Naukowcy donoszą: każdy po 40 roku życia powinien pracować tylko 3 dni w tygodniu

0
851

Jeżeli jesteś po 40 roku życia te informacje są specjalnie dla Ciebie. Jak donoszą naukowcy – po skończeniu cudownej 40. powinieneś pracować jedynie 3 dni w tygodniu – to udowodnione!

Praca, obok zabawy i nauki, jest jedną z pierwszoplanowych aktywności człowieka. Dla jednych praca może być powołaniem, dla drugich źródłem zarobkowania, a jeszcze dla innych szansą samorealizacji. Zawsze powinno się pamiętać o tym, że człowiek jest przeznaczony i powołany do pracy, ale praca powinna być „dla człowieka”, a nie człowiek „dla pracy”.

Niestety, patrząc na dzisiejsze społeczeństwo chyba o tym zapomnieliśmy… Z każdym rokiem pracujemy coraz więcej, głównie w nadziei na podwyżkę i awans.

O skróceniu czasu pracy marzy większość z nas. Zwłaszcza że Polacy to jeden z najbardziej zapracowanych narodów świata. Jak wynika ze statystyk Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w 2017 roku statystyczny Polak przepracował średnio 1928 godzin. Dłużej od nas pracowali tylko Chilijczycy, Rosjanie, Grecy, Koreańczycy, Kostarykańczycy i Meksykanie, a najmniej, bo 1363 godziny, Niemcy.

Naukowcy twierdzą, że wraz z wiekiem spada nasza wydajność

Liczba przepracowanych godzin nie idzie jednak w parze z efektywnością. Badania potwierdzają, że niewiele osób jest w stanie przez 8 godzin skupić się na pracy. Najczęściej pracujemy efektywnie tylko przez 6-7 godzin.

Zobacz więcej:  Zaczęliśmy i Kraków

Te słowa potwierdzają także japońscy i australijscy naukowcy. Badanie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Keio w Japonii we współpracy z Uniwersytetem w Melbourne. Do testów kognitywnych zaangażowali 3500 kobiet i 3000 mężczyzn. Każdy z nich był aktywny zawodowo i miał ukończone 40 lat w momencie przeprowadzania badań. Wzięto pod uwagę takie czynniki jak ekonomia, jakość życia i sytuacja w rodzinie.

Zaproszeni do udziału w eksperymencie rozwiązywali serię testów poznawczych. Naukowcy analizowali w tym czasie ich efektywność.

Profesor Colin McKenzie zaobserwował, że zdolności poznawcze uczestników najpierw wzrastały, po czym drastycznie spadały. Najlepszą efektywność osiągali pracownicy, którzy spędzali na pracy od 25 do 30 godzin tygodniowo. Co ważne, osoby, które pracowały 55 godzin tygodniowo osiągały wyniki podobne do grupy bezrobotnych oraz emerytów (w badaniu zdolności intelektualnych i kognitywnych).

Praca może być mieczem obosiecznym, ponieważ może stymulować aktywność mózgu, ale długie dni pracy mogą powodować zmęczenie i stres, który może uszkodzić funkcje poznawcze” – przyznał McKenzie w rozmowie z Time .

Biorąc pod uwagę fakt, iż coraz więcej osób choruje na choroby związane ze stresem (np. nadciśnienie tętnicze, zespół jelita drażliwego czy ogólne osłabienie organizmu – wypalenie) być może posłuchanie tego badania byłoby dobrym ruchem.

ODGADNIJ: ILE DZIEWCZYN JEST NA TYM ZDJĘCIU? PRAWIE NIKT NIE UMIE ODPOWIEDZIEĆ DOBRZE ZA PIERWSZYM RAZEM – f7dobry.com

Źródło: doceniac.com
Zdjęcie główne: pixabay.com