Niektóre planety mogą być lepsze dla życia niż Ziemia: badacze odkryli 24 planety nadające się do zamieszkania

0
502

Ziemia niekoniecznie jest najlepszą planetą we wszechświecie. Badacze zidentyfikowali dwa tuziny planet poza naszym Układem Słonecznym, które mogą mieć warunki bardziej odpowiednie do życia niż nasze. Niektóre z tych gwiazd orbitują nawet lepiej niż nasze Słońce.

Badanie prowadzone przez naukowca z Washington State University, Dirka Schulze-Makucha, niedawno opublikowane w czasopiśmie Astrobiology, szczegółowo opisuje charakterystykę potencjalnych planet „nadających się do zamieszkania”, w tym tych, które są starsze, nieco większe, nieco cieplejsze i prawdopodobnie bardziej wilgotne niż Ziemia. Życie mogłoby również łatwiej rozwijać się na planetach, które krążą wokół wolniej zmieniających się gwiazd i mają dłuższe życie niż nasze Słońce.

24 czołowych pretendentów do planet nadających się do zamieszkania znajduje się w odległości ponad 100 lat świetlnych od nas, ale Schulze-Makuch powiedział, że badanie może pomóc skupić się na przyszłych działaniach obserwacyjnych, takich jak Kosmiczny Teleskop Jamesa NASA, obserwatorium kosmiczne LUVIOR i przestrzeń PLATO Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Wraz z pojawieniem się kolejnych teleskopów kosmicznych otrzymamy więcej informacji, dlatego ważne jest, aby wybrać kilka celów” – powiedział Schulze-Makuch, profesor z WSU i Politechniki Berlińskiej. „Musimy skupić się na pewnych planetach, które mają najbardziej obiecujące warunki dla złożonego życia. Musimy jednak uważać, aby nie utknąć w poszukiwaniu drugiej Ziemi, ponieważ mogą istnieć planety, które mogą być bardziej odpowiednie do życia niż nasza Ziemia”.

Czytaj: Zdjęcia, które skłonią Cię do refleksji… Co robimy z naszą planetą?

scitechdaily.com

Na potrzeby badania Schulze-Makuch, geobiolog z doświadczeniem w zakresie siedlisk planetarnych, połączył siły z astronomami Rene Heller z Instytutu Badań Układu Słonecznego. Możliwość zamieszkania nie oznacza, że te planety na pewno mają życie, a jedynie warunki, które sprzyjałyby życiu.

Naukowcy wybrali układy planet-gwiazdy z prawdopodobnymi planetami ziemskimi krążącymi w strefie nadającej się do zamieszkania w wodzie ciekłej gwiazdy macierzystej z archiwum egzoplanet tranzytowych Keplera.

Chociaż Słońce jest centrum naszego Układu Słonecznego, żywotność Słońca jest stosunkowo krótka, poniżej 10 miliardów lat. Ponieważ minęły prawie 4 miliardy lat, zanim jakakolwiek forma złożonego życia pojawiła się na Ziemi, wielu gwiazdom podobnych do naszego Słońca, zwanych gwiazdami G, może zabraknąć paliwa, zanim rozwinie się złożone życie.

Oprócz przyjrzenia się układom z chłodniejszymi gwiazdami G, naukowcy przyjrzeli się również układom z gwiazdami karłów K, które są nieco chłodniejsze, mniej masywne i mniej świecące niż nasze Słońce. Gwiazdy typu K mają tę zaletę, że mają długą żywotność od 20 do 70 miliardów lat. Pozwoliłoby to planetom na orbitach być starszymi, a także dałoby życiu więcej czasu na postęp w złożoności, która obecnie znajduje się na Ziemi. Jednak aby planety nadawały się do zamieszkania, nie powinny być na tyle stare, aby wyczerpały swoje ciepło geotermalne i nie miały ochronnych pól geomagnetycznych. Ziemia ma około 4,5 miliarda lat, ale naukowcy twierdzą, że najlepszym miejscem do życia jest planeta, która ma od 5 do 8 miliardów lat.

Czytaj: Jaka jest pogoda na Marsie? Teraz możesz się dowiedzieć dzięki NASA.

Rozmiar i masa również mają znaczenie. Planeta, która jest o 10% większa od Ziemi, powinna mieć więcej terenów nadających się do zamieszkania. Oczekuje się, że taka, która ma masę około 1,5 masy Ziemi, będzie dłużej utrzymywała swoje wewnętrzne ogrzewanie w wyniku rozpadu radioaktywnego, a także miałaby silniejszą grawitację, aby utrzymać atmosferę w dłuższym okresie.

Woda jest kluczem do życia. Nieco wyższa temperatura, średnia temperatura powierzchni o około 5 stopni Celsjusza (lub około 8 stopni Fahrenheita) wyższa niż na Ziemi, wraz z dodatkową wilgocią, byłaby również lepsza dla życia. Ta preferencja ciepła i wilgoci jest widoczna na Ziemi z większą bioróżnorodnością w lasach tropikalnych niż w chłodniejszych i suchszych obszarach.

Wśród 24 najlepszych kandydatów na planety żadna z nich nie spełnia wszystkich kryteriów dotyczących planet nadających się do zamieszkania, ale jedna ma cztery krytyczne cechy, co sprawia, że jest prawdopodobnie znacznie wygodniejsza do życia niż nasza rodzima planeta.

Czasami trudno jest przekazać tę zasadę planet nadających się do zamieszkania, ponieważ uważamy, że mamy najlepszą planetę” – powiedział Schulze-Makuch. „Mamy wiele złożonych i różnorodnych form życia, a wiele z nich może przetrwać w ekstremalnych warunkach. Dobrze jest mieć elastyczne życie, ale to nie znaczy, że mamy wszystko, co najlepsze”.

Źródło: “In Search for a Planet Better than Earth: Top Contenders for a Superhabitable World” autorstwa Dirka Schulze-Makucha, René Hellera i Edwarda Guinana, 18 września 2020 r., Astrobiology.
DOI: 10.1089/ast.2019.2161

johannesfloe.com – Art to remember

wad

Brak postów do wyświetlenia