Naukowcy w Warszawie opracowali maseczkę z roślin. Skuteczniej chroni przed wirusami

0
465
Mieszanka kilku roślin zamiast standardowego filtra. Taki pomysł na maseczkę ochronną przedstawili naukowcy z SGGW. Zdjęcie: Facebook

Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie opracowali innowacyjną maseczkę z kilku roślin.

Naukowcy z polskiego Instytutu Biologii SGGW zaprezentowali specjalny filtr powietrza wykorzystujący mieszaninę kilku roślin, który może być wykorzystywany jako maseczka ochronna.

Rozwiązanie przedstawili prof. Mohamed Hazem Kalaji, specjalista w zakresie procesu fotosyntezy oraz dr inż. Jacek Mojski, specjalista od wertykalnej uprawy roślin. Od kilku lat pracują wspólnie nad zastosowaniem roślin w walce z zanieczyszczeniami.

Czytaj: Polskie szpitale otrzymały od Wietnamczyków testy na obecność koronawirusa

Dotychczas skupiali się na walce ze smogiem, ale teraz, gdy świat walczy z tak ogromnym zagrożeniem, jakim jest epidemia COVID-19, członkowie zespołu postanowili zmienić plan i dołożyć swoją cegiełkę do walki z koronawirusem.

„Naukowcy z Instytutu Biologii SGGW / Warsaw University of Life Sciences opracowali filtr powietrza wykorzystujący mieszaninę kilku roślin, który skutecznie ochrania przed zarażeniem wirusami i może być wykorzystany jako osobista maseczka ochronna” – czytamy w komunikacie SGGW na Facebooku.

Facebook

W końcu panowie specjalizują się w zastosowaniu roślin do celów oczyszczania powietrza w miastach. Ich wiedza i rozwiązania pomogą w walce z niewidzialnym wrogiem SARS-Cov-2.

Panowie już wcześniej opracowali skuteczną mieszankę gatunków roślin, która służy jak filtr chroniący przed przedostaniem się wirusa do organizmu. Ich maseczka jest wielokrotnego użytku, lekka, przyjazna dla środowiska i bardzo tania w produkcji.

Maseczki zawierające elementy roślinne testowane były w przypadku grypy, jednak ich 100% skuteczność w tej dziedzinie daje duże nadzieje. Cząsteczki COVID-19 mają bardzo podobną wielkość jak te, którymi bombardowany jest system odporności człowieka od dziesięcioleci.

Naukowcy uważają, że te roślinne maseczki będą nie tylko skuteczniej chronić przed rozprzestrzenianiem się wirusów między ludźmi, ale również będą oczyszczać powietrze w pomieszczeniu.

Facebook
Facebook

Czytaj: SAMOLOT ZE SPRZĘTEM DLA POLSKICH LEKARZY WYLĄDOWAŁ Z POZNANIU