Naukowcy wykazali, że mogą odwrócić proces starzenia się

0
346

Wiek może być tylko liczbą, ale jest to liczba, która często niesie ze sobą niepożądane skutki uboczne, od łamliwych kości i słabszych mięśni po zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i raka. Teraz naukowcy z Instytutu Salka wykazali, że mogą odwrócić proces starzenia u myszy w średnim i starszym wieku, co prowadzi do wielu korzyści.

Technika polega na częściowym zresetowaniu komórek do bardziej młodzieńczych stanów, które wpływają na skórę, wzrok, mięśnie i mózg.

„Jesteśmy zachwyceni, że możemy stosować to podejście przez całe życie, aby spowolnić starzenie się normalnych zwierząt. Ta technika jest zarówno bezpieczna, jak i skuteczna u myszy” – mówi współkorespondent Juan Carlos Izpisua Belmonte, profesor w Laboratorium Ekspresji Genów Salka.

Po zranieniu, młodzieńcza skóra leczonych myszy miała większą zdolność do gojenia się i była mniej podatna na tworzenie trwałych blizn.

Zarówno nerki, jak i krew leczonych zwierząt bardziej przypominały wzorce epigenetyczne obserwowane u młodszych zwierząt.

Czytaj: Co przyspiesza proces starzenia się? Tego nie rób, bo szybciej odczujesz skutki starzenia się.

Wraz ze starzeniem się organizmów zmienia się nie tylko nasz wygląd zewnętrzny i zdrowie; każda komórka w naszym ciele ma zegar molekularny, który rejestruje upływ czasu. Komórki izolowane od starszych ludzi lub zwierząt mają różne wzorce związków chemicznych wzdłuż ich DNA – zwane markerami epigenetycznymi. Naukowcy wiedzą, że dodanie do komórek mieszaniny czterech przeprogramowujących molekuł — Oct4, Sox2, Klf4 i cMyc, znanych również jako „czynniki Yamanaka” — może przywrócić te znaczniki epigenetyczne do ich pierwotnych wzorców.

Naukowcy zastosowali to podejście w eksperymentach, w celu poprawy funkcji innych tkanek, takich jak serce, mózg i wzrok.

W Salk przetestowali trzy grupy myszy w różnym wieku, co odpowiada ludziom w wieku 35, 50 i 80 lat, i stwierdzili, że po siedmiu lub 10 miesiącach myszy przypominały młodsze zwierzęta zarówno pod względem wyglądu, jak i sprawności.

Sprawdź to: Z powodu jakich rzeczy w domu przedwcześnie się starzejemy?

Tę młodość obserwowano u zwierząt leczonych czynnikami Yamanaka przez siedem lub 10 miesięcy, ale nie u zwierząt leczonych tylko przez jeden miesiąc. Co więcej, kiedy leczone zwierzęta były analizowane w połowie leczenia, efekty nie były jeszcze tak oczywiste. Sugeruje to, że leczenie nie jest po prostu zatrzymaniem starzenia się, ale aktywnym odwróceniem do tyłu – chociaż potrzebne są dalsze badania, aby odróżnić te dwa.

Metabolizm pozostał stabilny, bez wieku. Co więcej, nie było żadnych zmian w komórkach krwi ani zmian neurologicznych u myszy, które otrzymały leczenie, ani żadnych nowotworów ani innych problemów zdrowotnych w żadnej z grup.

Polecam: 10 codziennych nawyków, dzięki którym szybciej się starzejesz

„Oprócz walki z chorobami związanymi z wiekiem, podejście to może zapewnić społeczności biomedycznej nowe narzędzie do przywracania zdrowia tkanek i organizmu poprzez poprawę funkcji i odporności komórek w różnych sytuacjach chorobowych, takich jak choroby neurodegeneracyjne”.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Nature Aging pokazuje, że przynajmniej u myszy „istnieje droga do osiągnięcia tego celu”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

„Długotrwałe częściowe przeprogramowanie prowadzi do efektów odmładzających w różnych tkankach, takich jak nerki i skóra oraz na poziomie organizmu; czas trwania kuracji decydował o zakresie korzystnych efektów. Efekty odmładzające wiązały się z odwróceniem zegara epigenetycznego oraz zmianami metabolicznymi i transkryptomicznymi, w tym zmniejszoną ekspresją genów zaangażowanych w procesy zapalne, starzenia i odpowiedzi na stres. Ogólnie rzecz biorąc, nasze obserwacje wskazują, że częściowe protokoły przeprogramowania można zaprojektować tak, aby były bezpieczne i skuteczne w zapobieganiu zmianom fizjologicznym związanym z wiekiem. Ponadto dochodzimy do wniosku, że długoterminowe schematy częściowego przeprogramowania są bardziej skuteczne w opóźnianiu starzenia się fenotypów niż krótkoterminowe przeprogramowanie” – napisali naukowcy w badaniu.