Naukowcy potwierdzają pierwsze na świecie zdjęcia pumy z leucyzmem

0
508

Jak już zapewne zauważyliście, lubimy pisać artykuły o zwierzętach. Dziś porozmawiajmy o dzikim kocie, który jest niezwykle rzadki.

Niedawno w sieciach internetowych pojawiły się cztery zdjęcia z foto pułapki z 2013 roku i okazuje się, że te zdjęcia przedstawiają pierwszy w historii potwierdzony przypadek leucyzmu u pumy.

Więcej informacji: researchgate.net

Te 4 zdjęcia zostały zrobione w Brazylii w 2013 roku za pomocą kamery pułapkowej.

Źródło: ICMBio

Te zdjęcia zostały zrobione 7 lat temu w Parku Narodowym Serra dos Órgãos położonym w południowo-wschodniej Brazylii, w Lesie Atlantyckim, przy użyciu kamery pułapkowej. Następnie, kilka lat później, artykuł opublikowany w czasopiśmie „Cat News” potwierdził, że te zdjęcia w rzeczywistości przedstawiają pierwszy w historii potwierdzony przypadek leucyzmu dzikiego kota.

Czytaj: Cudowne lasy brazylijskie. Co skrywają?

Jeśli jeszcze tego nie wiesz, leucyzm jest nienormalnym stanem spowodowanym mutacją genetyczną i charakteryzuje się częściową utratą pigmentacji. Zwierzęta z leucyzmem mają białe, blade lub nierówne zabarwienie skóry, włosów, piór, lub łusek, ale nie mają białych oczu.

W 2018 roku badanie potwierdziło, że te zdjęcia przedstawiają pierwszy w historii przypadek pumy wykazującej leucyzm.

Czytaj: Ostatnia znana na świecie biała żyrafa otrzymała urządzenie śledzące GPS

Źródło: ICMBio

Według National Geographic, genetyczne aberracje kolorów, takie jak albinizm i leucyzm, są generalnie dość powszechne wśród dzikich kotów, ale z tajemniczych powodów są prawie niespotykane u pum.

„To pokazuje, jakie to niezwykłe” – powiedział Luke Hunter, dyrektor wykonawczy programu Duże Koty Towarzystwa Ochrony Przyrody Dzikiej Przyrody, National Geographic. „To niesamowity zestaw zdjęć”.

Po wykonaniu tych zdjęć zwierzęcia nigdy więcej nie widziano.

Źródło: ICMBio

Naukowcy nie odkryli jeszcze, dlaczego geny zmieniające kolor są tak rzadkie u tych zwierząt. „Moje przypuszczenie jest takie, że odległy przodek pum był jednolicie ubarwiony i od tego czasu utrzymuje się to w gatunku. Ale to tylko konsekwencja przypadkowości mutacji, rzutu kośćmi genetycznymi ”- powiedział Hunter National Geographic.

Chociaż leucyzm jest dość powszechny wśród dzikich kotów, z nieznanych powodów, jest prawie niespotykany u pum.

Źródło: ICMBio

Niestety, po spotkaniu w 2013 roku zwierzę nigdy więcej nie było widziane. „Projekt monitorowania foto pułapek został wznowiony w zeszłym roku, ale nadal nie mamy nowych zapisów dotyczących tego zwierzęcia ani innych pum o dziwnym kolorze” – powiedziała Cecília Cronemberger de Faria, analityk środowiskowy w parku narodowym, w którym zauważono pumę.

A oto więcej zdjęć ukazujących piękno i wyjątkowość leucystycznych zwierząt.

Źródło:  Wikimedia Commons
Źródło: Wikimedia Commons
Źródło: Wikimedia Commons
Źródło: Wikimedia Commons

johannesfloe.com – Art to remember