Najstarszy karp koi na świecie miał 226 lat

0
614
views
Karp koi. Źródło: pl.wikipedia.org

Uważa się, że japońska ryba o imieniu Hanako była najdłużej żyjącą rybą koi, jaką kiedykolwiek zarejestrowano, osiągając wiek 226 lat.

Samica o szkarłatnym kolorze urodziła się w 1751 roku w Japonii w środku ery Tokugawy, a zmarła 7 lipca 1977 roku w wieku 226 lat.

Podczas gdy średnia długość życia szkarłatnego karpia koi wynosi około 40 lat, Hanako zdołała dożyć 226 lat. To uczyniło ją nie tylko najstarszą rybą koi, ale także najdłużej żyjącą rybą słodkowodną, jaka kiedykolwiek istniała. Ten rekord nie został pobity do dziś.

Wiek koi Hanako

Dr Koshihara powiedział, że znał wiek Hanako, ponieważ zweryfikował go profesor Masayoshi Hiro, który pracował w Laboratorium Nauk o Zwierzętach w Nagoi Women’s College.

Dwie łuski ryby zostały wyodrębnione i przeanalizowane w ciągu dwóch miesięcy, dzięki czemu Hiro mógł policzyć pierścienie wzrostu na jej łuskach, aby określić jej wiek.

Profesor Hiro i dr Komei Koshihara byli zaskoczeni, gdy odkryto, że Hanako miała wtedy 215 lat. Po tym odkryciu zbadano również pozostałe pięć karpi koi w tym samym stawie. Po całorocznej analizie wyniki wykazały, że inne ryby w stawie również miały ponad 100 lat.

Czytaj: Wenecja bez turystów odżyła – ryby zaczęły pływać w przezroczystej wodzie

Jedna z łusek Hanako. Źródło: Dr Komei Koshihara / JNPA

Jej niesamowita historia została po raz pierwszy udostępniona, gdy jej ostatni właściciel, dr Komei Koshihara, 25 maja 1966 roku wyemitował za pośrednictwem stacji radiowej Nippon Hoso Kyokai transmisję do całego narodu japońskiego o historii koi Hanako.

W tym czasie Hanako miała 215 lat, ważyła 7,5 kilograma i miała 70 centymetrów długości. Wyjaśnił, że koi została mu przekazana przez jego babcię ze strony matki, która odziedziczyła rybę z „dawnych czasów”. Dr Koshihara opisał rybę Hanako jako swojego najdroższego przyjaciela.

„Ona i ja byliśmy najdroższymi przyjaciółmi. Kiedy mówiłem do niej: ‚Hanako! Hanako!’, ryba z krawędzi stawu bez wahania podnosiła się do moich stóp. Jeśli klepałem ją lekko po głowie, wyglądała na całkiem zachwyconą. Czasami posuwałem się tak daleko, że wyciągałem ją z wody i obejmowałem” – mówi dr Koshihara.

„Pewnego razu obserwująca osoba zapytała mnie, czy robię sztuczkę z karpiem. Chociaż była rybą, wydaje się, że czuła, że jest bardzo kochana i wydaje się, że była między nami jakaś komunikacja uczuć”.

„Największą przyjemność sprawiało mi jeżdżenie w rodzinne strony dwa lub trzy razy w miesiącu i dotrzymywanie towarzystwa Hanako.”

Koshihara powiedział, że często pytano go, w jaki sposób określił wiek ryby, wyjaśniając, że wymagało to „pomocy specjalisty” i „mikroskopu”.

„Tak jak pień drzewa ma swoje roczne słoje, tak ryba ma swoje roczne słoje na łuskach i wystarczy je policzyć, aby poznać wiek ryby” – powiedział.

Czytaj: W indonezyjskiej restauracji podczas spożywania posiłku ryby robią Tobie pedicure

Hanako w 1971 roku. Źródło: Dr Komei Koshihara/JNPA

Chociaż nikt nie zna dokładnego powodu jej niesamowicie długiego życia, być może kluczem były krystalicznie czyste wody japońskich gór oraz wielka miłość i troska właścicieli.

Długość życia koi

Wiadomo, że ryby koi mają długą żywotność. Jednak ich długość życia może się znacznie różnić w zależności od środowiska i genetyki ryb. W naturze oczekiwana długość życia karpia wynosi około 30 – 40 lat. W niewoli średnia długość życia koi wynosi 70 lat.

W rzeczywistości dość często można spotkać w Japonii karpia koi, który ma ponad sto lat. Jest to jeden z powodów, dla których ryby koi cieszą się tak dużym podziwem w Japonii i na całym świecie.

Czynniki środowiskowe, które przyczyniają się do długiej żywotności, to czysta woda i dobry filtr stawowy, wysokiej jakości pokarm oraz długie, mroźne zimy. Zimna pora drastycznie spowolni metabolizm koi. W tym okresie ryby mogą jeść bardzo mało. W rzeczywistości podczas najzimniejszych zimowych miesięcy zaleca się całkowite zaprzestanie karmienia.

Czynniki genetyczne również odgrywają znaczącą rolę w potencjalnej długości życia koi. W Japonii te ozdobne karpie nazywane są Nishikigoi. Są hodowane pod kątem określonych cech, takich jak kształt ciała i ubarwienie. Oczywiście duży rozmiar jest pożądaną cechą, ale tylko przy zachowaniu kształtu ciała i ubarwienia. Poza Japonią koi są często hodowane ze względu na różne cechy. Na przykład popularne motylkowe koi są hodowane w taki sposób, aby były znacznie wytrzymalsze i wykazywały szybszy wzrost. Dlatego ryba koi, która żyje ponad 200 lat, jak Hanako, jest niezwykle rzadka.

Obok wielorybów, żółwi i hatterii, ryby koi są jednym z najdłużej żyjących kręgów na Ziemi. Koi Hanako to doskonały przykład tego, jak długo mogą żyć ryby koi. W rzeczywistości była najdłużej żyjącą rybą słodkowodną, jaką kiedykolwiek zarejestrowano.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org