Naukowcy odkryli zupełnie nową grupę krwi

0
203
To odkrycie ma ogromne znacznie dla medycyny. Zdjęcie: pl.freepik.com

Tragiczny finał porodu w brytyjskim szpitalu pomógł naukowcom odkryć nową grupę krwi. 

Do badań doszło po tym, jak w wyniku konfliktu serologicznego zmarł noworodek w brytyjskim szpitalu. Naukowcy dzięki temu odkryli nowy układ grup krwi zwany Er.

Grupy krwi

Twoja grupa krwi jest określana przez obecność lub brak określonych antygenów, przy czym głównym typem krwi są A, B, O i AB (Rh+ i Rh-). Jednak grupy krwi jest więcej niż myślisz.

„Termin »grupa krwi« odnosi się do całego układu grup krwi obejmujący antygeny czerwonych krwinek, których specyficzność jest kontrolowana przez szereg genów” – wyjaśnia artykuł na ten temat z 2014 roku.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

W sumie istnieją 44 systemy grup krwi, z których najnowszy został właśnie odkryty przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu. Jest tak wiele grup, ponieważ istnieje wiele sposobów grupowania czerwonych krwinek na podstawie antygenów na ich powierzchni. Zespół badał dość powszechny zbiór antygenów krwinek czerwonych o nazwie Er. Pomimo tego, że zostały odkryte prawie 40 lat temu, antygeny te nie pasowały do żadnego znanego układu grup krwi.

Grupa krwi Er

W badaniu przeanalizowano sekwencje DNA kodujące geny osób z alloprzeciwciałami (przeciwciałami wytwarzanymi specyficznie po ekspozycji na obce antygeny krwinek czerwonych) na antygeny Er.

Zespół odkrył zmiany w kodowaniu genów białka Piezo1, które mogą spowodować zmianę białka na powierzchni czerwonych krwinek u tych osób. Wykorzystując edycję genów na linii komórkowej, byli w stanie udowodnić, że białko Piezo1 jest niezbędne do ekspresji antygenu Er i ustalić, że Er jest własnym układem grup krwi składającym się z wcześniej rozpoznanych antygenów Era, Erb i Er3 oraz dwóch nowych ” o wysokiej częstości występowania” antygenów Er o nazwie Er4 i Er5.

Czytaj: Szybsza diagnoza nowotworów? Naukowcy z Wrocławia znaleźli sposób!

Obecność alloprzeciwciał może powodować problemy podczas transfuzji w przypadku niezgodności między dawcą a biorcą, a także wywoływać ataki na układ odpornościowy w czasie ciąży. Dwa nowe antygeny, Er4 i Er5, są związane z ciężką chorobą hemolityczną płodu i noworodka. Według komunikatu prasowego, podczas badania ciężarna kobieta z alloprzeciwciałami na nowo odkryte antygeny poroniła. Takie badania mogą pomóc w opracowaniu testów na rzadkie grupy krwi, optymalizując opiekę nad takimi pacjentami.

„Ta praca pokazuje, że nawet po wszystkich dotychczasowych badaniach proste czerwone krwinki mogą nas zaskoczyć” – powiedział w komunikacie prasowym profesor biologii komórki na Uniwersytecie w Bristolu, Ash Toye.

„Piezo1 to białka mechanosensoryczne, które są wykorzystywane przez czerwoną krwinkę do wyczuwania, kiedy są ściskane. Piezo1 określane jest czujnikiem przepływu krwi w organizmie. Białko występuje w zaledwie kilkuset kopiach w błonie każdej komórki. To badanie naprawdę podkreśla potencjalną antygenowość nawet bardzo słabo wyrażonych białek i ich znaczenie dla medycyny transfuzyjnej.”

Białko Piezo1 jest kluczowe dla występowania antygenów Er. Pięć wymienionych antygenów Era, Erb, Er3 Er4 i Er5 zostało zaliczonych do nowej, 44. grupy krwi. Dwa ostatnie z wymienionych odpowiadają za chorobę hemolityczną płodu i noworodka, jeden z nich został znaleziony we krwi ciężarnej Brytyjki, która straciła dziecko.

— Odkrycie nowej grupy krwi jest jak odkrycie nowej planety. Powiększa krajobraz naszej rzeczywistości — powiedziała Daniela Hermelin z Saint Louis University School of Medicine w rozmowie z WIRED.

Czytaj: Rewolucyjne badanie krwi, które wykrywa wiele nowotworów

Podkreśla, że teraz, gdy przypadki niezgodności krwi można potencjalnie przypisać grupie krwi Er, zwiększa to szansę na to, aby lekarze mogli prawidłowo zdiagnozować taki problem i odpowiednio wcześnie mu zapobiec poprzez transfuzję krwi jeszcze w okresie płodowym.

Będzie też można również rozpoznawać tę grupę krwi u pacjentów wymagających transfuzji.

Artykuł został opublikowany w Blood, czasopiśmie Amerykańskiego Towarzystwa Hematologicznego.