Naukowcy znaleźli jeden z największych na świecie kwiatów

0
791

Kwiat Rafflesia jest często określany jako „trupi kwiat” ze względu na swoje pasożytnicze właściwości i odrażający odór, w Polsce zaś nosi nazwę bukietnicy. Indonezyjscy naukowcy zajmujący się dziką przyrodą znaleźli najbardziej potworny kwiat ze wszystkich.

Kwiat Rafflesia, który zakwitł w lesie na Zachodniej Sumatrze, ma prawie 122 cm średnicy – to największy kwiat, jaki kiedykolwiek zarejestrowano, zgodnie z Natural Resources and Conservation Center na Zachodniej Sumatrze.

Czytaj: Płatki tego kwiatu wyglądają jak kolibry

Gatunek ten został odkryty w 1818 roku na terenie Sumatry. Właśnie wtedy Sir Thomas Stamford Raffles, gubernator w Bencoolen natknął się niezwykły okaz miejscowej flory – czerwony, gigantyczny kwiat o odstraszającym zapachu.

Roślina nie ma korzeni ani liści – jest pasożytnicza. Kwiat Rafflesia żywi się rośliną żywicielską, pijąc jej wodę i składniki odżywcze. Kwiat Rafflesia jest widoczny tylko wtedy, gdy przebije roślinę żywicielską, aby odsłonić swoje kwiaty.

Groźnie wyglądający otwór kwiatu wydziela nieprzyjemny zapach podobny do gnijącego mięsa, przez co zyskuje przydomek „trupi kwiat”. Ten smród przyciąga owady, które go zapylają.

Ale pomimo całej swojej chwały, życie Rafflesii jest bardzo krótkie. Samo kwitnienie trwa od 5 do 7 dni. Mniej więcej od 4 dnia kwiaty zaczynają zmieniać kolor z czerwonego na brązowo-czarny, po czym kurczą się i zapadają, zamieniając się w czarną, grząską masę, a następnie zasychają.

Photo by Ardi Mardiansyah/Xinhua via Getty
cnn
cnn
cnn
cnn

Czytaj: Na ulice Poznania wyjadą nowe autobusy elektryczne