Neurolog stworzył listę najradośniejszych piosenek

0
476
Za oknem szaro? Mamy na to lekarstwo - przygotowaliśmy dla Was zestaw najbardziej pozytywnych piosenek, które sprawią, że świat od razu stanie się lepszy! Zdjęcie: pixabay.com

Jaka jest Twoja ulubiona radosna piosenka? Według pewnego holenderskiego neurobiologa większość radosnych piosenek ma pewne wspólne cechy.

Kilka lat temu dr Jacob Jolij – z Uniwersytetu w Groningen w Holandii – został poproszony o przeanalizowanie listy ulubionych piosenek skompilowanej przez brytyjski zespół elektroniczny Alba.

Chociaż nie jest to recenzowane badanie, jego dochodzenie ujawniło kilka trendów wśród podanych przykładów radosnej muzyki. Piosenki „radosne” lub „takie, po których człowiek czuje się dobrze” mają znacznie szybsze tempo niż przeciętna muzyka pop, mają zazwyczaj wesołe teksty i częściej są w tonacji durowej.

Badacz Jolij podkreślił na swojej stronie internetowej, że to, co tworzy radosną piosenkę, jest „bardzo osobiste i silnie zależy od kontekstu społecznego i osobistych skojarzeń”.

Bluelink: TBG- We Go Beyond

Każda piosenka ze zbioru danych została wybrana przez ankietowanych z powodów osobistych, ale analiza technicznych aspektów muzycznych dostarczyła pewnych twardych danych.

Piosenki miały średnio od 140 do 150 uderzeń na minutę, tempo o około 20 lub więcej uderzeń wyższe niż przeciętna popowa melodia. Ten optymistyczny rytm prawdopodobnie podświadomie ożywia słuchaczy. Badane utwory były również znacznie częściej śpiewane w tonacji durowej niż molowej. Jolij skomentował, że konkretnie trzecia tonacja wielka jest odbierana jako radosny, pewny siebie dźwięk.

Jolij przyjrzał się także tekstom. Opisał większość radosnych piosenek jako posiadających albo wesołe, bezsensowne teksty, albo teksty opisujące szczęśliwe wydarzenia i pozytywne, zabawne emocje. Imprezy, miłość, taniec – wszystko to jest dobrym pokarmem dla wesołej melodii.

Następnie Jolij zebrał wszystkie swoje ustalenia i połączył je w formułę matematyczną. Nie jest to rygorystyczny prognostyk szczęśliwych piosenek, formuła służyła głównie do testowania jego teorii dotyczących tempa i tonów. Przetestowany na piosenkach uznanych przez holenderskich słuchaczy za szczęśliwe, algorytm nadal wspierał trendy odkryte przez Jolij.

Podczas gdy większość badań naukowych kończy się artykułem w czasopiśmie, projekt ten kończy się utworzeniem listy zawierającej 10 najszczęśliwszych piosenek z ostatnich dziesięcioleci. Ta lista z pewnością rozjaśni Twój dzień kilkoma melodiami z epoki.

Neurolog dr Jacob Jolij znalazł najradośniejsze piosenki na świecie zgodnie z dokładnymi badaniami naukowymi. Posłuchaj i popraw sobie humor 🙂

1. “DON’T STOP ME NOW”, QUEEN, 1978

Czytaj: Nauka potwierdza: Freddie Mercury miał najlepszy głos w historii

2. “DANCING QUEEN”, ABBA, 1976

3. “GOOD VIBRATIONS”, THE BEACH BOYS, 1966

4. “UPTOWN GIRL”, BILLY JOEL, 1983

5. “EYE OF THE TIGER”, SURVIVOR, 1982

6. “I’M A BELIEVER”, THE MONKEES, 1966

7. “GIRLS JUST WANNA HAVE FUN”, CYNDI LAUPER, 1983

8. “LIVING ON A PRAYER”, BON JOVI, 1986

9. “I WILL SURVIVE”, GLORIA GAYNOR, 1978

10. “WALKING ON SUNSHINE”, KATRINA & THE WAVES, 1985

Czytaj: Nowy mural na Osiedlu Młodych w Poznaniu. Nowe twarze Rataj łączą pokolenia

wad

Brak postów do wyświetlenia