Największy europejski kot zamieszkał w Bieszczadach. Zobaczcie nagranie z wideo pułapki.

0
1338

Zwierzę, które spogląda z logo Bieszczadzkiego Parku Narodowego to także prawdziwa wizytówka Bieszczadów. I chociaż turysta może bardzo rzadko spotkać tu rysia, jest to wręcz praktycznie niemożliwe, to i tak możemy być dumni, że tak rzadkie zwierzę nadal czuje się znakomicie w bieszczadzkich ostępach. 

Ryś to piękne zwierzę. Czym się wyróżnia?

Wyróżnia się na pewno tym, że jest trzecim po niedźwiedziu i wilku, największym europejskim ssakiem drapieżnym oraz największym europejskim kotem. Podobieństwa do naszego domowego kotka są…

Różnice między rysiem i domowym kotkiem

Oczywiście ryś gabarytami jest większy niż domowy kotek. Długość ciała rysia kształtuje się pomiędzy 90 a 150 cm, a waga waha się między 16-35 kilogramów.

Umaszczenie również nieco się różni. Rysie mają cętkowaną sierść. Do wyróżniających cech fizycznych na pewno należą uszy, które są zakończone pędzelkami sztywnych, czarnych włosów i stwarzają wrażenie tzw. kryzy i bokobrodów, dłuższe włosy na szyi oraz spodzie głowy.

Do największych przysmaków rysi należą sarny. Rzadziej kuszą się na jelenie, łosie czy dziki. Często jedzą także ptaki i mniejsze ssaki. Dzięki zwinności i sprytowi rysie bardzo skutecznie polują. Potrafią skakać nawet do 2 metrów. Najczęściej ich strategia polowania polega na bezszelestnym skradaniu się i błyskawicznym ataku.

PRZECZYTAJ TAKŻE: TE KACZKI NIGDY NIE KĄPAŁY SIĘ W WODZIE. ZOBACZ ICH PIERWSZĄ KĄPIEL W RZECE I NIESAMOWITĄ RADOŚĆ! – f7dobry.com

Aby cichutko się przyczaić, ryś używa naturalnych ułatwień w postaci korzeni drzew czy powalonych pni, których w bieszczadzkich lasach nie brakuje. Ryś to także świetny sprinter. Potrafi w krótkim czasie bardzo szybko biec, ale krótko, ponieważ szybko się męczy.

Rysie potrafią wspinać się po drzewach, dzięki czemu świetnie chronią się przed innymi zwierzętami. Drzewa, a konkretnie starodrzewy z obszernymi dziuplami są przyjazne dla rysi. Tam właśnie, te uwielbiające kompleksy leśne zwierzęta, znajdują schronienie.

Największe europejskie koty na wolności żyją od 14 do 17 lat.

Podobieństwa między rysiem i domowym kotkiem

Rysie, tak jak domowe kotki są samotnikami, chodzą własnymi ścieżkami i prowadzą nocny tryb życia. Rysie także myją ciało wylizując je oraz mruczą.

Ciekawostka

Nazwa „ryś”, czyli po łacinie – „Lynx” pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „świecący”, co jest wyraźnym nawiązaniem do znakomitego wzroku tego drapieżnika. Polska genealogia tego słowa, mająca swoje korzenie w słowach prasłowiańskich akcentuje natomiast niezwykłą szybkość rysia. I właśnie słowem „szybki” tłumaczy się jego nazwę. Kiedyś stwierdzenie „ruszyć rysią” oznaczało tyle, co „ruszyć szybko”.

Zagrożony gatunek

Bieszczadzkim turystom nie jest dane zobaczyć na własne oczy rysi. Po pierwsze zwierzęta te mają bardzo czuły słuch oraz węch, co umożliwia im trzymanie się z dala od ludzi. A po drugie rysi w Polsce jest bardzo mało (obecnie naukowcy mówią o 200 osobnikach zamieszkujących polskie tereny, w tym niespełna 40 w Polsce północno-wschodniej), dlatego są otoczone ścisłą ochroną gatunkową. Rysie są gatunkiem objętym Dyrektywą Siedliskową i wpisano je do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.

– Ryś to frustrujące zwierzę dla przyrodnika. Widzimy jego ślady, ale żeby go zobaczyć, musimy zakładać kamery w lesie – mówi jeden z przyrodników.

Na szczęście Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe udostępniło filmik, na którym widać to piękne zwierzę.

Ryś…

Raz jeszcze dla tych, którzy nie widzieli 😉 Najpiękniejszy ryś w Bieszczadach !!!!!!!!!!!!!! ;)Fotopułapka Roman Pasionek

Publisert av Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe Onsdag 4. juli 2018

Zdjęcie główne: pixabay.com
Źródło: bieszczady.land