NATO musi stawić czoła wzrostowi znaczenia Chin

0
340
W Brukseli rozpoczyna się właśnie szczyt NATO. Głównym tematem reforma Sojuszu na najbliższe lata. Zdjęcie: Twitter

Szef NATO wezwał członków do odpowiedzi na wzrost Chin na szczycie mającym na celu wzmocnienie poparcia USA dla zachodniego sojuszu.

Szczyt ma wydać oświadczenie opisujące zachowanie Chin jako „systemowe wyzwanie” po spotkaniu w Belgii.

Sekretarz generalny Jens Stoltenberg powiedział, że spotkanie było „momentem przełomowym” dla sojuszu.

To pierwsze spotkanie prezydenta USA Joe Bidena w NATO od czasu objęcia urzędu.

NATO to potężny polityczny i wojskowy sojusz między 30 krajami Europy i Ameryki Północnej. Powstał po II wojnie światowej w odpowiedzi na groźbę ekspansji komunistycznej.

W ostatnich latach sojusz znalazł się pod presją, gdy przywódcy dyskutowali o jego celu i finansowaniu.

Napięcia rosły podczas prezydentury Donalda Trumpa, który narzekał na wkład finansowy swojego kraju do sojuszu i kwestionował zaangażowanie USA w obronę europejskich partnerów.

Prezydent Joe Biden (po prawej) rozmawiał na szczycie NATO z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Zdjęcie: EPA

W przeciwieństwie do Trumpa, jego następca, Joe Biden, starał się potwierdzić amerykańskie poparcie dla 72-letniego sojuszu.

„Chcę to wyjaśnić: NATO jest niezwykle ważne dla interesów USA” – powiedział Biden, gdy przybył na szczyt w poniedziałek.

Powiedział, że jego kraj ma „święty obowiązek” przestrzegania artykułu 5 traktatu założycielskiego NATO, który zobowiązuje członków do wzajemnej obrony przed atakiem.

Dlaczego NATO koncentruje się na Chinach?

„Deklarowane ambicje i asertywne zachowanie Chin stanowią systemowe wyzwania dla porządku międzynarodowego opartego na zasadach oraz dla obszarów istotnych dla bezpieczeństwa Sojuszu” – podano w komunikacie ze szczytu NATO.

Czytaj: Chiny największym rynkiem importowym Wielkiej Brytanii

Chińska łódź podwodna. Zdjęcie: AFP

Projekt dokumentu mówi, że Chiny szybko rozszerzają swój arsenał nuklearny, są „nieprzejrzyste” w modernizacji swojej armii i współpracują militarnie z Rosją.

„Pozostaje zaniepokojony częstym brakiem przejrzystości i wykorzystywaniem dezinformacji w Chinach” – dodał Biden.

Jake Sullivan, doradca prezydenta Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego, powiedział, że rozmowy w ramach NATO skupią się na bezpieczeństwie zbiorowym, w tym na przeciwstawieniu się Chinom i ich szybkiemu wzrostowi militarnemu.

„Nie wkraczamy w nową zimną wojnę, a Chiny nie są naszym przeciwnikiem, ani wrogiem” – powiedział Stoltenberg dziennikarzom w siedzibie NATO przed szczytem.

Czytaj: Leśne miasto – odpowiedź Chin na zanieczyszczenie środowiska

„Ale musimy wspólnie, jako sojusz, zająć się wyzwaniami, które wzrost Chin stawia dla naszego bezpieczeństwa”.

Chiny są jedną z wiodących potęg militarnych i gospodarczych na świecie, której rządząca Partia Komunistyczna mocno trzyma się polityki, życia codziennego i dużej części społeczeństwa.

NATO jest coraz bardziej zaniepokojone rosnącym potencjałem wojskowym Chin, które postrzega jako zagrożenie dla bezpieczeństwa i wartości demokratycznych swoich członków.

W ostatnich latach sojusz stał się nieufny także wobec działań Chin w Afryce, gdzie utworzył bazy wojskowe.

Zmiany klimatyczne, cyberbezpieczeństwo, Rosja i wycofanie sił NATO z Afganistanu – najdłuższe zamorskie rozmieszczenie sojuszu – również znalazły się w porządku obrad szczytu.

Czym jest NATO?

Twitter
  • Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego, znana jako NATO, jest najpotężniejszym regionalnym sojuszem obronnym na świecie.
  • Została założona w 1949 roku, po II wojnie światowej, aby przeciwdziałać groźbie ekspansji komunistycznej.
  • Została ufundowana na zasadzie kolektywnej obrony sojuszników.
  • Pierwotnie miała 12 członków, ale teraz ma 30.

W poniedziałek Stoltenberg powiedział, że Chiny „zbliżają się” do NATO pod względem możliwości gospodarczych, wojskowych i technologicznych.

Ta ocena została powtórzona przez premiera Wielkiej Brytanii, Borisa Johnsona, który powiedział, że istnieje potrzeba sprostania wyzwaniom stawianym przez Chiny.

„Jeśli chodzi o Chiny, nie sądzę, aby ktokolwiek przy stole chciał rozpocząć nową zimną wojnę z Chinami” – powiedział Johnson po przybyciu na szczyt NATO.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson także przybył na szczyt. Zdjęcie: EPA

Twarde przesłanie NATO pod adresem Chin nastąpiło po krytyce tego kraju przez G7, grupę największych gospodarek, która w zeszłym tygodniu spotkała się na szczycie w Anglii.

W komunikacie przywódcy G7 skrytykowali Chiny za domniemane łamanie praw człowieka i zażądali przejrzystego dochodzenia w sprawie pochodzenia Covid-19 w tym kraju.

W odpowiedzi Chiny oskarżyły G7 o „kłamstwa, plotki i bezpodstawne oskarżenia” w oświadczeniu za pośrednictwem swojej ambasady w Wielkiej Brytanii.

johannesfloe.com – Art to remember