Niewydolność hormonalna u kobiet: 30 oznak, że stałaś się ofiarą braku równowagi hormonalnej

0
471

Brak równowagi hormonalnej to prawdziwa epidemia naszej epoki. Wszystkie hormony są ze sobą powiązane, a kiedy jeden zawiedzie, inne podążają za nim. W tej orkiestrze jest wielu kluczowych muzyków: nadnercza, tarczyca, insulina, ale dzisiaj skupimy się na żeńskich hormonach płciowych.

Chociaż wiele rzeczy może powodować zaburzenia równowagi w naszych hormonach płciowych, jest dobra wiadomość: wiele kobiet może pozbyć się niestabilności hormonalnej bez leków.

Nigdy nie dowiesz się tego z tradycyjnej medycyny, która głosi wersję, że kobiety są skazane na cierpienie przez całe życie reprodukcyjne.

Kobiety cierpią z powodu nagłych wahań nastroju i zachowań w trakcie dojrzewania, zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) i w czasie około menopauzy (czas, w którym funkcja jajników powoli spada).

Czy to oznacza, że ciało kobiety jest wadliwe?

Dlaczego poziom hormonów płciowych wzrasta do 90% wraz z wiekiem? Czy takie kobiety powinny cierpień na zły nastrój, zły sen i problemy seksualne?

Oczywiście, że nie!

Problemy z hormonami to nie wynik pecha. Jest to spowodowane złymi nawykami: alkoholem, paleniem tytoniu, spożywaniem pokarmów bogatych w cukier i szybkie węglowodany, spożywaniem produktów mlecznych, brakiem ruchu, a także narażeniem na toksyczne środowisko.

Pomyśleć, że 75% kobiet ma wady strukturalne z powodu PMS i musi przejść badanie.

Idea, że kobieta powinna uschnąć i stracić zdolność do życia emocjonalnego, fizycznego i seksualnego jest uciążliwa i kłopotliwa.

Mamy nieskończoną liczbę przykładów równowagi i sukcesu w każdym wieku. 81-letnia pacjentka opowiedziała kiedyś lekarce o swoim nowym mężu i swoim wspaniałym życiu miłosnym, pomimo zmarszczek wokół oczu. Dobrobyt jest możliwy w każdym wieku i nie zawsze jest wynikiem pigułek.

Mówiąc najprościej, PMS, objawy menopauzy i inne problemy są oznaką braku równowagi w Twoich hormonach płciowych.

Doprowadź swoje hormony do normy, a wszystkie problemy znikną. Prawda jest taka, że kobiety nie powinny cierpieć. Dowiedz się, co powoduje tę nierównowagę i napraw główne problemy.

I tu właśnie wkracza medycyna funkcjonalna: pozbywasz się głównych przyczyn choroby, odnajdujesz właściwą równowagę, a objawy ustępują.

Większość z nas żyje z niestabilnością hormonalną. Niestety, za normę przyjmujemy wiele objawów, chociaż są to oznaki zaburzenia równowagi hormonalnej. Wiele zaburzeń równowagi można leczyć.

Kiedy pacjenci podejrzewają problemy z zachwianiem równowagi, lekarka prosi o samodzielną ocenę sytuacji i wypełnienie ankiety:

  • Mam zespół napięcia przedmiesiączkowego.
  • Mam miesięczne wahania wagi.
  • Mam zatrzymanie wody w ciele i obrzęk.
  • Czuję się jak nadmuchany balon.
  • Mam bóle głowy.
  • Mam wahania nastroju.
  • Moje piersi rosną.
  • Mam stany depresyjne.
  • Czuję, że nie jestem w stanie sprostać normalnym zadaniom.
  • Bolą mnie plecy, mięśnie i stawy.
  • Mam przedmiesiączkowe uczucie głodu (szczególnie na słodkie i słone).
  • Mam nieregularne cykle, obfite lub lekkie krwawienie.
  • Jestem bezpłodna.
  • Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne lub inne hormony.
  • Mam migrenę przedmiesiączkową.
  • Mam torbiel piersi lub mastopatię włóknisto-torbielowatą.
  • Miałam historię raka piersi, jajnika lub macicy w rodzinie.
  • Mam mięśniaki macicy.
  • Mam oznaki przed menopauzą (wahania nastroju, bóle głowy, nieregularne cykle, obfite krwawienia, zatrzymanie płynów, ból piersi, suchość pochwy, bóle mięśni i stawów, niski popęd płciowy, przyrost masy ciała).
  • Mam uderzenia gorąca.
  • Czuję niepokój.
  • Pocę się we śnie.
  • Cierpię na bezsenność.
  • Mam suche włosy, skórę i pochwę.
  • Mam szybkie bicie serca.
  • Mam problemy z pamięcią lub koncentracją.
  • Mam wzdęcia i przyrost masy ciała.
  • Mam włosy na twarzy.
  • Byłam narażona na pestycydy lub metale ciężkie (w żywności, wodzie i powietrzu).

