Naukowcy opracowują „nanomaszyny”, które mogą zabijać komórki rakowe

0
226
Nowatorska nanomaszyna biochemiczna może penetrować błony komórek rakowych i niszczyć je mechanicznymi ruchami molekularnymi. To może być świetny sposób na uniknięcie skutków ubocznych chemioterapii! Źródło: Twitter

Naukowcy opracowują „nanomaszyny”, które mogą przenikać i zabijać komórki rakowe.

Rak to stan, w którym niektóre komórki organizmu wymykają się spod kontroli i rozprzestrzeniają na inne obszary ciała. Komórki rakowe dzielą się w sposób ciągły, co prowadzi do ich inwazji na otaczającą tkankę i tworzenia guzów litych. Większość metod leczenia raka polega na zabijaniu komórek rakowych.

Z raportu „Health at a Glance 2021” wynika, że wskaźnik zachorowalności na nowotwory w Polsce nadal jest relatywnie niski – w naszym kraju chorują średnio 267 osoby na 100 tys. mieszkańców. To mniej niż w większości krajów OECD, dla których średnia wynosi 294.

Z kolei wskaźnik umieralności z powodu nowotworów złośliwych w Polsce jest jednym z najwyższych w krajach OECD i wynosi 228 zgonów na 100 tys. mieszkańców, przy średniej wynoszącej 191 zgonów na 100 tys. populacji.

Rak piersi, rak płuc, rak prostaty i rak jelita grubego to najczęstsze nowotwory. Średni wiek chorego na raka w momencie rozpoznania wynosi 66 lat, a osoby w wieku od 65 do 74 lat stanowią 25% wszystkich nowych rozpoznań raka.

Czytaj: „NIE nowotworom u dzieci” – bezpłatne badania USG w Krakowie

Białka biorą udział w każdym procesie biologicznym i wykorzystują energię w ciele do zmiany swojej struktury poprzez ruchy mechaniczne. Nazywa się je biologicznymi „nanomaszynami”, ponieważ nawet niewielkie zmiany strukturalne w białkach mają istotny wpływ na procesy biologiczne. Aby wdrożyć ruch w środowisku komórkowym, naukowcy skupili się na opracowaniu nanomaszyn imitujących białka. Jednak komórki wykorzystują różne mechanizmy do obrony przed działaniem tych nanomaszyn. Ogranicza to wszelkie istotne ruchy mechaniczne nanomaszyn, które można wykorzystać do celów medycznych.

Naukowcy dokonali przełomu naukowego, opracowując nowa biochemiczną „nanomaszynę”, która może zabijać komórki rakowe.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Według Scitechdaily, zespół badawczy kierowany przez dr Youngdo Jeonga z Centrum Zaawansowanego Rozpoznawania Biomolekularnego w Koreańskim Instytucie Nauki i Technologii (KIST) zaprojektował cząsteczki zdolne do bezpośredniego przenikania do komórek rakowych, niszcząc je.

Te nanomaszyny mogą niezwykle szybko zabijać komórki rakowe, przyczepiając się do powierzchni komórek bakteryjnych i wwiercając się w zewnętrzną błonę w ciągu kilku minut.

Gdy cząsteczki zagrzebują się w komórce, wielokrotnie rozwijają się i składają w środku, tworząc dziury i zabijając raka bez stosowania szkodliwych leków. Ta nowa metoda bezpośrednio zabija komórki rakowe poprzez ruchy mechaniczne bez leków przeciwnowotworowych.

Dr Jeong powiedział, że nanomaszyna może być „nową alternatywą dla przezwyciężenia skutków ubocznych istniejącej chemioterapii”.

Powiedział: „Opracowana nanomaszyna została zainspirowana białkami, które pełnią funkcje biologiczne, zmieniając swój kształt w zależności od środowiska.”

„Proponujemy nową metodę bezpośredniej penetracji komórek rakowych w celu ich zabicia poprzez mechaniczne ruchy cząsteczek przyłączonych do nanomaszyn bez użycia leków. To może być nowa alternatywa dla przezwyciężenia skutków ubocznych istniejącej chemioterapii”.

Jednak nie jest to jedyny przełom w medycynie, który pomógł wyleczyć raka w tym miesiącu.

W artykule naukowym opublikowanym w Science Translational Medicine, naukowcy z Centrum Onkologii Moffitta odkryli mechanizm, który sprawia, że rak prostaty staje się oporny poprzez „molekularną modyfikację białka receptora androgenowego” i zidentyfikowali potencjalną metodę leczenia, która może przezwyciężyć taką oporność.

Według Technology Networks terapia deprywacji androgenów jest podstawowym sposobem leczenia raka prostaty, ponieważ zmniejsza hormony zwane androgenami, które stymulują raka.

Po raz pierwszy w historii odkryto również, że rak zniknął u każdego pacjenta biorącego udział w badaniu lekowym. Więcej o tym przeczytasz w naszym wcześniejszym artykule:

Czytaj: Rak zniknął u każdego pacjenta biorącego udział w badaniu lekowym