Nie rób tych rzeczy w innych krajach!

0
857
Jeśli wyjeżdżacie do innego kraju na wakacje, sprawdźcie, czego lepiej nie robić za granicą. Zdjęcie: YouTube

Nadszedł czas wakacji i urlopów. Jeśli planujesz wyjechać do innego kraju, sprawdź, czego lepiej nie robić za granicą.

To, co w Polsce będzie uznane za normalny gest, w innym kraju może oznaczać zupełnie coś innego. Jakie zachowania mogą obrazić mieszkańców innych krajów, do których często podróżujemy? Warto to sprawdzić przed wylotem, aby nie strzelić gafy oraz nikogo nie urazić swoim zachowaniem.

Chiny to tylko jedno z wielu miejsc, w których można popełnić kulturowe faux pas. Na świecie obowiązują różne, dziwne prawa często zupełnie sprzeczne z tym co dla nas jest normalne. Poniżej znajdziecie przykłady.

Oto, czego nie powinno się robić w tych państwach:

1.Włochy

zdjęcie: pixabay.com

Jeśli wybieracie się do Włoch nie zamawiajcie Latte po śniadaniu. Gdy pójdziecie u nas o dowolnej porze dnia do jakiegokolwiek Starbucksa zobaczycie mnóstwo ludzi pijących Latte, Cappuccino i Frappe, ale we Włoszech pomyślą, że jesteście dziwakami, jeśli po śniadaniu zamówicie białą kawę, albo jakąkolwiek inną z dodatkiem mleka.

Włosi uważają bowiem, że picie mleka po posiłku źle wpływa na trawienie. Tak więc, gdy następnym razem w pięknej Italii najdzie Was ochota na Latte, zerknijcie na zegarek. Gdy będzie po 11:00 to lepiej zamówić Espresso. Chyba, że wcześniej przygotujecie się na krzywe spojrzenia baristy.

2. Japonia

zdjęcie: pixabay.com

Nie dawajcie napiwków w Japonii. Nawet po wspaniałym i wytwornym posiłku z iście królewską obsługą zostawienie napiwków w Kraju Wschodzącego Słońca wszystko zepsuje. W innych krajach jest zupełnie odwrotnie, ale w Japonii zostawienie napiwku kelnerowi lub taksówkarzowi uważane jest za dość niegrzeczne, a nawet niepotrzebne. Sami widzicie, fantastyczna obsługa klienta jest standardem, a nie wolą kelnera, który chce dodatkowo zarobić.

3. Singapur

zdjęcie: pixabay.com

W Singapurze nie wolno kupować i sprzedawać gum do żucia. Wdepnięcie w czyjąś gumę do żucia jest irytujące i obleśne, ale w Singapurze podchodzą do tego tematu znacznie poważniej. I to na tyle, że nie można tam handlować gumami do życia. Zakaz rozpoczął się w 1992 roku z myślą o wysprzątaniu singapurskich ulic, kin, szkół i parków. Nie ma on naturalnie zastosowania wobec osób, które ze względów zdrowotnych potrzebują gumy z nikotyną lub dentystycznej odmiany. Tę specyficzną prohibicję częściowo zniesiono w 2004 roku, ale nadal obejmuje ona kupno i sprzedaż gum. Obecnie można więc rzuć gumę, ale dostaniecie wysoką grzywnę, jeśli ktoś przyłapie Was na jej kupowaniu lub sprzedawaniu.

4. Arizona

zdjęcie: pixabay.com

W Arizonie ścinanie kaktusów Saguaro jest zabronione. Kaktus Saguaro to oficjalny symbol stanu Arizona. Tylko nie podchodźcie zbyt blisko, aby go powąchać. To może zaboleć. I również go nie ścinajcie. Chyba, że chcecie poddać się karze 25 lat więzienia. Tak, nawet jeśli ta roślina kwitnie w Waszym ogrodzie. Nie chodzi o to, że kaktusy Saguaro są wypełnione złotem. Dojrzewają one niesamowicie długo: 150-200 lat, a więc ścięcie ich po takim czasie to niegodziwy pomysł. Jeśli ktoś posiada kaktusa Saguaro i z jakiegoś powodu chce się go pozbyć, musi uzyskać pozwolenie z Departamentu Rolnictwa stanu Arizona.

