Naukowcy odkryli 33 stworzenia uwięzione w trującej jaskini, która została zamknięta na miliony lat

0
458
Pijawka w jaskini Movile. Zdjęcie: Thierry Berrod, Mona Lisa Production/SPL

Jaskinia Movile w Rumunii została zamknięta miliony lat temu. Jej powietrze jest gęste od szkodliwych gazów, ale jest domem dla dziesiątek dziwnych stworzeń.

Movile to jaskinia w Rumunii, odkryta przez Cristiana Lascu w 1986, kilka kilometrów od wybrzeża Morza Czarnego. Znana jest ze swego unikalnego podwodnego ekosystemu bogatego w siarkowodór i dwutlenek węgla, z bardzo niewielką ilością tlenu.

Jaskinia była odizolowana od 5,5 miliona lat, donosi BBC Earth. Ale pomimo całkowitego braku światła i trującej atmosfery jaskinia tętni życiem.

Naukowcy zidentyfikowali 48 gatunków żyjących w jaskini. Niewiarygodne, że 33 znalezione stworzenia nigdy nie były widziane poza tą konkretną jaskinią.

Mikrobiolog Rich Boden jest jedną z nielicznych osób, które weszły do jaskini.

„Jest tam dość ciepło i bardzo wilgotno” – powiedział Boden BBC. „Kałuża ciepłej, siarczkowej wody śmierdzi gnijącymi jajami lub spaloną gumą, gdy wydziela się siarkowodór”.

Czytaj: Brazylijskie jaskinie Terra Ronca wyglądają niesamowicie pięknie!

Wodny skorpion w jaskini Movile. Zdjęcie: Thierry Berrod, Mona Lisa Production/SPL

Wejście do jaskini nie jest dla osób o słabym sercu.

Najpierw trzeba opuścić się po linie 20 metrów w wąskim miejscu w całkowitej ciemności. Następnie trzeba czołgać się przez wąskie tunele, które ostatecznie otwierają się w centralną jaskinię zawierającą jezioro.

Aby zbadać pozostałą część jaskini, musisz zanurkować w jeziorze i przemierzać wąskie podwodne przejścia.

Co więcej, miejsce to jest pełne przerażających pełzaczy.

johannesfloe.com – Art to remember

Jak te stworzenia przeżywają?

W większości jaskiń zwierzęta otrzymują pożywienie z wody spływającej z powierzchni. Jednak jaskinia Movile ma nad sobą grubą warstwę gliny, która jest nieprzepuszczalna dla wody.

Zamiast tego, pożywienie pochodzi z dziwnej, spienionej pianki leżącej na powierzchni wody. Pianka zawiera miliony bakterii.

„Te bakterie pobierają węgiel z dwutlenku węgla, tak jak robią to rośliny” – powiedział Boden. „Potrzebną energię uzyskują z reakcji chemicznych”.

Movile to jedyna jaskinia, której ekosystem jest znany z tego, że jest wspierany w ten sposób.

Z biegiem lat zwierzęta przebywające w jaskini przystosowały się do swojego wyjątkowego środowiska.

Każde stworzenie żyjące w jaskini Movile nic nie widzi i brakuje mu jakichkolwiek kolorowych pigmentów. Bez zdolności widzenia, organizmy rozwinęły niezwykle długie czułki, kończyny i inne cechy ciała, aby móc poruszać się po jaskini.

Naukowcy sklasyfikowali wszystkie zwierzęta w jaskini. Były wśród nich 3 gatunki pająka, stonoga, 4 gatunki równonogi, pijawka, której nie widziano nigdzie indziej na świecie oraz skorpion wodny.

Jak i dlaczego zwierzęta weszły do jaskini, wciąż pozostaje tajemnicą. Wygląda jednak na to, że są tam uwięzieni na dobre.

Czytaj: W Poznaniu nie będzie miejskiego Sylwestra – przez pandemię i oszczędności!