Największe masowe wymieranie na Ziemi: jak do niego doszło?

0
377

„Wulkaniczna zima” prawdopodobnie przyczyniła się do katastrofy ekologicznej 250 milionów lat temu.

Zespół naukowców zidentyfikował dodatkową siłę, która prawdopodobnie przyczyniła się do masowego wyginięcia 250 milionów lat temu. Analiza minerałów w południowych Chinach wskazuje, że erupcje wulkanów wywołały „zimę wulkaniczną”, która drastycznie obniżyła temperatury na Ziemi – zmiana, która zwiększyła skutki środowiskowe wynikające z innych ówczesnych zjawisk.

Badania, które ukazały się w czasopiśmie Science Advances, dotyczyły masowego wymierania pod koniec permu (EPME), które było najpoważniejszym wydarzeniem wymierania w ciągu ostatnich 500 milionów lat, wyniszczając od 80 do 90 procent gatunków na lądzie i morzu.

„Gdy przyjrzymy się bliżej zapisowi geologicznemu w czasie wielkiego wyginięcia, odkrywamy, że globalna katastrofa ekologiczna końca permu mogła mieć wiele przyczyn wśród gatunków morskich i niemorskich” – mówi Michael Rampino, profesor na Wydziale Biologii Uniwersytetu Nowojorskiego i jeden z autorów artykułu.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Twitter

Przez dziesięciolecia naukowcy badali, co mogło spowodować tę globalną katastrofę ekologiczną, a wielu wskazuje na rozprzestrzenianie się ogromnych powodzi lawy w tak zwanych Syberyjskich Pułapkach – dużym regionie skał wulkanicznych w rosyjskiej prowincji Syberia. Erupcje te spowodowały stresy środowiskowe, w tym poważne globalne ocieplenie spowodowane wulkanicznym uwolnieniem dwutlenku węgla i związane z tym zmniejszenie natlenienia wód oceanicznych – to ostatnie powoduje uduszenie życia morskiego.

Czytaj: Zdjęcia burz z piorunami nad erupcjami wulkanów

Zespół pracujący w Science Advances, składający się z ponad dwudziestu naukowców, w tym naukowców z chińskiego Uniwersytetu Nanjing i Instytutu Geochemii w Guangzhou, a także Narodowego Muzeum Historii Naturalnej Instytutu Smithsona i Uniwersytetu Stanowego Montclair, rozważył inne czynniki, które mogły przyczynić się do końca okresu permskiego, który rozciągał się od 300 milionów do 250 milionów lat temu.

W szczególności odkryli złoża minerałów i pokrewnych osadów na lądzie w regionie południowych Chin – w szczególności miedzi i rtęci – których wiek zbiegł się z masowym wymieraniem pod koniec permu w miejscach niemorskich. W szczególności osady te charakteryzowały się anomaliami w swoim składzie, prawdopodobnie z powodu bogatych w siarkę emisji z pobliskich erupcji wulkanicznych – były pokryte warstwami popiołu wulkanicznego.

„Aeroole atmosferyczne kwasu siarkowego, które powstały w wyniku erupcji, mogły być przyczyną gwałtownego globalnego ochłodzenia o kilka stopni, przed poważnym ociepleniem obserwowanym w okresie masowego wymierania końca permu” – wyjaśnia Rampino.

Odkrycia zespołu sugerowały, że erupcje syberyjskich pułapek nie były jedyną przyczyną masowego wymierania pod koniec permu, a skutki środowiskowe erupcji w południowych Chinach i gdzie indziej mogły odegrać kluczową rolę w wyginięciu dziesiątek gatunków.

Czytaj: Ruszyły zapisy do 17. Biegu Sylwestrowego w Krakowie