5. Barcelona

zdjęcie: pixabay.com

W Barcelonie noście bikini wyłącznie na plaży. Noszenie bikini w stolicy Katalonii jest sporym nietaktem. Chyba, że akurat jesteście na plaży lub w jej pobliżu. Osoba, która zostanie przyłapana w górze od bikini w restauracji lub na zakupach może otrzymać karę w wysokości nawet kilkuset Euro. Podobnie wygląda to w przypadku mężczyzn paradujących z gołym torsem. W Barcelonie obowiązuje tak zwany dress code narzucający trochę skromności w mieście. Jeśli kiedyś tam pojedziecie i będziecie wygrzewać się na plaży, zanim pójdziecie na kolację, lepiej wstąpcie do hotelu i przebierzcie się.

6. Chiny

zdjęcie: pixabay.com

W Chinach nie zjadajcie wszystkiego z talerza. W tym państwie wyjadanie wszystkiego do ostatniego okruszka nie jest zabronione, ale uznaje się za niegrzeczne. Nawet jeśli posiłek bardzo Wam smakował, oddanie czystego talerza oznacza, że nadal jesteście głodni i nie do końca zadowoleni. Zostawcie na talerzu jeden lub dwa kęsy, a pokażecie gospodarzowi, że posiłek Wam smakował, a żołądek jest pełny.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Odziedziczył miliony po teście DNA.

7. Francja

zdjęcie: pixabay.com

We Francji nie wydmuchujcie nosa w miejscach publicznych. Gdy borykacie się z przeziębieniem, alergią albo ostrym, zimowym wiatrem czasem po prostu musicie nagle wydmuchać nos i często jest to miejsce publiczne. We Francji zanim użyjecie chusteczki do nosa udajcie się do łazienki. Właściwie ta rada przyda się nie tylko tam. W takich krajach, jak Chiny, Japonia i Turca wydmuchiwanie nosa w obecności innych ludzi uważa się za niegrzeczne i dość obrzydliwe. W sumie jest w tym dużo racji.

8. Australia

zdjęcie: pixabay.com

W Australii siadajcie z przodu, gdy zamawiacie taksówkę. W Polsce usadowienie się na przednim fotelu w taksówce byłoby trochę dziwne. Ludzie zazwyczaj siadają z tyłu, nawet jeśli są jedynym pasażerem. Jednak w Australii, niektórych regionach Irlandii i w Nowej Zelandii zajęcie miejsca na tylnym siedzeniu, zamiast obok kierowcy jest dość niegrzeczne. Robiąc tak wyjdziecie na zarozumialca, który chce jedynie zostać zawieziony na miejsce, zapominając o ucięciu sobie miłej pogawędki z taksówkarzem.

9. Rosja

zdjęcie: pixabay.com

W Rosji kupujcie kwiaty w licznie nieparzystej. Ofiarowanie komuś tuzina róż lub kwiatów w parzystej liczbie w Rosji jest uznawane za duży nietakt, ponieważ parzystą ilość kwiatów zawierają zazwyczaj bukiety na pogrzeb. Jeśli chcecie skraść serce Rosjance, lepiej wybierzcie bukiet złożony z nieparzystej liczby kwiatów. A skoro już o tym mowa, to z tego samego powodu unikajcie koloru żółtego.

10. Dania

zdjęcie: pixabay.com

W Danii nie nadawajcie zbyt wymyślnych imion. Pewnie nie zdziwi Was fakt, że trójka dzieci Kim Kardashian raczej nie czułaby się dobrze w Danii. Obowiązuje tam prawo, które zabrania nadawania dzieciom imion zbyt odbiegających od normy. Jak na przykład North, Saint czy Chicago. Chodzi o Ustawę o Imionach wprowadzoną, by chronić dzieci, które nie mają nic do powiedzenia w sprawie ewentualnych dziwacznych imion, przez co później przez całe życie muszą się z nimi męczyć.

