Napoje dietetyczne wywołują apetyt – szczególnie u tych osób

0
346
Jak wynika z badań, picie sztucznie słodzonych napojów dietetycznych może prowadzić do zwiększenia apetytu i przyrostu masy ciała. Zdjęcie: Pornchai Jaito/EyeEm/Getty Images/EyeEm

Napoje dietetyczne mogą wywoływać apetyt na jedzenie, szczególnie u kobiet i osób z otyłością.

„Dietetyczny styl życia” w napojach dietetycznych może być fałszywą obietnicą dla niektórych miłośników napojów gazowanych. To prawda, że dostarczają musu i smaku napojów gazowanych, bez kalorii. Jednak nowe badania pokazują, że mogą również pozostawić ludzi ze zwiększonym apetytem na jedzenie.

Badanie opublikowanie niedawno w JAMA Network Open ujawnia dowody na to, że napoje z sukralozą mogą stymulować apetyt, przynajmniej u niektórych osób, a badanie daje pewne wskazówki, dlaczego.

„Odkryliśmy, że kobiety i osoby z otyłością mają większą aktywność nagradzania mózgu” po spożyciu sztucznego słodzika, mówi autorka badania Katie Page, lekarka specjalizująca się w otyłości z Uniwersytetu Południowej Kalifornii.

Obie grupy miały również obniżenie poziomu hormonu, który hamuje apetyt, i spożywały więcej pokarmu po spożyciu napojów z sukralozą w porównaniu ze zwykłymi napojami słodzonymi cukrem.

W przeciwieństwie do tego, badanie wykazało, że mężczyźni i ludzie o zdrowej wadze nie mieli wzrostu ani aktywności nagrody mózgu, ani reakcji głodu, co sugeruje, że nie są dotknięci w ten sam sposób.

„Myślę, że najbardziej zaskakujący był wpływ masy ciała i płci biologicznej” – mówi Page. „Były bardzo ważnymi czynnikami w sposobie, w jaki mózg reagował na sztuczny słodzik”.

W badaniu zauważono, że większość wcześniejszych badań koncentrowała się na mężczyznach i osobach o prawidłowej wadze. Ale to odkrycie sugeruje, że napoje dietetyczne słodzone sukralozą mogą być niekorzystne dla osób, które mogą odnieść największe korzyści ze skutecznej strategii żywieniowej.

„To właśnie osoby z otyłością nieproporcjonalnie cierpią z powodu silnego popędu do spożywania wysokokalorycznych pokarmów” – mówi Laura Schmidt, profesor polityki zdrowotnej na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco.

Page i jej zespół zmierzyli reakcję na dietetyczne napoje gazowane na trzy sposoby. Wykorzystali funkcjonalne obrazy mózgu MRI 74 uczestników badania, aby udokumentować aktywację części mózgu związanych z apetytem i pragnieniem. Wykorzystali próbki krwi do pomiaru poziomu cukru we krwi i hormonów metabolicznych, które mogą wywołać głód. Śledzili również, ile uczestnicy zjedli przy stole w formie bufetu, który był otwarty pod koniec każdej sesji badawczej.

Czytaj: 6 produktów, które zabijają ochotę na cukier

Trudno było ustalić, czy napoje dietetyczne pomagają, czy utrudniają odchudzanie. Niektóre badania wykazały korzyści, ale długoterminowe badania wykazały, że spożycie napojów dietetycznych wiąże się ze zwiększonym przyrostem masy ciała.

„To badanie dostarcza pewnych wskazówek, dlaczego” – napisała Schmidt. „Sztuczne słodziki mogą przygotowywać mózgi osób z otyłością do pragnienia wysokokalorycznych pokarmów”.

Trwają badania nad złożonymi sposobami, w jakie sztuczne słodziki mogą wpływać na metabolizm i wagę, mówi Susan Swithers, behawiorystka z Uniwersytetu Purdue, która nie była zaangażowana w nowe badanie, ale dokonała przeglądu wyników.

„Te wyniki są zgodne z wzorcami, które faktycznie zaobserwowaliśmy w moim laboratorium w badaniach na zwierzętach” – mówi Swithers.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Jedna z hipotez głosi, że to nie sam sztuczny słodzik ma bezpośredni wpływ na organizm. Chodzi o to, że sztuczne słodziki mogą dezorientować organizm, nakłaniając go do myślenia, że nadchodzi cukier.

„Powinieneś dostać cukier, gdy coś smakuje słodko. Twoje ciało zostało do tego przystosowane” – wyjaśnia Swithers. Ale napoje dietetyczne mogą prowadzić do rozłączenia. Cukier nigdy nie dociera do organizmu, a to może osłabić przewidywalne reakcje organizmu i odrzucić zdolność do efektywnego metabolizowania cukru, który jest spożywany później.

Może to oznaczać, że „kiedy uzyskasz słodki smak bez cukru, zmieni się to, jak następnym razem zareagujesz na cukier, ponieważ nie wiesz, czy nadejdzie, czy nie” – mówi Swithers.

Czytaj: Olga Tokarczuk honorową obywatelką Krakowa

Na przykład laboratorium Swithersa udokumentowało, że gdy zwierzęta, które w przeszłości spożywały sztuczne słodziki, dostają prawdziwy cukier, ich poziom cukru we krwi wzrasta wyżej niż u zwierząt nie karmionych sztucznymi słodzikami. „To niewielki efekt, ale z czasem może to przyczynić się do potencjalnie znaczących konsekwencji” – mówi.

Jeśli tak się dzieje u niektórych osób spożywających napoje gazowane, może to zwiększyć ryzyko cukrzycy typu 2, ponieważ gdy poziom cukru we krwi wzrasta, organizm musi uwolnić więcej insuliny, aby wchłonąć cukier. „Więc to, co robisz, polega na tym, że bardziej naciskasz na system”, mówi Swithers.

Biorąc pod uwagę nowe badania, czy osoby pijące dietetyczne napoje gazowane, które starają się osiągnąć zdrową wagę, powinny zrezygnować ze sztucznie słodzonych napojów?

„Osoby z otyłością powinny całkowicie unikać dietetycznych napojów gazowanych przez kilka tygodni, aby sprawdzić, czy pomaga to zmniejszyć apetyt na wysokokaloryczne pokarmy” – sugeruje Schmidt.