Największe skupisko Hoodoo – bajecznych kominów

0
234
Bryce Amphitheater w Parku Narodowym Bryce Canyon. Źródło: Twitter

Hoodoo to wysokie, cienkie iglice skalne, które występują na całym świecie. Te formacje skalne o nieregularnym kształcie wystają z dna suchego dorzecza lub ziemi.

Gdzie występują Hoodoos?

Hoodoos mogą występować w regionach na całym świecie, głównie w gorących, suchych obszarach pustynnych, ale można je również znaleźć w innych krajobrazach, takich jak Alpes-de-Haute-Provence we Francji, wzdłuż północnego wybrzeża Tajwanu oraz w Awa Sand Pillars w Tokushimie Prefektura, w Japonii.

Powstałe w wyniku wietrzenia i erozji strumieni, hoodoo mogą być również znane jako skały namiotowe, bajkowe kominy lub piramidy ziemne.

Park Narodowy Bryce Canyon. Źródło: Twitter

Największą koncentrację hoodoo można znaleźć w Parku Narodowym Bryce Canyon w południowo-zachodnim Utah. Gęstość tych formacji skalnych nadaje krajobrazowi nieziemski charakter.

Czytaj: 20 mistycznych miejsc na całym świecie, które warto zobaczyć

Park Narodowy Bryce Canyon. Źródło: Twitter

Naturalne elementy

Pomimo swojej nazwy, Bryce Canyon nie jest kanionem, ale zbiorem naturalnych kilkunastu amfiteatrów wyrzeźbionych na płaskowyżu Paunsaugunt, które rozciągają się na 30 km z północy na południe. Erozja czołowa (erozja na początku kanału strumienia) wyrzeźbiła te duże elementy na płaskowyżu.

Efektem są wspaniałe widoki pomarańczowych, czerwonych i białych skał. Hoodoos w Bryce Canyon może mieć do 60 m wysokości.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Park Narodowy Bryce Canyon. Źródło: Twitter

Bryce Amphitheater

Najbardziej charakterystyczną częścią parku jest Bryce Amphitheater. Spośród serii amfiteatrów, największy ma 19 km długości, 5 km szerokości i 240 m głębokości.

Bryce Amphitheater. Źródło: Twitter

Poniżej obejrzyj nieziemskie widoki parku Bryce Canyon

Czytaj: Ruszyły zapisy do 17. Biegu Sylwestrowego w Krakowie