Najwyższe małżeństwo w historii

0
300
Anna Haining Bates była jedną z najwyższych kobiet w historii. Na zdjęciu ze swoim mężem (także gigantem) Martinem Van Burenem Batesem (1870 rok). Źródło: Twitter

Jedna z najwyższych kobiet w historii, Anna Haining Bates, mająca 241 cm wzrostu, pozuje do zdjęcia ze swoim mężem o wzroście 234 cm, Martinem Van Buren Bates w 1870 roku.

Anna urodziła się w szkockiej rodzinie. Jej rodzice Alexander Swan i Ann Graham byli średniego wzrostu. Przy urodzeniu Anna ważyła 7,26 kg. Jej 12 pozostałych rodzeństwa było średniego wzrostu.

Kiedy Anna miała 6 lat, osiągnęła wzrost 157 cm i była tylko o około 5 cm niższa od matki. Kiedy skończyła 10 lat, miała 183 cm wzrostu, a na 15. urodziny osiągnęła 213 cm wzrostu. Kiedy skończyła 18 lat, osiągnęła swój pełny wzrost, czyli 241 cm.

Anna była przedwcześnie rozwiniętym dzieckiem. Interesowała się literaturą i muzyką i była uważana za bardzo inteligentną osobę. Zajmowała się też nauką aktorstwa, gry na fortepianie i śpiewu. Kiedyś nawet wcieliła się w rolę Lady Makbet w tragedii Szekspira Makbet (ok. 1603-1607).

Później poznała swojego przyszłego męża w cyrku w Halifax w Nowej Szkocji, gdzie została natychmiast zatrudniona przez promotora. Para koncertowała razem i ostatecznie zakochała się, poślubiając się w 1871 roku w Londynie. Ślub był wielkim wydarzeniem o charakterze publicznym.

Czytaj: Legendarne gigantyczne rośliny na wyspie Sachalin

Twitter

Królowa Wielkiej Brytanii Wiktoria Hanowerska osobiście wręczyła im dwa duże wysadzane diamentami złote zegarki jako prezenty ślubne.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Miesiąc miodowy spędzili w hotelu Star and Garter w okręgu Richmond w Londynie. Później występowali przed królową Wiktorią i Edwardem VII księciem Walii. Podróżowali po Europie przez 14 miesięcy i byli przedstawiani jako największa para małżeńska na świecie.

Anna urodziła dwoje dzieci, które tragicznie zmarły przy porodzie.

19 maja 1872 roku w Londynie Anna urodziła córeczkę ważącą 8,165 kg i mającą 68,58 cm wzrostu, która urodziła się martwa, a jej ciało zostało umieszczone w formaldehydzie i wystawione na pokaz w sali koncertowej St. James’s Hall w Londynie, a później w Kryształowym Pałacu (Crystal Palace).

Czytaj: Średniowieczny plac zabaw dla dzieci we Wrocławiu

19 stycznia 1879 roku w Seville Anna urodziła drugie dziecko, które było największe i najcięższe w historii. Jej syn przeżył tylko 11 godzin i był największym noworodkiem, jaki kiedykolwiek zarejestrowano w medycynie. Chłopiec ważył 10,7 kg przy wysokości 76 cm.

Anna zmarła na gruźlicę w Seville w hrabstwie Medina w stanie Ohio w USA 5 sierpnia 1888 roku, na dzień przed swoimi 42 urodzinami. Główną przyczyną śmierci była niewydolność serca, a wcześniej zmagała się też z powiększoną tarczycą.

Anna Haining Bates ze swoim mężem i mężczyzną o średnim wzroście. Źródło: Twitter