Największe życiowe paradoksy

0
1311
Zdjęcie: pixabay.com

Lubimy sytuacje, w których posługujemy się logiką i możemy się odnosić do niej podczas zaciętych rozmów. Logika dla wielu z nas jest zawsze pomocna. Czasami, jak się zaraz przekonacie, logika potrafi rzucić nam w twarz paradoksem – i robi to w wielu dziedzinach życia. 

Logicznie myśląc, niektóre sytuacje wydają się wręcz niemożliwe, a jednak wiele z tych paradoksów zapewne doświadczyliście we własnym życiu. Poniżej 19 największych życiowych paradoksów. Może wyniesiesz z nich kilka porad, jak żyć, żeby nie zwariować w świecie pełnym sprzeczności.

1. Najlepsze rzeczy w życiu są za darmo

Na pewno nie raz Twoja mama Ci tak mówiła, albo sama mówiłaś komuś takie słowa. W dzisiejszych czasach najczęściej skupiamy się na pieniądzach. Harujemy od rana do wieczora, w pogoni za każdą złotówką. Tylko czy jest w tym jakiś sens, a tym bardziej szczęście? Oczywiście za rzeczy luksusowe i wartościowe trzeba zapłacić wysoką cenę, ale nie zmienia to faktu, że tego, co daje nam największą satysfakcję w życiu nie kupimy za żadne pieniądze. Nie chcę wszystkich wrzucać do jednego worka, ponieważ każdy z nas ma inne wartości w życiu, inne cele i hierarchie, ale niektóre rzeczy się nigdy nie zmieniają i takie rzeczy jak miłość, przyjaźń, rodzina, zdrowie, mądrość, inteligencja nie kupisz za żadne skarby. Najważniejsze rzeczy w życiu są dostępne za darmo. Pytanie, czy Ty jesteś na tyle mądry, by zdać sobie z tego sprawę zanim będzie za późno…

Rada: nie daj się wciągnąć w wyniszczający konsumpcjonizm, nie podążaj ślepo za rzeczami materialnymi.

2. Im więcej możliwości wyboru, tym bardziej jesteś sparaliżowany

Gdy mamy nieograniczony wybór, uzyskujemy w naszych decyzjach lepsze wyniki, niż uzyskalibyśmy mając bardziej ograniczony świat, jednak czujemy się gorzej. Gdy nie mamy wyboru, życie jest nie do zniesienia, ale gdy mamy za dużo do wyboru, stajemy się przeciążeni i czujemy się gorzej. Za dużo opcji do wyboru sprawia, że nas to osłabia. Kilka możliwości to najlepsza opcja, ale im więcej, tym gorzej. Czujemy się bardziej niezdecydowani i zagubieni.

Rada: nie zadręczaj się myśleniem „co by było gdyby”. Podejmij decyzję i ciesz się z tego, że wybrałeś najlepszą opcję, bo inaczej zwariujesz.

3. Przestań szukać szczęścia

Każdy z nas chce być szczęśliwy. Im bardziej się chce, tym mniej wychodzi, prawda? Problem ten jest często określany jako paradoks hedonizmu, który mówi, że częściej doświadczamy uczucia szczęścia, gdy go nie poszukujemy i nie mamy takiego ciśnienia. Szczęścia nie można znaleźć. Szczęście to stan umysłu, który jest ulotny.

Rada: nie wmawiaj sobie, że będziesz w końcu szczęśliwy, gdy: schudniesz, gdy spłacisz kredyt, gdy dzieci dorosną, gdy się zakochasz, gdy będziesz więcej zarabiać. Nie wpędzaj sam siebie w pułapkę. Szczęśliwym można być zawsze. Jak napisał Steven D. Wolf (w książce „Kometa i ja. Jak przygarnięty pies uratował mi życie”) – W życiu nie chodzi o to, by przeczekać burzę. Chodzi o to, żeby nauczyć się tańczyć w deszczu. Poczekaj spokojnie, aż szczęście samo zapuka do Twoich drzwi. Ono przyjdzie do Ciebie samo, wtedy kiedy będziesz gotowy.

