Najnowszy raport ONZ: „czekają nas nieodwracalne skutki zmiany klimatu”

0
666
W raporcie stwierdzono, że ludzkość nie była na dobrej drodze, aby osiągnąć cele w zakresie redukcji emisji, które mogłyby zapobiec niszczycielskiemu globalnemu ociepleniu.

Rekordowe temperatury przyspieszają podnoszenie się poziomu mórz, topnienie lodowców i pokrywy śnieżnej oraz zagrażają miliardowym zasobom wody, zgodnie z głównym raportem ONZ opisującym „narastające i nieodwracalne” skutki zmiany klimatu.

W raporcie złożonym z wielu agencji United in Science stwierdzono, że świat doświadczył najcieplejszych pięciu lat w historii, dodając, że ekstremalne zdarzenia pogodowe noszą „wyraźny ślad” zmian klimatycznych.

Dzieje się tak po tym, jak szef ONZ Antonio Guterres powiedział, że narody muszą wykorzystać kryzys koronawirusa jako trampolinę do wdrożenia „transformacyjnej” zielonej polityki, aby energia, transport, przemysł i życie codzienne były bardziej zrównoważone.

Jeśli narody zawiodą, Guterres ostrzega, że ludzkość będzie „skazana na zagładę”.

Raport, koordynowany przez Światową Organizację Meteorologiczną, stwierdza, że ludzkość nie była na dobrej drodze do osiągnięcia celów redukcji emisji, które mogłyby zapobiec niszczycielskiemu ociepleniu klimatu.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Szef ONZ podkreślił „narastające i nieodwracalne skutki zmian klimatycznych, które mają wpływ na lodowce, oceany, przyrodę, gospodarkę i warunki życia ludzi i są często odczuwalne w wyniku zagrożeń związanych z wodą, takich jak susza lub powodzie”.

Wyższe temperatury spowodowały zmniejszenie się lodowców i pokryw lodowych na świecie, zagrażając zaopatrzeniu w świeżą wodę.

Naukowy panel doradczy ONZ ds. zmian klimatycznych, IPCC, przewiduje, że oceany wzrosną nawet o metr do końca stulecia, a później nawet więcej.

Setki milionów ludzi żyje na wrażliwych obszarach przybrzeżnych.

W nowym raporcie stwierdzono, że między 2016 a 2019 r. utrata masy lodowca była większa niż we wszystkich ostatnich pięciu latach od 1950 r., dodając, że wzrost poziomu morza przyspiesza.

Stwierdzono, że 1,2 miliarda ludzi jest obecnie zagrożonych powodzią i przewiduje, że do 2050 roku liczba ta wzrośnie do 1,6 miliarda.

Tymczasem niedobór wody ma wzrosnąć – przewiduje się, że do 2050 r. na obszarach z niedoborem wody będzie mieszkać nawet 3,2 miliarda ludzi, w porównaniu do 1,9 miliarda w 2010 roku.

Utrata lodowców poważnie wpłynie na dostęp do słodkiej wody, przy czym oczekuje się, że roczny odpływ osiągnie szczyt na poziomie globalnym pod koniec wieku, a następnie spadnie.

Jednak raport mówi, że Europa Środkowa i region Kaukazu były teraz u szczytu.

Czytaj: Tak będą wyglądać słynne zabytki, jeśli nic nie zrobimy ze zmianą klimatu

Na Płaskowyżu Tybetańskim – gdzie spływy z pokrywy śnieżnej, lodowców i wiecznej zmarzliny stanowią prawie połowę regionalnego przepływu rzek – szczyt prognozowany jest na lata 2030-2050, zagrażając dostępowi do wody dla 1,7 miliarda ludzi.

Miałoby to wpływ na potężną rzekę Mekong, która pochodzi z płaskowyżu i biegnie na południe przez sześć krajów.

Średnia temperatura powierzchni Ziemi wzrosła o jeden stopień Celsjusza od XIX wieku, to wystarczyło, aby zwiększyć intensywność susz, fal upałów i tropikalnych cyklonów.

Raport ONZ mówi, że ostatnie pięć lat było najgorętsze w historii i ten trend będzie się utrzymywał.

Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że nadal możliwe jest osiągnięcie bezpieczniejszego celu, jakim jest ograniczenie wzrostu temperatury o 1,5 °C, ale aby to osiągnąć, globalne emisje muszą spadać o 7,6% rocznie w tej dekadzie.

Czytaj: Czy zieleń wróci do miast ze zdwojoną siłą?

Raport szacuje, że emisje spadną w tym roku od 4 do 7% z powodu bezprecedensowych środków wprowadzonych w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W szczycie blokad w kwietniu globalne emisje były o 17% niższe niż w 2019 roku.

W raporcie stwierdzono, że jest to równoważne poziomom obserwowanym w 2006 r., „podkreślając zarówno gwałtowny wzrost w ciągu ostatnich 15 lat, jak i stałą zależność od kopalnych źródeł energii”.

„Oczekiwania, jakie mamy w stosunku do następnych pięciu lat, dotyczące burz, suszy i innych dramatycznych skutków dla warunków życia wielu ludzi na całym świecie, są absolutnie straszne” – powiedział Guterres w wywiadach opublikowanych we wtorek z AFP i innymi członkami Covering Climate Now, globalnej współpracy serwisów informacyjnych zaangażowanych w zwiększanie zasięgu zmian klimatycznych.

Źródło: rte.ie