Niesamowite malowidła jaskiniowe sprzed 12500 lat odkryte w głębi Amazonii

0
668
GIPRI Colombia/YouTube

Malowidła jaskiniowe, które uważa się, że pochodzą sprzed 12500 lat, znaleziono rozciągnięte na 13-kilometrowej ścianie w Kolumbii.

Malowidła ścienne zostały okrzyknięte „Kaplicą Sykstyńską Starożytności”. Uważa się, że jest to odkrycie, które zmienia świat archeologii.

Uważa się, że malowidła mają 12500 lat, są niezwykle szczegółowe i zawierają odciski dłoni i wizerunki fauny z epoki lodowcowej, takie jak mastodont, krewny mamuta, konie z epoki lodowcowej i gigantyczne leniwce naziemne.

Odkrycie, którego dokonano w Parku Narodowym Chiribiquete na południu Kolumbii, zostało dokonane w zeszłym roku, ale było utrzymywane w tajemnicy.

Archeolodzy chcieli zachować jak najwięcej czasu na samodzielne badanie sztuki, ponieważ wiadomości o takim odkryciu mogą przyciągnąć na miejsce tysiące turystów, a nawet szabrowników i łowców artefaktów.

Odkrywcy podejrzewają, że prace mogły być wykonane przez myśliwych z okresu paleolitu, którzy przeszli przez most lądowy Beringa do nowego świata z Syberii.

Majestat i tajemnica

Kolumbijsko-brytyjski zespół dokonał tego odkrycia, kierowany przez Jose Iriarte, profesora archeologii na Uniwersytecie w Exeter i czołowego eksperta w dziedzinie Amazonii, który dość głośno mówił o surowej mocy dosłownie dziesiątek tysięcy różnych obrazów, z których niektóre są tak dobrze zrobione, jak ogon konia z pomalowanymi pojedynczymi włosami.

„Kiedy tam jesteś, płyną Twoje emocje… Mówimy o kilkudziesięciu tysiącach obrazów. Zbadanie ich zajmie całe pokolenia… Za każdym razem jest to nowa ściana obrazów ”- powiedział profesor.

GIPRI Colombia/YouTube

Archeolodzy zachwyceni są niezwykłą precyzją przedstawionych zwierząt i ludzi. Rysunki wykonane są na tyle dokładnie, że naukowcy nie mają żadnych wątpliwości, jakie prehistoryczne zwierzęta zostały przedstawione przez przodków. Widać na nich ryby, żółwie, jaszczurki, ptaki, ludzi tańczących i trzymających się za rękę, czy noszących maski. Niektóre rysunki na ścianie umieszczone są tak wysoko, że ich dokładne obejrzenie było możliwe tylko przy wykorzystaniu dronów z kamerami.

„Jak oni wspinali się po tych ścianach?” – powiedziała paleo-archeolog Ella Al-Shamahi.

Czytaj: Archeolodzy odkryli system filtracji wody w starożytnym mieście Majów

Przedstawione są również drzewa i rośliny halucynogenne, co nie było zaskoczeniem dla profesora Iriarte, który zauważył, że „dla mieszkańców Amazonii nie-ludzie, tacy jak zwierzęta i rośliny, mają dusze i komunikują się i angażują ludzi w kooperatywny lub wrogi sposób poprzez rytuały i szamańskie praktyki, które widzimy w sztuce naskalnej.”

Chiribiquete był obszarem kontrolowanym przez paramilitarną organizację antyrządową FARC do niedawna, kiedy to podpisali rozejm z Bogotą, co jest prawdopodobnie jednym z powodów, dla których odkrycie tak ogromnego skarbca malowideł jaskiniowych zajęło tak dużo czasu.

GIPRI Colombia/YouTube

Zespół tam jeszcze wróci, przeszukując okolicę w poszukiwaniu kolejnych obrazów, gdy tylko pozwoli na to COVID-19.

johannesfloe.com – Art to remember

Czytaj: Galeria murali z lat 80 i 90 przeniesie Was prosto do PRL-u!