Największa na świecie elektryczna ciężarówka prawie nie wymaga ładowania

0
208

Największym pojazdem elektrycznym na świecie jest gigantyczna wywrotka, która opiera się prawie wyłącznie na energii wytwarzanej przez własny układ hamulcowy, wymagający jedynie minimalnego ładowania.

Nazywany „eDumper”, największy na świecie pojazd elektryczny to w rzeczywistości przerobiona wywrotka Komatsu 605-7 HD, w której silnik wysokoprężny został zastąpiony silnikiem elektrycznym i gigantycznym akumulatorem.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Było to wspólne przedsięwzięcie szwajcarskiej firmy E-Mining, Empa, Uniwersytetu w Bernie i NTB Interstaatlicke Hochschule fur Technik Buchs. Stworzenie największego i najpotężniejszego pojazdu elektrycznego na świecie zajęło około 18 miesięcy i został on zaprezentowany w 2018 roku, kiedy odbył swój „dziewiczy rejs” w kamieniołomie Vigier Ciment, w szwajcarskim kantonie Berno.

Według EMPA, eDumper jest wyposażony w największy akumulator, jaki kiedykolwiek wyprodukowano dla pojazdu elektrycznego. Waży 4,5 tony, co czyni go mniej więcej ciężarem dwóch kompletnych samochodów osobowych. Sama ciężarówka waży 58 ton, gdy jest pusta, i może przewozić 65 ton ładunku. To właśnie ta niewiarygodna waga pozwala eDumperowi generować własną moc.

Czytaj: THOR 24, najbardziej szalona ciężarówka, jaką kiedykolwiek zbudowano

Zrównoważony rozwój paliwa może wydawać się bezsensowny w przypadku wywrotek górniczych wielkości eDumpera, ale w rzeczywistości był to jeden z głównych punktów tego projektu. Projektując największy na świecie pojazd elektryczny, zespół wiedział, że będzie on działał w kamieniołomie, transportując skały wapienne i margielowe z wyższego obszaru wydobywczego do niższego zakładu przetwórczego. Postanowili więc wykorzystać energię wygenerowaną podczas zjeżdżania, aby zasilić późniejszy wjazd po zboczu kamieniołomu.

Zdjęcie: Facebook

Podczas zjeżdżania z pełnym obciążeniem, eDumper generuje energię za pomocą dysków hamulcowych i przechowuje ją w swoim gigantycznym akumulatorze, zamiast uwalniać ją do środowiska. Im większa waga, tym większa generowana energia hamowania, a przy maksymalnej masie 123 ton może wygenerować wystarczającą ilość energii, aby zasilić się z powrotem wjeżdżając po zboczu kamieniołomu.

Czytaj: Wyjątkowy, ozdobiony tysiącami lampek tramwaj znów wyruszył na ulice Poznania

EMPA szacuje, że eDumper może transportować ponad 300 000 ton skał rocznie, co oznacza, że w ciągu 10 lat zaoszczędzi 1300 ton CO2 i 500 000 litrów oleju napędowego.

Zdjęcie: Facebook

Chociaż pierwotnie zaprojektowany jako pojazd samowystarczalny, eDumper nie jest w stanie generować 100 procent energii, którą zużywa na co dzień, zwłaszcza zimą, kiedy praca akumulatora nie jest optymalna. Z tego powodu największa na świecie elektryczna ciężarówka musi codziennie spędzać krótki czas na ładowaniu. Warto również zauważyć, że eDumper kosztuje około 2,5 razy więcej niż wywrotka Komatsu 605-7 HD z silnikiem Diesla, co sprawia, że dla większości firm nie jest to idealna inwestycja.

Chociaż poleganie na elektrycznych wywrotkach nie jest jeszcze opłacalne, eDumper jest dowodem na to, że przejście na energię elektryczną jest możliwe nawet w przypadku dużych pojazdów, takich jak pojazdy stosowane w kopalniach.