Nesobus – polski autobus na wodór!

0
185
Polski autobus wodorowy - przyszłość transportu miejskiego i aglomeracyjnego – czyste powietrze dla nas wszystkich. Zdjęcie: Twitter

Od niedawna te przyjazne środowisku autobusy zaczęły kursować po Warszawie.

Autobus został wyprodukowany w Polsce i wygląda na to, że już wkrótce autobusy napędzane wodorem zawładną branżą transportu publicznego w Polsce!

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Ekologiczny autobus na wodór

Świat mierzy się z zanieczyszczeniem powietrza, które może być przyczyną wielu chorób – nie tylko związanych z układem oddechowym, ale również z udarami, nowotworami, zawałami serca, alergiami, itp. W Polsce stworzono autobus wodorowy, który napędzany zielonym wodorem nie emituje spalin i dodatkowo oczyszcza powietrze.

Polski autobus wodorowy NesoBus to idealne rozwiązanie dla mieszkańców miast. Ekologiczny autobus likwiduje emisję trujących substancji – CO2, tlenku azotu czy pyłów, w szczególności drobne pyły PM 2,5.

Czytaj: W Poznaniu zapłacisz kartą lub smartfonem za bilety jednorazowe

Jak działa autobus NesoBus?

Marka autobusu „Neso” wodorowego to skrót od „Nie Emituje Spalin i Oczyszcza” powietrze. Autobus wodorowy jest w rzeczywistości autobusem elektrycznym. Wytwarza prąd na bieżąco z zatankowanego wodoru przy użyciu ogniwa paliwowego. Ma własną „mini-elektrownię”. Wodór ze zbiornika łączy się z tlenem pobranym z powietrza, dzięki czemu wytwarzana jest energia elektryczna, która zasila silnik elektryczny. Nie ma żadnego procesu spalania. W trakcie połączenia wodoru z tlenem w ogniwie paliwowym, autobus emituje z rury wydechowej parę wodną. Woda ta jest w pełni destylowana. Tak więc NesoBus nie emituje żadnych spalin i dodatkowo oczyszcza powietrze.

NesoBus może przejechać do 450 km, co oznacza, że może jeździć przez 2 dni bez tankowania. Jeśli skończy się wodór, zatankowanie trwa tylko 15 minut i znów może przejechać 450 km. W ten sposób ten ekologiczny autobus nie musi stać wiele godzin, aby naładować baterie. Zamiast stać i ładować się przez wiele godzin, może cały czas jeździć i wozić pasażerów, nie ma przestoju w jeździe.

NesoBus zużywa tylko około 8 kg wodoru na 100 km. Zbiorniki mają pojemność 37,5 kg wodoru, co pozwala na przejechanie około 450 km. W teście SORT-2, NesoBus uzyskał zużycie 5,5 kg wodoru na 100 km.

Czytaj: Lublin testuje pierwszy wodorowy autobus!

Autobus ten ma także bardzo dobre parametry fizyczne – ma 12 metrów długości, 2,55 metra szerokości, 3,4 metra wysokości, masa własna to niecałe 13 ton, panoramiczne okna, pomieści do 93 pasażerów (37 miejsc siedzących), 3 pary szerokich drzwi, instalacja WiFi i dostęp do 5G, 6 gniazdek ładowania USB, 5 wyświetlaczy wewnątrz przestrzeni pasażerskiej pokazujące informacje dla pasażerów, 6 wyświetlaczy zewnętrznych bocznych plus po jednym z przodu i tyłu, przystosowany dla osób niepełnosprawnych

  • Autobus, który jest całkowicie ekologiczny.
  • Doskonały do poruszania się po gęstej zabudowie miast.
  • Jest cichy, nie hałasuje, jest wyciszony również wewnątrz.
  • Napędzany zielonym wodorem nie emituje spalin, a jedynie parę wodną, dzięki specjalnym filtrom oczyszcza powietrze.
  • Ma wszystkie niezbędne najnowsze rozwiązania technologiczne.