Największe na świecie muzeum astronomiczne

0
543
Największe na świecie muzeum astronomii powstało w Szanghaju. Źródło: Courtesy Ennead Architects

Już w ten weekend, w Szanghaju odbędzie się otwarcie największego na świecie muzeum astronomii, a jego złożony, krzywoliniowy kształt został zaprojektowany tak, aby odzwierciedlać geometrię kosmosu. Bez linii prostych i kątów prostych, struktura składa się z trzech nakładających się łuków, które nawiązują do orbit ciał niebieskich.

Monumentalne nowe muzeum, które zostanie otwarte 18 lipca 2021 roku, zostało zaprojektowane bez linii prostych i kątów prostych, odzwierciedlając geometrię wszechświata i dynamiczną energię ruchu niebieskiego.

Rozległy obiekt o powierzchni 420 000 stóp kwadratowych, który zostanie otwarty dla publiczności 18 lipca, jest największym astronomicznym (i nie tylko) muzeum na świecie.

Szanghajskie Muzeum Astronomii jest częścią Szanghajskiego Muzeum Nauki i Techniki i będzie zawierać wystawy, planetarium, obserwatorium i teleskop słoneczny o wysokości 24 metrów.

Pomysłodawcą tego muzeum była amerykańska firma Ennead Architects, która w 2014 roku wygrała międzynarodowy konkurs na projekt budynku.

Muzeum Astronomii w Szanghaju zostało celowo zaprojektowane bez linii prostych i kątów prostych. Źródło: Ennead Architects

„Tworząc ten budynek, chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym misja instytucjonalna jest w pełni powiązana z architekturą, która sama uczy, i znajduje formę w niektórych podstawowych zasadach kształtujących nasz wszechświat” – wyjaśnił Thomas J. Wong, partner projektowy w Ennead Architects.

„Budynek ma być ucieleśnieniem… architektury inspirowanej astronomią” – dodał Thomas J. Wong.

Rezygnując z prostych ścian na rzecz linii łukowych, Wong i jego zespół mieli nadzieję pokazać, że wszystko we wszechświecie jest w ciągłym ruchu i rządzone przez szereg sił.

Według Wonga wpływ na nich miał także „problem trzech ciał”, nierozwiązane jeszcze pytanie, jak matematycznie obliczyć ruch trzech ciał niebieskich – takich jak planety, księżyce lub gwiazdy – na podstawie ich grawitacyjnych relacji do nawzajem. Chociaż te obliczenia można przeprowadzić z dwoma ciałami niebieskimi, ścieżki stają się chaotyczne i nieprzewidywalne w przypadku trzech ciał.

„Powodem, dla którego pomyśleliśmy, że problem trzech ciał jest interesujący, jest to, że jest to złożony zestaw orbit” – wyjaśnił Wong. „To są relacje, które są dynamiczne, w przeciwieństwie do prostego okręgu wokół centrum. I to było częścią intencji projektu – uchwycenia tej złożoności”.

Czytaj: Wrocławski Budynek Concordia Design najlepszy na świecie!

Oculus w głównym wejściu pełni funkcję czasomierza, z kręgiem świetlnym wskazującym porę roku i porę dnia. Źródło: Ennead Architects

W projekcie Wonga kosmiczna zagadka przekłada się na trzy łukowe kształty: Oculus, Kula i Odwrócona Kopuła, nawiązujące odpowiednio do słońca, księżyca i gwiazd. W każdym z nich znajduje się ważna atrakcja turystyczna lub funkcja projektowa.

Zwiedzający na wejście widzą Oculus, który otwiera się nad głównym wejściem do muzeum. Działa jak zegarek, wytwarzając krąg światła słonecznego, które wędruje po podłodze przez cały dzień, wskazując godzinę i porę roku.

Czytaj: Ujawniono 29 najlepszych fotografii astronomicznych 2020 roku

Widok z dołu na Oculus, jeden z trzech nieokrążających orbit owalnych elementów architektonicznych. Źródło: Ennead Architects

Dalej jest planetarium, które jest zamknięte w Kuli i wyłania się z dachu budynku niczym wschód księżyca. Podbrzusze masywnej konstrukcji wydaje się unosić nieważko, a pod nią jest miejsce do chodzenia.

Planetarium, mieszczące się w dużej kuli, zostało zbudowane z minimalnym widocznym podparciem, aby wyglądało na nieważkie. Źródło: Ennead Architects

Wreszcie ogromna szklana Odwrócona Kopuła na wierzchołku dachu daje odwiedzającym możliwość obejrzenia otwartego nocnego nieba, co w komunikacie prasowym opisano jako „prawdziwe spotkanie ze wszechświatem, aby zakończyć symulowane doświadczenie wewnątrz”.

„Chcemy, aby ludzie zrozumieli wyjątkową naturę Ziemi jako miejsca, w którym żyje życie, w przeciwieństwie do żadnego innego miejsca we wszechświecie, które znamy” – powiedział Wong.

Szklana Odwrócona Kopuła oferuje zwiedzającym możliwość spojrzenia na niezakłócony widok na otwarte niebo. Źródło: Ennead Architects

Firma Ennead Architects, posiadająca biura zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Chinach, jest również odpowiedzialna za słynne nowojorskie muzeum historii naturalnej Rose Center for Earth and Space w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej, projekt współprojektowany przez jednego z założycieli firmy, Jamesa Polsheka.

Oglądane z góry Kula, Odwrócona Kopuła i Oculus w Muzeum Astronomii w Szanghaju mają przypominać trójkę ciał niebieskich. Źródło: Ennead Architects

johannesfloe.com – Art to remember