Nie tylko palenie papierosów – poznaj jeszcze gorsze nawyki

0
747
zdjęcie: pixabay.com

O tym, że palenie papierosów szkodzi, wiedzą wszyscy. Palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc, choroby serca, miażdżycę i nadciśnienie tętnicze. Jak się zaraz przekonacie, nie tylko ten nałóg jest bardzo niezdrowy. Jakie są tak samo groźne, a nawet i gorsze nawyki?

Naukowcy przekonują, że nie tylko papierosy szkodzą naszemu zdrowiu i są przyczyną przedwczesnych zgonów. Inne zagrożenia wynikają ze stylu życia i środowiska, w jakim nam przyszło żyć.

Bardzo niezdrowe nawyki:

1. SIEDZĄCY TRYB ŻYCIA

To problem całego naszego społeczeństwa, to wręcz plaga XXI wieku. Z jednej strony jest moda na chodzenie na siłownię, ana bycie fit, ale z drugiej strony naukowcy alarmują, że społeczeństwo uprawia coraz mniej sportu, coraz mniej się rusza. Nie trzeba się wiele rozglądać, aby to zauważyć. Wszędzie jeździmy samochodem, zamiast schodów wybieramy schody ruchome, po 8 godzinach pracy, siedząc przed komputerem, wracamy do domu i odpoczywamy przed telewizorem lub ekranem laptopa z paczką chipsów, bo przecież nam się należy odrobina przyjemności po całym dniu harowania.

Siedzący tryb życia jest równie szkodliwy dla zdrowia co palenie papierosów. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „The Lancet” można przeczytać, że przyczynia się on do ponad 5 mln zgonów rocznie. Brak jakiejkolwiek aktywności ruchowej prowadzi do takich chorób, jak cukrzyca typu 2, nowotwory, choroby serca.

2. NIEDOSYPIANIE

Sen jest bardzo ważny dla naszego zdrowia. Sen odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu mózgu. Od jego jakości zależy m.in. umiejętność koncentracji, produktywność i wydajność. Podczas snu komórki mają czas na regenerację. Gdy ktoś nie dosypia, można to poznać gołym okiem. Człowiek ma cienie pod oczami, złe samopoczucie, jest poddenerwowany – to tylko niektóry symptomy niewyspania. Pozbawienie organizmu snu jest najgorszą rzeczą, jaką możemy mu zafundować.

Profesor Walery Gafarov z WHO alarmuje, że niewystarczająca ilość snu zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu, w stopniu przybliżonym do regularnego palenia papierosów. Praca na nocki także nie jest zdrowa dla naszego organizmu. Słaba jakość snu lub niewystarczająca liczba przespanych godzin może spowodować zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz prowadzi do zaburzeń metabolizmu. Prowadzi też do takich chorób, jak cukrzyca i Alzheimer.

3. PRZESADZANIE Z OPALANIEM

I to nie ważne, czy naturalnie na plaży, czy w solarium. W obu przypadkach jest to niebezpieczne dla zdrowia. Skóra pod wpływem promieniowania UV szybciej się starzeje, skóra traci elastyczność.

Dowiedź się jak dbać o skórę jesienią – f7dobry.com

Z badań opublikowanych w „JAMA Dermatology” wynika, że opalanie w solarium częściej prowadzi do powstania raka skóry, niż palenie papierosów do nowotworu płuc.

4. ZŁA DIETA

Wieczny brak czasu sprawia, że coraz częściej sięgamy po gotowe produkty spożywcze. Na śniadanie owsianka instant, na obiad zupka chińska, kebab albo hot-dog, a na kolację gotowe słone przekąski.

Dieta bogata w cukier, sól, tłuszcze nasycone, konserwanty, a uboga w witaminy i minerały prowadzi do poważnych chorób.

Nieodpowiednie jedzenie, źle skomponowana dieta to poważny cios dla naszego organizmu. Osoby, które nie stosują się do diety są narażone na nadwagę, nadciśnienie, zawał serca, miażdżycę, udar mózgu i nowotwory.

5. OTYŁOŚĆ

Nie tylko Polacy, ale ludzie na całym świecie z każdym rokiem są coraz grubsi i chorują na nadwagę. W naszym społeczeństwie jest więcej ludzi z nadwagą niż tych, co palą papierosy. Liczba palaczy spada, a ludzi otyłych wzrasta (w Polsce na nadwagę i otyłość choruje już ponad 60% społeczeństwa). Nie każdy zdaje sobie sprawę, że otyłość prowadzi do wielu chorób.

Nadprogramowe kilogramy obciążają nasze serce i układ krwionośny. Także nasze stawy nie wytrzymują. Otyłość przyczynia się do powstawania cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca i nowotworów. Otyłość może doprowadzić do śmierci. Dodatkowe kilogramy i brak ruchu są tak samo groźne, jak palenie papierosów.

6. ZANIECZYSZCZONE POWIETRZE

Polska należy do niechlubnej czołówki krajów Unii Europejskiej jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Według naukowców z Harvardu, osoby, które nigdy nie paliły papierosów, a mieszkają w miastach, w których jest mocno zanieczyszczone powietrze są aż o 20% bardziej narażone na śmierć z powodu raka płuc. Mniej szkodliwych substancji jest w dymie papierosowym, niż w zanieczyszczonym powietrzu.

Trzeba być także ostrożnym stosując środki czystości w spray’u. Wykazano, że 20 lat wdychania oparów ze środków chemicznych jest równoznaczne z tym, jakby człowiek palił 20 papierosów dziennie, przez ten sam okres. Tak samo niszczy to nasze płuca. Kontakt z chemikaliami zwiększa także o 40% ryzyko rozwoju astmy. Jak tylko możesz korzystaj z naturalnych środków do sprzątania.

Ostrożnie korzystaj także z odświeżaczy powietrza. W składzie odświeżaczy powietrza możemy znaleźć np. rakotwórczy p-dichlorobenzen, który uszkadza płuca. Nie szalej też z zapachowymi świeczkami i olejkami zapachowymi. Co tak pięknie pachnie? To rakotwórczy formaldehyd.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj 🙂 

Przeczytaj także: ODRA ZABIJA W EUROPIE. W TYM ROKU ZMARŁO JUŻ 37 OSÓB! – f7dobry.com

Koniecznie odwiedź naszą stronę o zdrowiu – f7zdrowie.pl