Nie możesz przytulać ludzi? Przytul drzewo, mówi służba leśna Islandii

0
428
Wiele badań potwierdza, że przytulanie drzew jest doskonałym sposobem ukojenia dla nerwów, ładzenia depresji czy nadpobudliwości. Zdjęcie: iStock

Islandzka Służba Leśna zachęca ludzi do przytulania drzew, podczas gdy środki dystansowania społecznego uniemożliwiają ludziom kontakt z innymi ludźmi.

Strażnicy leśni w Lesie Narodowym Hallormsstaður na Islandii oczyszczali zaśnieżone ścieżki, aby mieszkańcy mogli cieszyć się wspaniałą przyrodą bez wchodzenia w kontakt z innymi gośćmi.

Strażnicy twierdzą, że drzewa i przyroda mogą zapewnić poczucie komfortu i radości.

„Kiedy przytulasz drzewo, czujesz je najpierw w palcach stóp, potem w nogach i klatce piersiowej, a potem w górze ciała” – mówi leśniczy Þór Þorfinnsson. „To wspaniałe uczucie odprężenia, wtedy jesteś gotowy na nowy dzień i nowe wyzwania”.

Czytaj: 9 kluczowych zalet spędzania czasu na łonie natury z dziećmi

Przytulanie drzew poprawia zdrowie psychiczne, fizyczne oraz nasze samopoczucie.
Zdjęcie: iStock

Leśniczy zachęca do długiego uścisku.

„Pięć minut to naprawdę dobry czas, jeśli możesz poświęcić sobie pięć minut dnia na przytulanie drzewa, to zdecydowanie wystarczy” – mówi. „Można to też robić wiele razy dziennie – to nie zaszkodzi. Ale raz dziennie na pewno wystarczy, nawet raz na kilka dni”.

Þorfinnsson dodał, że przytulanie tego samego drzewa jest niebezpieczne, dlatego zaleca, aby ludzie wchodzili w głąb lasu, zamiast zatrzymywać się przy pierwszym napotkanym drzewie.

„Jest teraz wystarczająco dużo drzew, więc ludzie nie muszą przytulać tego samego drzewa” – powiedział. „Drzewo nie musi być duże. Może mieć wszystkie rozmiary, ale najważniejsze jest, aby je mocno przytulić. Dobrze jest też zamknąć oczy, przytulając drzewo. Oprzeć policzek o drzewo, poczuć ciepło i prądy płynące z drzewa do Ciebie”.

Czytaj: Poznań: ścieżka w koronach drzew otwarta

johannesfloe.com – Art to remember