4. Najlepsze pomysły przychodzą do głowy, gdy myślimy o czymś zupełnie innym

Wielkie umysły potrafią myśleć abstrakcyjnie i łączyć pozornie nie związane fakty ze sobą. Podobno wynalazca Philo T. Farnsworth na pomysł telewizji wpadł podczas orania w polu ziemniaków.

Rada: jeśli masz pustą głowę, nic nie przychodzi Ci do głowy, zacznij robić coś zupełnie innego.

5. To co mamy, doceniamy dopiero gdy to stracimy

Oj, ileż w tym prawdy. I ile osób się o tym przekonało i zrozumiało te słowa za późno… właśnie w momencie, kiedy się to straciło. To bardzo częsta tendencja – prawdziwą wartość rzeczy lub osoby dostrzegamy dopiero po stracie. Wartość samochodu dostrzeżesz dopiero w momencie, gdy ten Ci się całkowicie rozwali. Wartość dachu dostrzeżesz dopiero, gdy ten zawali Ci się na głowę. Mamę docenisz dopiero po śmierci. Trudno jest codziennie doceniać rzeczy lub osoby, ponieważ nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić życia bez nich. Uważamy, że zawsze mamy czas i że jeszcze wiele czasu będziemy na tym świecie.

Rada: świadomie obserwuj swoje życie i to ile cennych rzeczy i wartościowych osób Cię otacza. Bądź wdzięcznym i pokornym. Nie uważaj się za nieśmiertelnego, bo i na Ciebie przyjdzie pora.

6. Im więcej zajęć podejmujemy, tym gorzej to wykonujemy

Badania naukowe dowodzą, że multitasking, czyli wielozadaniowość u ludzi nie istnieje. Nasz mózg realnie może skupić się tylko na jednej rzeczy w danym momencie. Mając wiele rzeczy na głowie i wykonując wiele zadań, w rzeczywistości wykonasz je gorzej.

Rada: Wykonując coś, skupiaj się na jednej rzeczy (w danym momencie).

7. Dostajesz to, co dajesz

Będąc dobrym przyciągasz dobro, będąc złym przyciągasz zło, będąc szczęśliwym przyciągasz szczęście, będąc nerwowym przyciągasz nerwowe sytuacje. Pewnie słyszałeś to milion razy i uważasz to za banał, ale to prawda. To bardzo proste – będąc hojnym przyciągniesz hojność innych osób względem siebie. Nie lubi się osób samolubnych i chciwych. Tak samo jest z życzliwością, egoizmem i każdą cechą.

Rada: bądź hojny, dawaj ludziom co masz najlepsze – nie mam na myśli rzeczy materialnych – można komuś podarować swój czas, wypić razem herbatę, porozmawiać. A dając coś komuś, nie skupiaj się na tym, co dostaniesz w zamian. Tylko szczere chęci się liczą i tylko takie zostają wynagradzane przez los w postaci innych ludzi i sytuacji.

8. Im bardziej starasz się kontrolować sytuacje, tym mniej kontroli masz nad rzeczywistością

Każdy z nas marzy o idealnym życiu. Idealna praca, żona, idealne dzieci, idealny dom, samochód. Każdy z nas miał sytuację, w której na siłę próbuje wywrzeć na czymś większą kontrolę, a w rzeczywistości kompletnie ją tracimy. Wiele rzeczy w naszym życiu dzieje się spontanicznie. Nie można zaplanować życia, ponieważ zawsze coś wyjdzie spod kontroli. A im bardziej chcesz opanować sytuację, tym bardziej ją pogarszasz.

Rada: nie trzymaj się czegoś kurczowo, akceptuj zmiany, umiej dostosowywać się do nich – będzie Ci się żyło lepiej i łatwiej.

9. Rzeczy, które nas najbardziej wzruszają nie istnieją

Zabrzmiało filozoficznie? Rzeczywiście, w filozofii ta sytuacja nazywana jest paradoksem fikcji. Ludzie wzruszają się poprzez literaturę, sztukę i fantastyczne opowieści. Inspirujemy się przez nieistniejące postaci, wzruszamy się historiami, które nigdy nie miały miejsca.

Rada: fikcja może na chwilę zmienić rzeczywistość – czytaj książki jak najczęściej, daj się porywać w ten „książkowy” świat!

