Nature Photographer of the Year 2020: najpiękniejsze zdjęcia przyrody wybrane

0
1118
„Above the Crabeater Seals” autorstwa Floriana Ledoux. Fotograf Roku i zwycięzca w kategorii Dzika przyroda.

Zdjęcie fok spoczywających na pływającym lodzie zwyciężyło w konkursie fotografii przyrodniczej.

Konkurs Nature Photographer of the Year zrzesza co roku miłośników dzikiej przyrody, którzy ubiegają się o prestiżowy tytuł Fotografa Roku, jak również o nagrodę finansową. Poniżej możecie zobaczyć 19 pięknych, zwycięskich zdjęć.

W tym roku wpłynęło ponad 7 000 zgłoszeń. Fotografowie w każdym wieku z całego świata zgłaszali swoje najlepsze prace w trzech kategoriach: Krajobraz, Dzika przyroda i Makro.

Znany francuski fotograf Florian Ledoux odebrał główną nagrodę za oszałamiające zdjęcie fok spoczywających na kawałku lodu w Arktyce.

„Above the Crabeater Seals” autorstwa Floriana Ledoux. Fotograf Roku i zwycięzca w kategorii Dzika przyroda.

„Jestem bardzo podekscytowany faktem, że zostałem zwycięzcą, nigdy się nie spodziewałem” – powiedział Ledoux. „Dla mnie bardzo ważne jest pokazanie stanu regionów arktycznych i antarktycznych. Ważne jest, aby każdy, kto zdecyduje się wykonać jak ja zdjęcie dronem rozumiał znaczenie dzikiej przyrody i zachowywał się odpowiedzialnie w stosunku do zwierząt. Należy się upewnić, że dron nie straszy zwierząt”.

Ledoux nie tylko zwyciężył w kategorii Dzika przyroda. Został również Fotografem Roku i zgarnął nagrodę pieniężną w wysokości 1000 £.

Popularne było także zdjęcie w kategorii Krajobraz, a Marek Biegalski wygrał za sprytne spojrzenie na Toskanię. Korzystając z drona, dał widzom unikalne spojrzenie na stado owiec, które użyły drzew do osłonięcia się przed słońcem.

„Gra cieni” Marka Biegalskiego. Zwycięzca w kategorii Krajobraz.

W konkursie mogą wykazać się również młode talenty w specjalnej kategorii dla fotografów w wieku poniżej 16 lat. Saptarshi Guyen, 15-letni fotograf z Indii, zachwycił niezwykłym zdjęciem ptaka uciekającego przed pożarem łąki, podpalonej przez rolników w celi oczyszczenie ziemi.

„Feniks” Saptarshi Gayena. Zwycięzca, w kategorii fotograf poniżej 16 lat.

„Przez ostatnie 4-5 lat widziałem, że pod koniec każdej zimy rolnicy tego ogromnego obszaru trawiastego zwykle palą trawę i trzcinę, aby oczyścić ziemię pod przyszłe uprawy” – powiedział Gayena.

Czytaj: Zainspirowany naturą, Konkurs Fotograficzny Parków Narodowych 2020

Zobacz więcej zwycięskich zdjęć z inauguracyjnego konkursu Nature TTL Photographer of the Year 2020:

„Dolina Scheldt” autorstwa Bart Heirweg.

Wczesną jesienią dolina Scheldt jest często wypełniona grubą warstwą mgły w czyste i bezwietrzne poranki. Kiedy słońce zaczyna wschodzić, mgła powoli znika, odsłaniając krajobraz. Patrząc z góry ta atmosfera jest po prostu magiczna.

„Dom, kochany dom” autorstwa Jesslyn Saw.

„Dwa dni mi zajęło zanim sfotografowałam pająka w swoim gnieździe” – powiedziała Saw.

„Współistnienie” autorstwa Dipanjan Pal.

„To scena bardzo zbliżona do jednej z popularnych gór Islandii. Dzięki lecącemu dronowi z kamerą skierowaną w dół, nagle zauważyłem ten piękny krajobraz z niebieską rzeką idealnie wystającą z czarnego piasku. Słońce zerkające przez chmury nadało scenie więcej dramatu” – powiedział Pal.

„Nie ma tu nic oprócz tego drzewa” autorstwa Caitlin Henderson.

