Zielone budownictwo lub budownictwo ekologiczne wciąż się rozwija.
Czym jest zielone budownictwo?
Zielone budownictwo można najprościej zdefiniować jako proces projektowania budowy oraz użytkowania budynków z uwzględnieniem aspektów ekonomicznych, środowiskowych i społecznych.
Przy budowie ekologicznych obiektów tworzone są zielone przestrzenie zwiększające naturalną bioróżnorodność miejsca, stosowane są również materiały regionalne i surowce z recyklingu. Odpowiednie materiały budowlane dają m.in. gwarancję szczelności akustycznej i termicznej, przez co odczuwamy większy komfort.
Zadbanie o zdrowie i wygodę dzięki najnowszym technologiom opłaca się wszystkim. Nie dziwi więc, że zielone budownictwo największą popularność zdobyło w segmencie biurowym.
Produktywność i kreatywność pracowników przebywających w przestrzeniach biurowych z odpowiednim dostępem do światła dziennego i zieleni wzrasta nawet o 15%, a o niemal połowę spada liczba zwolnień lekarskich! Ekorozwiązania wywierają korzystny wpływ na samopoczucie i kondycję zatrudnionych.
Zielony budynek daje nawet o 30% więcej świeżego powietrza, większą powierzchnię z bezpośrednim dostępem do światła dziennego, wybudowany z poszanowaniem środowiska naturalnego.
W praktyce budynki z ekologicznego trendu budownictwa pobierają na przykład energię słoneczną za pomocą baterii umieszczonych na dachu, ale nie tylko. Wykorzystują na przykład wodę deszczową do codziennego funkcjonowania budynku (np. w toalecie).
W Warszawie znajduje się aż 47% wszystkich certyfikowanych polskich budynków, a w samym województwie mazowieckim do 2016 roku powstało 165 takich projektów. Drugie miejsce zajmuje Kraków z 34 certyfikowanymi budynkami. Na trzecim miejscu znalazł się Poznań i Wrocław. W obu tych miastach spotkamy 22 zielone biurowce.
Budynki biurowe, hotele, nowoczesne osiedla – certyfikaty ekologiczne zdobywają coraz większą popularność w kolejnych sektorach rynku nieruchomości i co cieszy szczególnie, także w mniejszych miastach poza Warszawą.
Upowszechnił się stereotyp, że zielone budownictwo jest drogie. Nic bardziej mylnego! Owszem, było tak, gdy ekologiczne trendy w tym obszarze życia były czymś nowym, ale od kilku lat zielone rozwiązania stają się bardziej powszechne, a przez to tańsze.
Czytaj: Nowe leśne miasto obejmie ponad 7 milionów roślin
Poniżej możecie zobaczyć bardzo ciekawe projekty zielonego budownictwa.

















Czytaj: IKEA BĘDZIE PRODUKOWAŁA EKO MEBLE!
Czytaj: Nowy sklep IKEA w Wiedniu ma zielony dach i zakaz parkowania samochodów