10. Osoby szalone są bardziej logiczne

Wiele badań wykazało, że osoby chore psychicznie niejednokrotnie okazywały się bardziej racjonalne niż „zdrowi ludzie”, albo osoby chore na schizofrenię wiele razy osiągały lepsze wyniki w rozwiązywaniu zagadek logicznych niż zdrowi ludzie.

Rada: nie oceniaj książki po okładce, nigdy nie oceniaj człowieka zbyt nisko tylko dlatego, że jest inny.

11. Im dłużej spisz, tym bardziej zmęczony się obudzisz

Jutro ważny dzień i idziesz wcześniej spać, żeby mieć więcej siły i energii do działania? To częsty paradoks życiowy. Niektórzy śpią po 5 godzin i budzą się rześcy, a inni śpią 10 godzin, rano ledwo co wstają z łóżka i w ciągu dnia czują się zmęczeni. To powszechny problem wielu ludzi, którzy mało śpią w ciągu tygodnia, aby odespać w weekend. Problem pojawia się, ponieważ zaburzasz rytm pracy swojego serca.

Rada: ustal stałe godziny pobudki i chodzenia spać. Twój organizm wyśle Ci dostateczne sygnały, po których będziesz wiedzieć, ile godzin powinieneś spać. Wstając codziennie o tej samej godzinie, będziesz czuć się lepiej po przebudzeniu.

12. Możemy się zmienić tylko jeśli zaakceptujemy to, jacy jesteśmy

Jak powiedział Carl Rogers: „Największym paradoksem jest to, że mogę się zmienić dopiero gdy w końcu zaakceptuję to, jaki jestem”. Nie marnuj czasu na nienawiść, lepiej zużyj energię na coś dobrego, pozytywnego. Będąc świadomym tego, że jest się nerwowym, zaborczym, upartym to połowa sukcesu.

Rada: zaakceptuj siebie – to połowa sukcesu. Druga połowa sukcesu to ciężka praca nad sobą. Zmiana sama przyjdzie gdy nie będziesz czegoś robić na siłę, próbując coś komuś udowodnić.

13. Im bardziej uciekasz przed swoimi problemami tym szybciej Cię one dopadną

Możesz uciekać przez większość swojego życia, ale prędzej czy później problemy Cię dopadną. A im szybciej je rozwiążesz, tym lepiej dla Ciebie. Ile można nosić kamień w sercu, czuć na swoich barkach ten ciężar problemów, w którymi nie chcemy się zmierzyć? W końcu skończysz rozczarowany. Większość problemów wynika z tego, jacy jesteśmy, a nie gdzie jesteśmy. Przemieszczając się, uciekając, zabierasz swój „bagaż” ze sobą.

Rada: nie uciekaj jak mysz, zmierz się ze swoimi problemami, zanim urosną w siłę i powalą Cię na kolana.

14. Instytucje edukacji społecznej uczą nas przede wszystkim podważać te instytucje

Jak powiedział James Baldwin: „„Paradoksem edukacji jest to, że czyniąc ludzi świadomymi uczą nas podważać społeczeństwo, w którym byliśmy edukowani”. Potrzebujemy nauczycieli, jednak wiele instytucji przekazuje nam wiedzę na temat rzeczywistości powodując, że chcemy jej zmiany.

Rada: ucz się od innych, słuchaj ich dobrych rad, ale myśl samodzielnie. To Twoje życie i nikt nie powinien za Ciebie pisać scenariusza.

15. Jedząc mniej wcale nie schudniesz

Setny raz podejmujesz walkę z nadprogramowymi kilogramami setny raz będziesz się głodzić, a i tak nie schudniesz… Oj, teraz wiele kobiet wie, co mam na myśli. Jeśli cierpisz na nadwagę i jedyne co robisz, aby osiągnąć wymarzoną sylwetkę to ograniczanie posiłków w ciągu dnia – to już od teraz wiesz, że nie schudniesz.  Niedojadanie może jedynie zwolnić Twój metabolizm, a co za tym idzie – dostarczanie mniejszej ilości energii i mniejsze spalanie tłuszczu. Jedz kilka posiłków dziennie, nie głodź się. Pilnuj, aby posiłki były zdrowe.