The Lichen Huntsman (Pandercetes gracilis) to niesamowity gatunek pająka zamieszkującego drzewa z okolic tropikalnej północy Australii. Jego zdumiewający kamuflaż pozwala idealnie komponować się z korą drzewa i porostami i jest prawie niemożliwy do zauważenia w ciągu dnia.

„Chińskie malarstwo” autorstwa Minghui Yuan.
„Borsuk Blues” autorstwa Dave’a Hudsona.
„Sleeping the fall off” autorstwa Terje Kolaasa.
„Kołyska życia” autorstwa Tamás Koncz-Bisztricz.

Późną zimą w lutym jeziora sodowe są pełne życia na Węgrzech. Te jeziora są ostoją wielu ptaków wodnych. Ładne, ale nieznane, ukryte jezioro między miejscowością Tömörkény i Pálmonostora jest otoczone i pokryte turzycą, dlatego nie można tego jeziora obserwować.

„Zrobiłem to zdjęcie zdalnie sterowanym dronem. Używam specjalnej techniki, aby powoli podchodzić do ptaków z bardzo dużych wysokości, co jest również stosowane przez ekspertów ochrony przyrody do liczenia populacji ptaków” – powiedział fotograf.

Na zdjęciu dzikie kaczki wirują w błotnistej wodzie i pozostawiają linie w żółtawo-brązowawym, czasem fioletowym, akwarelowym materiałem organicznym pochodzącym z rozkładu trzciny cukrowej. Lśniąca paleta kolorów obrazu składa się z niebieskiego nieba i białej chmury odbijającej się na powierzchni wody.

„Podwójna tęcza” Alessandro Cantarelli. Drugie miejsce, Krajobraz.

„Jestem bardzo przywiązany do tego zdjęcia, zarówno z powodu trudności technicznych, jak i dlatego, że zrobienie tego zdjęcia zajęło mi wiele lat. W ciągu ostatnich kilku lat znalazłem się dziesiątki razy na Islandii, gdzie miałem szczęście być świadkiem niesamowitych warunków na Vestrahorn.

Sam widok pięknego wschodu słońca po prawej był już magiczny, a bardzo intensywny deszcz utrudniał mi zrobienie zdjęcia, ale dał mi też świetny prezent: podwójną tęczę po mojej lewej stronie, która doskonale kompensowała silne światło po prawej stronie.

„Zaskoczona sowa” autorstwa Paul Holman.

Mała sowa pojawiła się w oknie podczas wybuchu porannego słońca. Kilka kawek wystraszonych jej obecnością zaczęło ją atakować. Po kilku zdjęciach zauważyłem odbicie kawki w sąsiednim oknie i postanowiłem spróbować uchwycić to zachowanie. Zaskoczony wyraz twarzy małej sowy dodaje zdjęciu trochę humoru.

„Nie dam się tak łatwo” autorstwa Robert Ferguson.

To jest wielki biały pelikan (Pelecanus onocrotalus), walczący z rybą. Te ptaki mogą wędrować swobodnie, ale założyły dużą kolonię na jednej ze sztucznych wysp w starym parku Jurong w Singapurze.

„Oddychanie” autorstwa Bence Máté.

Oddech niedźwiedzia brunatnego powoli znika w bezwietrznym lesie.

„Lis” autorstwa Matej Borjancic.

„Mój dziadek zabrał mnie na zwiedzanie kamieniołomu, aby sprawdzić, czy są tam jakieś zwierzęta. Mieliśmy szczęście, a ja sfotografowałem młodego lisa, który wyglądał z ukrycia”.

“Mating red-eyed damselflies” autorstwa Robert Page.

„Od lat obserwuję i fotografuję stawy w moim lokalnym parku w Londynie. Zeszłego lata, podczas lipcowej fali upałów w szczególnie gorący i parny, ale pochmurny dzień, postanowiłem uchwycić kilka zdjęć przy użyciu kompensacji ekspozycji, ponieważ ostatnio zacząłem eksperymentować z tym”.

„Flower Power” autorstwa Brandon Yoshizawa.
„Trailblazer” autorstwa Christian Wappl.

Było już po północy w lesie Peninsular Botanic Garden (Trang, Tajlandia), ale światło wciąż świeciło w ciemności. Duża larwa świetlika (Lamprigera sp.) emitowała stały blask ze swoich narządów.

Nature TTL: Strona internetowa | Facebook

Czytaj: 20 GEOLOGICZNYCH CUDÓW ŚWIATA. ZIEMIA MA WIELE PIĘKNYCH MIEJSC!