Naukowcy odkryli tajemniczą warstwę w rdzeniu Ziemi

0
491
Ilustracja warstw Ziemi. Źródło: AlexLMX/iStock

Nowa piąta warstwa to „najbardziej wewnętrzne jądro” naszej planety.

Możemy dowiedzieć się więcej o historii naszej planety teraz, gdy naukowcy odkryli nową warstwę w jądrze Ziemi.

Zespół kierowany przez naukowców z Australian National University (ANU) potwierdził istnienie „najgłębszego wewnętrznego jądra” Ziemi.

– Wciąż trudno jest analizować i obserwować tę nowo odkrytą warstwę, wyjaśniła Joanne Stephenson, główna autorka badania, ale może ona wskazać nam nieznane, tajemnicze wydarzenie, które wydarzyło się w historii naszej Ziemi.

„To bardzo ekscytujące – i może oznaczać, że musimy ponownie napisać podręczniki!” powiedziała.

Czytaj: Ziemia zaczyna kręcić się szybciej: 2021 będzie krótszy niż 2020 rok

Badanie zespołu zostało opublikowane w Journal of Geophysical Research.

„Nowa” wewnętrzna warstwa jądra Ziemi

Skład tej nowej warstwy sugeruje, że historia naszej planety mogła obejmować dwa różne oziębienia. Badanie i analiza wewnętrznego jądra naszej planety pomaga nam lepiej zrozumieć jej historię i ewolucję.

Do niedawnego badania ANU wiedzieliśmy, że Ziemia składa się z czterech głównych warstw: skorupy, płaszcza, zewnętrznego jądra i wewnętrznego jądra. Nowa warstwa, którą odkrył zespół, znajduje się w rdzeniu wewnętrznym.

Mimo że odkrycia zespołu są nowe, ta koncepcja innej warstwy jest znana od kilku lat. Jednak „dane były bardzo niejasne” – zauważyła Stephenson.

„Poradziliśmy sobie z tym, używając bardzo sprytnego algorytmu wyszukiwania, aby przeszukać tysiące modeli wewnętrznego rdzenia”.

Jest jeszcze wiele do zrobienia i obserwacji, zanim wnioski zespołu zostaną w pełni potwierdzone, napisał Science Alert. To powiedziawszy, wnioski naukowców dobrze pokrywają się z innymi badaniami, które również dotyczyły najgłębszego wewnętrznego jądra Ziemi.

Lepsze zrozumienie struktury naszej Ziemi, a tym samym historii, pozwala nam zrozumieć zmiany, które zaszły, zanim ludzie mogli je zaobserwować, i odnieść je do współczesnych zmian geologicznych.

Czytaj: Poznań: ścieżka w koronach drzew

johannesfloe.com – Art to remember