Naukowcy opracowują substytut oleju palmowego, który jest dobry dla zdrowia ludzi

0
342
Zdjęcie: Kanadyjski Uniwersytet Publiczny w mieście Guelph.

Kanadyjscy naukowcy opracowują przyjazny dla środowiska substytut oleju palmowego, który jest dobry dla zdrowia ludzi.

Zapewniając potencjalne rozwiązanie, którego wszyscy szukali, dwóch kanadyjskich naukowców zajmujących się żywnością stworzyło zamiennik oleju palmowego.

Ich wynalazek naśladuje sposób, w jaki organizm wytwarza trójglicerydy i może utrzymywać płynne tłuszcze roślinne w postaci stałej w temperaturze pokojowej – kluczowa zaleta oleju palmowego.

Olej naukowców mógłby zastąpić problematyczny produkt palmowy w różnych gotowych produktach spożywczych, takich jak masło orzechowe, ciastka i ciasto do pizzy, a także w kosmetykach, a nawet w pastach do zębów.

Jeśli kiedykolwiek widziałeś napis „bez oleju palmowego” dumnie prezentowany na słoiku masła orzechowego lub innej żywności, to dlatego, że olej palmowy jest prawdopodobnie największą przyczyną wylesiania tropików na świecie.

Narody i firmy często próbują oszukać klientów, że ich produkty nie mają nic wspólnego z olejem palmowym ze względu na tendencję do wylesiania. Angielskie miasto Chester z dumą ogłasza się pierwszym „zrównoważonym miastem oleju palmowego”, podczas gdy Norwegia od razu zakazała importu oleju palmowego z plantacji powiązanych z wylesianiem.

Czytaj: Olej palmowy zabija. Ślepy orangutan znaleziony z 74 kulkami śrutu w ciele…

Połączenie wcześniejszych odkryć naukowych i wyjątkowych walorów przyrodniczych spowodowało 20-letnią eksplozję w uprawie i stosowaniu oleju palmowego w światowej produkcji żywności. 34% światowego oleju roślinnego pochodzi z palmy olejowej, z czego 84% pochodzi z zaledwie dwóch krajów, Indonezji i Malezji, w których wycięto wysoce bioróżnorodne tropikalne lasy deszczowe, aby zrobić miejsce dla plantacji palm olejowych.

Zalety oleju palmowego wzrosły w latach 80. i 90. XX wieku, kiedy dietetycy zaczęli szeroko ostrzegać przed katastrofalnymi skutkami zdrowotnymi spożywania częściowo uwodornionych olejów i tłuszczów trans. Producenci zaczęli zastępować te szkodliwe tłuszcze olejem palmowym z kilku powodów.

Zdolny do pozostawania w stanie stałym w temperaturze pokojowej ze względu na wysoką zawartość tłuszczów nasyconych, olej palmowy szybko stał się pierwszym wyborem dla producentów, między innymi dlatego, że produkcja jest prawie 500% większa z akra niż kolejna najbardziej produktywna roślina oleju roślinnego, olej słonecznikowy.

Substytut oleju palmowego

Dla Alejandro Marangoni, naukowca zajmującego się żywnością na Uniwersytecie w Guelph, wyzwaniem było stworzenie oleju, który pozostałby stały w temperaturze pokojowej i który najlepiej nie zawierałby tak dużej zawartości tłuszczów nasyconych, jak olej kokosowy.

Tłuszcz nasycony, chociaż jest niezbędny w wielu procesach naszej biologii, w tym w syntezie testosteronu, może przyspieszać ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej serca, gdy jest spożywany w dużych porcjach przez osoby prowadzące niezdrowy tryb życia, np. siedzący tryb życia lub nocne nawyki żywieniowe.

Czytaj: Poznań: Na cmentarzu powstała Zniczodzielnia!

Marangoni nie jest pierwszym naukowcem, który spróbował. W zeszłym roku dwóch byłych baristów próbowało zsyntetyzować substytut z fusów kawy.

Z drugiej strony Marangoni zastosował proces, który nazwał enzymatyczną glicerolizą, zainspirowany sposobem, w jaki organizm naturalnie wytwarza trójglicerydy. Połączył enzymy z gliceryną, aby wyprodukować stały olej roślinny bez dodawania dodatkowych tłuszczów nasyconych.

Proces ten pozwoliłby producentom żywności uniknąć destrukcyjnego niszczenia lasów pod plantację palm olejowych, jednocześnie będąc w stanie utrzymać niskie ceny, ponieważ proces Marangoni może wykorzystywać większość olejów roślinnych, takich jak olej z nasion bawełny lub olej arachidowy, które również zawierają mniej tłuszczów nasyconych, co prowadzi do mniejszego obciążenia dla zdrowia publicznego.

johannesfloe.com – Art to remember