„Nie mam siły…” – czyli co robić gdy dopada nas zmęczenie?

0
789
źródło: pixabay.com

Zmęczenie dopada nas bez względu na wiek, status społeczny i płeć. Co więcej, nie patrzy na wykonywany przez nas zawód. Czasami pojawia się z nienacka, a czasem atakuje nas od dłuższego czasu, w połączeniu z dobrze nam znanym znużeniem. Jak walczyć ze zmęczeniem? I czy w ogóle można go się pozbyć? Przeczytajcie…

Zmęczenie fizyczne

Jak dobrze wiesz, zmęczenie może być psychiczne albo fizyczne. Na pewno każdy doświadczył kiedyś stanu wycieńczenia organizmu po długim treningu, biegu, czy fizycznej pracy. W takich chwilach nie marzymy o niczym innym jak żeby usiąść/położyć się i ewentualnie wypić szklankę wody. Co ciekawe, po wysiłku fizycznym również odpoczywamy pracując umysłowo, czytając mądrą książkę, czy rozwiązując trudną zagadkę. Nawet zostało udowodnione naukowo, że człowiek pracuje umysłowo skuteczniej wtedy gdy jest po wysiłku fizycznym, gdyż poprzez wysiłek, komórki mózgowe zostały dotlenione.

Zmęczenie psychiczne

A co ze zmęczeniem psychicznym/ intelektualnym? Pojawia się ono po długotrwałym wysiłku umysłowym. Ten rodzaj zmęczenia możemy odczuwać po ośmiu godzinach pracy siedzącej, intelektualnej. I co ciekawe, tutaj jako najlepsze lekarstwo i wypoczynek zaleca się aktywność fizyczną! Zakładając, że wracasz do domu zmęczony po pracy biurowej, o wiele zdrowiej dla twojego organizmu jest zrobić sobie trening, iść pobiegać, popływać, potańczyć, poćwiczyć na siłowni, aniżeli położyć się spać.

Sprawdź co możesz zrobić, jeżeli miewasz problemy z koncentracją uwagi!

Jak walczyć ze zmęczeniem?

Powszechnym sposobem na walkę ze zmęczeniem jest stosowanie pobudzających substancji. Jedną z nich jest kofeina, zawarta w herbacie, czy w naszej ukochanej kawie. Wielu producentów oferuje również napoje energetyczne, o mocniejszej dawce kofeiny niż ma kawa, ale również o wielu niezdrowych, chemicznych substancjach.

A jeśli chodzi nam o zdrowe pobudzenie, poleca się yerba mate, która pośród swoich wielu dobroczynnych właściwości, posiada też tą pobudzającą. Walczyć ze zmęczeniem możemy również przez chłodny prysznic, czy przewietrzenie się na świeżym (i chłodnym) powietrzu, a także przez podejmowanie zadań, które będą nas wciągać, fascynować i na pewno przy ich wykonaniu nie braknie nam energii (śpiew, taniec, sport itp.)

Relaksacja

Czasami jednak nie da się walczyć ze zmęczeniem, a zwyczajnie należy się mu poddać. Pójście spać jest najbardziej popularnym poddaniem się poczuciu zmęczenia. I owszem powinniśmy sypiać, aby następnego dnia móc w pełni efektywnie pracować. Sen to regeneracja organizmu i sprawia, że schodzi z nas duża część zmęczenia.

Istnieją jeszcze inne sposoby na pokonanie zmęczenia, nazywane relaksacją. Są to między innymi: pobyt w saunie, w jacuzzi, basen, wizyta w SPA czy u kosmetyczki, posłuchanie relaksującej muzyki (może być reggae, klasyczna czy jazz), w końcu wypicie lampki wina w miłym towarzystwie, czy spacer na łonie natury (zieleń najbardziej uspokaja i relaksuje). Również ciekawą metodą, przy której można zrelaksować się i odpocząć jest medytacja.

Koniecznie przeczytaj o tym: jak oswoić stres!

Czym właściwie jest zmęczenie?

Zmęczenie jest czymś, co pojawia się już po kilku godzinach męczącej lub nużącej pracy. Natomiast istnieje jeszcze coś takiego jak przemęczenie organizmu. Jest to stan, utrzymujący się dłużej, którego nie zlikwiduje godzinka relaksu, ani nawet osiem godzin snu. Przemęczenie może powstać w skutek zbyt dużej ilości obowiązków, albo po prostu złego odżywiania, niedoboru snu, anemii, depresji czy innych chorób. Aby sobie z nim poradzić, pierwszą rzeczą jest znaleźć jego przyczynę i działać tak, aby tą przyczynę zlikwidować. Jeżeli przyczyną jest długotrwały nadmiar obowiązków, nie ma innego rozwiązania jak udać się na upragniony urlop. Naprawdę czasem musimy dać sobie samym odpocząć. I uwierzyć, że Ziemia bez nas nadal będzie się kręcić. 🙂

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! Kliknij tutaj: klik.