11. Indie

zdjęcie: pixabay.com

Nie używajcie lewej ręki w Indiach. Zła wiadomość dla leworęcznych. W Indiach używanie lewej ręki podczas płacenia, podawania jedzenia i witania się z drugą osobą jest uznawane za bardzo niegrzeczne, a wręcz odrażające. To dlatego, że lewej ręki używa się do podcierania się po skorzystaniu z toalety. W związku z tym mieszkańcy Indii, jak również wielu innych krajów z Azji, Afryce i na Bliskim Wschodzie oczekują wykonywania codziennych czynności prawą ręką. Jeśli przez przypadek podacie coś komuś lewą dłonią, natychmiast przeproście za bycie nieuprzejmym.

12. Wenecja

zdjęcie: pixabay.com

Nie karmcie gołębi w Wenecji. Karmienie gołębi chlebem wydaje się nieszkodliwe, ale jeśli zostaniecie na tym przyłapani w Wenecji, możecie dostać grzywnę w wysokości od 60 do 600 Euro. To włoskie miasto wprowadziło takie prawo, ponieważ karmienie gołębi zachęca je do przebywania w pobliżu najpopularniejszej lokalizacji, czyli Placu Świętego Marka. Ptaki niszczą zabytki i stanowią wręcz zagrożenie dla zdrowia.

13. Grecja

zdjęcie: pixabay.com

Wysokie obcasy nie nadają się do zwiedzania Grecji. Ten śródziemnomorski kraj pełen jest starożytnych ruin i niesamowitych reliktów przyciągających turystów z całego świata. Skoro przetrwały one do dziś Grecja stara się, by uchronić te wspaniałe zabytki przed zniszczeniem. Jednym ze sposobów jest zakaz chodzenia w ostrych szpilkach, niezależnie od tego jak piękne i modne by były. Mimo że gdy zwiedzacie monumentalny Akropol, pewnie chcecie ładnie wyglądać, ale wyluzujcie trochę i załóżcie wygodne, sportowe obuwie.

14. Karaiby

zdjęcie: pixabay.com

Zrezygnujcie z moro na Karaibach. Zdecydowanie odradzamy noszenie moro na Wyspach Karaibskich. Nie chodzi o to, że nie jest ono dzisiaj modne czy że nikt Was nie zauważy, ale o to, że moro noszą tam funkcjonariusze policji. Jeśli zostaniecie przyłapani w takim stroju, możecie zostać oskarżeni o podszywanie się pod policjanta, a to czasem kończy się nawet aresztem lub grzywną.

15. Tajlandia

zdjęcie: tavex.pl

Nie depczcie pieniędzy w Tajlandii. Gdy będziecie spacerować ulicą w Tajlandii i zobaczycie na ziemi Bata, tamtejszą walutę, przypadkiem na niego nie nadepnijcie, bo możecie trafić do więzienia za naruszenie prawa. Wiadomo, zdeptanie pieniądza mogłoby go podrzeć i zniszczyć, ale tajskie prawo obowiązuje z ważniejszego powodu. Na Bacie znajduje się wizerunek monarchy rządzącego krajem. Nadepnięcie na jego twarz jest dużym nietaktem. Takie zachowanie uznaje się za akt poniżenia wobec rodziny królewskiej.

Które prawa lub niestosowne zachowania zaskoczyły Was najbardziej? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: YouTube

Jesteś z Poznania? Koniecznie zerknij do f7poznan.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie zerknij do 
f7krakow.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie zerknij do 
f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie zerknij di 
f7warszawa.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie zerknij do 
f7lodz.pl
Jesteś z innego miasta? Koniecznie zerknij do 
f7city.pl