pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Ten miód mogą spożywać osoby z chorobami układu krążenia. Wpływa korzystnie także na leczenie schorzeń układu moczowo-płciowego i chorób reumatycznych.

Jak prawidłowo spożywać miód lipowy?

Najbardziej odczujemy właściwości lecznicze, gdy miód lipowy damy pod język i przetrzymamy przez chwilę, aby do organizmu wchłonęły się cenne składniki, np. enzymy, zanim ulegną dezaktywacji w żołądku.

Gdy słodzisz miodem napoje, nigdy nie dodawaj go do gorących napojów. Miód lipowy w temperaturze powyżej 60°C dezaktywuje większość składników leczniczych. Wysoka temperatura niweluje lecznicze właściwości miodu.

Miód lipowy można codziennie pić z cytryną i imbirem. Gdy zachorujesz, na nogi postawi Cię ciepłe (nie gorące!!) mleko z miodem lipowym, czosnkiem i masłem. Wiem, brzmi nieciekawie i na samą myśl Cię wzdryga, ale to naprawdę pomoże – działa napotnie i przeciwgorączkowo.

Miód lipowy bardzo dobrze komponuje się z naturalnym sokiem z malin, czy z czarnego bzu. Takie połączenie idealnie sprawdzi się podczas choroby.

W przypadku suchego kaszlu należy zetrzeć dużą cebulę na tarce i wymieszać ze szklanką miodu. Zostawiamy na całą noc, przeciskamy przez gazę. Powstały syrop należy pić 3 razy dziennie po 1 łyżeczce, zawsze po posiłku. Z kolei na kaszel mokry pomogą dwie łyżeczki miodu z łyżką anyżku w proszku. Taką mieszankę należy pić 2 razy dziennie po  1 łyżeczce.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj 🙂 

Koniecznie odwiedź naszą stronę z ciekawymi przepisami – f7kulinarne.com 

Odwiedź naszą stronę o zdrowiu – f7zdrowie.pl