Rada: jedź zdrowo, pij dużo wody.

16. Jeśli chcesz dojechać do swojego celu szybciej – nie jedź główną drogą

Wybierając drogę najszybszą w mieście – może się okazać, że jest ona tą najwolniejszą. Paradoks Braessa to twierdzenie matematyczne orzekające, że w pewnym modelu ruchu drogowego czasy podróży pojazdów mogą ulec wydłużeniu po dodaniu do sieci drogowej nowego połączenia. Autorem twierdzenia jest niemiecki matematyk Dietrich Braess.

Przedstawił on w swojej pracy badawczej analizę sprzeczną z intuicją, mówiącą o możliwości zachodzenia sytuacji, w której zbudowanie nowych tras w mieście pogarsza sytuację dla wszystkich użytkowników dróg. Nowa inwestycja powodować może zwiększenie czasu przejazdu w całej sieci drogowej miasta. Na przykład likwidując estakadę Cheonggyecheon oraz inne trasy w koreańskim Seulu – ich zburzenie nie tylko nie spowodowało zatorów w mieście, ale także zmniejszyło ruch samochodowy w mieście. Rozbudowa sieci drogowej w latach 60-tych w niemieckim Stuttgarcie zwiększyła czasy przejazdów w całym mieście i dopiero likwidacja zbudowanych tras ograniczyła zatory i poprawiła ruch. Podobne zjawiska zaszły podczas zamknięcia ulic w Nowym Jorku oraz Winnipeg. Nie zawsze więcej dróg = lepiej

Rada: w mieście nie wybieraj najszybszych dróg, bo one często okazują się najwolniejszymi.

17. Jeśli chcesz znaleźć miłość przestań jej szukać

To bardzo podobne do punktu trzeciego związanego ze szczęściem. Nie szukaj miłości na siłę, bo nigdy jej nie znajdziesz. Najlepszych ludzi, najbardziej wartościowych ludzi poznaje się przypadkiem. Najważniejsze osoby w naszym życiu zjawiają się wtedy, gdy najmniej się ich spodziewamy. Cierpliwość zawsze popłaca. Będąc samotnym, czekaj cierpliwie na miłość, nie szukaj desperacko.

Rada: nie daj sobie wmówić, że już powinieneś mieć żonę, albo powinnaś mieć męża. Nie daj się zwariować, odpowiednia osoba zjawi się w odpowiednim czasie i miejscu.

18. Im bardziej jesteś zniecierpliwiony tym dłużej upływa czas

Siedzisz zdenerwowana na lekcji, zostało kilka minut do końca, a Ty czujesz, jakby to była wieczność? Z utęsknieniem czekasz na wybicie zegara lub dźwięk dzwonka. Im bardziej skupiasz się na upływającym czasie, tym bardziej Ci się będzie dłużył. Czas zleci Ci bardzo szybko, gdy jesteś na udanej imprezie, świetnie się bawisz, spędzasz czas w przyjemny sposób, a to dlatego, że nie skupiasz się na tym i nie myślisz o mijających godzinach i minutach.

Rada: staraj się jak najrzadziej wykonywać rzeczy, których nie lubisz. A gdy już musisz coś zrobić, to staraj się pozytywnie myśleć – czas upłynie Ci szybciej, jak nie będziesz co pięć sekund patrzeć na zegarek.

19. Ludzie, którzy najwięcej gadają mówią najmniej

Bardzo często wypowiedź gaduły jest bez sensu, a osoby, które ograniczają się ze słowami mówią mało, ale konkretnie. Gaduła mówi, żeby mówić i często gubi się w swoich wypowiedziach.

Rada: mów tyle, aby każdy Cię zrozumiał, a nie tyle, żeby zrobić na kimś dobre wrażenie. We wszystkim trzeba znać umiar.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj 🙂 

Koniecznie odwiedź naszą stronę o zdrowiu – f7zdrowie.pl

Zobacz także NAJDZIWNIEJSZE REKORDY GUINNESSA. SKĄD LUDZIE BIORĄ TAKIE POMYSŁY? – f7dobry.com