Największe wysypisko śmieci w Chinach jest już pełne – 25 lat przed terminem

0
1115
Pracownik pracujący na wysypisku śmieci w Hangzhou.

Śmieci, a zwłaszcza plastik to ogromny problem dzisiejszego świata. Jeszcze dwa lata temu Chiny były największym na świecie importerem plastikowych odpadów. Teraz już nie chcą przyjmować plastikowych odpadów, bo największe wysypisko śmieci zapełniło się 25 lat przed planowanym terminem!

W 2016 roku Chiny przyjęły 7,35 mln ton plastikowych odpadów. To ponad połowa całego światowego obrotu tymi odpadami. Wyliczono, że świat w ciągu roku wyrzuca mniej więcej 320 milionów ton plastiku, a tylko 9% jest wykorzystywane ponownie. Reszta śmieci ląduje na wysypiskach i w oceanach.

Największe wysypisko śmieci w Chinach jest już przepełnione – 25 lat przed terminem.

Wysypisko śmieci w Jiangcungou w prowincji Shaanxi, które ma wielkość około 100 boisk piłkarskich, zostało zaprojektowane tak, aby przyjmować 2500 ton śmieci dziennie.

W praktyce wyglądało to tak, że przyjmowano codziennie 10 000 ton odpadów, najwięcej ze wszystkich wysypisk śmieci w Chinach.

Chiny są jednym z największych na świecie trucicieli plastiku i od lat walczą ze śmieciami, które generuje 1,4 miliarda obywateli.

Jak duże jest wysypisko śmieci?

Wysypisko śmieci w Jiangcungou w mieście Xi’an zostało zbudowane w 1994 roku i oszacowano, że będzie można je zapełniać do końca 2044 roku.

Wysypisko śmieci służy ponad 8 milionom obywateli. Zajmuje powierzchnię prawie 700 000 metrów kwadratowych, głębokość 150 metrów i pojemność ponad 34 milionów metrów sześciennych.

Do niedawna Xi’an było jednym z niewielu miast w Chinach, które polegało wyłącznie na wysypiskach śmieci w celu unieszkodliwiania odpadów z gospodarstw domowych – co doprowadziło do szybkiego osiągnięcia przepustowości.

Na początku tego miesiąca otwarto nową spalarnię i oczekuje się, że do 2020 r. zostaną otwarte co najmniej cztery kolejne. Oczekuje się, że będą one w stanie przetwarzać 12 750 ton śmieci dziennie.

Chińczycy chcą zastosować inne metody usuwania odpadów, takie jak spalanie w celu ograniczenia liczby wysypisk śmieci.

Wysypisko śmieci w Xi’an stanie się ostatecznie „parkiem ekologicznym”.

Czytaj: Chiny produkują ryż z plastiku! Sprawdź, jak go rozpoznać

Ile odpadów produkują Chiny?

W 2017 roku Chiny zebrały 215 milionów ton miejskich odpadów komunalnych. To o 152 miliony więcej niż dziesięć lat temu.

W kraju było 654 wysypisk śmieci i 286 spalarni.

Nie jest jasne, jaki jest wskaźnik recyklingu w Chinach, ponieważ nie podano żadnych danych. Według jednego raportu rządowego Chiny planują zwiększyć recykling odpadów do 35% w dużych miastach do końca 2020 roku.

W 2015 r. doszło do osunięcia się ziemi na wysypisku śmieci w południowym mieście Shenzhen, zabijając 73 osoby.

Wysypisko zostało zaprojektowane tak, aby pomieścić cztery miliony metrów sześciennych śmieci o maksymalnej wysokości 95 metrów.

Jedno miasto w Malezji pozostało zalane zagranicznymi odpadami.

Czy Chiny zajmują się odpadami innych krajów?

Już nie. Wraz z końcem 2017 roku ustanowiono zakaz importu 24 różnych rodzajów śmieci.

Tylko w 2017 roku Chiny przyjęły siedem milionów ton plastikowych śmieci z Europy, Japonii i Stanów Zjednoczonych – oraz 27 milionów ton makulatury.

Inne kraje, w tym Malezja, Turcja, Filipiny i Indonezja, nabrały nieco luzu. Walczyły jednak z ilością napływających odpadów – często powodując ogromne, niekontrolowane wysypiska śmieci we własnych krajach.

Niektóre z tych krajów zakazały importu niektórych rodzajów śmieci, a nawet odsyłają je z powrotem.

Źródło i zdjęcia: bbc.com

Czytaj: Wioska w Korei Południowej to płonąca góra plastiku. Mieszkańcy skarżą się na bóle głowy