Za każde jedno stwierdzenie, z którym się zgadzasz zdobywasz jeden punkt. Na koniec policz, ile punktów zdobyłaś, zgodnie z poniższymi wynikami:

  • 0 do 9 – możesz mieć lekką nierównowagę hormonalną.
  • Od 10 do 14 – masz umiarkowaną nierównowagę hormonalną.
  • Od 15 i powyżej – masz poważną nierównowagę hormonalną.

Teraz, gdy już określiłaś stopień niestabilności hormonalnej, omówmy jedną rzecz, którą możesz zacząć robić już dziś, aby złagodzić objawy.

Czytaj: 11 czynników wpływających na tempo przemiany materii i wagę

Prawidłowe odżywianie będzie Twoim przyciskiem resetowania

Równoważenie hormonów to droga, na której czasami pojawiają się zakręty. Ale podążając tą drogą, staniesz się szczęśliwsza, weselsza, zdrowsza.

Twoja dieta to fundament, który pomoże w normalizacji hormonów płciowych.

Pierwszy krok polega na wyeliminowaniu złych nawyków. Wiemy, że cukier, kofeina, alkohol, stres i brak ruchu przyczyniają się do pogorszenia PMS i wszystkich zaburzeń równowagi hormonalnej, w tym menopauzy.

Szkodliwe jedzenie jest przyczyną niestabilności Twoich hormonów. Jeśli jesz dużo cukru, będziesz produkować więcej insuliny, testosteronu i estrogenu.

Każdy rodzaj mąki i cukru może prowadzić do braku równowagi hormonalnej. Produkty mleczne i gluten często powodują stany zapalne i zaburzenia równowagi. Ksenobiotyki lub substancje chemiczne występujące w środowisku, takie jak pestycydy w naszej żywności, mogą działać jako silne niszczyciele hormonów i powodować utratę równowagi.

Produkty mleczne są jedną z największych przyczyn niestabilności hormonalnej ze względu na hormony, które są już w mleku i te, które są dodawane razem z antybiotykami.

Nawet, jeśli weźmiesz czyste mleko od krowy, poziom hormonów wzrośnie. W rzeczywistości produkty mleczne zawierają ponad 60 hormonów, które mogą przyczyniać się do zachwiania równowagi. Produkty mleczne i gluten to jedne z najpowszechniejszych pokarmów, które możemy wyeliminować z naszej diety i czerpać z tego korzyści.

Złe nawyki musisz zastąpić użytecznymi. Jedz nieprzetworzone, ekologiczne produkty pochodzenia zwierzęcego. Przestrzegając tej diety, zmniejszać spożycie ksenostrogenów, hormonów i antybiotyków. Kolejnym krokiem jest picie przefiltrowanej wody. Wpływa to pozytywnie na gospodarkę hormonalną.

Możesz przestrzegać dziesięciodniowej diety detoksykacyjnej, która pomoże przywrócić hormony poprzez wyeliminowanie słodkiej, przetworzonej żywności, skupiając się na organicznych, nieprzetworzonych, naturalnych produktach. Aby znormalizować hormony żeńskie, zwróć uwagę na specjalne produkty. Jedz więcej nasion lnu, warzyw krzyżowych, dobrych tłuszczów i ekologicznych produktów sojowych wolnych od GMO (tofu, tempo)

johannesfloe.com – Art to remember

Inne sposoby na ustalenie i utrzymanie równowagi hormonów płciowych

Oprócz diety jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby znormalizować poziom hormonów bez leków.

Suplementy diety: olej rybny oraz witaminy D i B pomagają zrównoważyć estrogen. Przeciwutleniacze, witamina E, zielona herbata również przyczyniają się do normalizacji hormonów.

Ćwiczenia: kiedy ćwiczysz, zmniejszasz PSM i inne problemy. Znajdź coś, co lubisz robić, np. bieganie, długie spacery, trening siłowy, taniec lub inne ćwiczenia, które sprawiają ci przyjemność.

Redukcja stresu: przewlekły stres może powodować lub nasilać zaburzenia równowagi hormonalnej. Musisz znaleźć coś, co pomoże zmniejszyć stres. Może to być medytacja, joga, masaże, czytanie książki lub zajęcia twórcze.

Dobry sen: bezsenność może negatywnie wpływać na PMS, menopauzę i inne okoliczności. Osiem godzin spokojnego i nieprzerwanego snu to jedna z najlepszych metod równoważenia hormonów.

Ograniczenie lub abstynencja od alkoholu. Nawet czerwone wino podnosi poziom estrogenów i zwiększa ryzyko raka.

Czytaj: W Szpitalu w Krakowie wprowadzono limit testów na koronawirusa!

Jak zapewnić bezpieczeństwo hormonalnej terapii zastępczej?

Przez 50 lat hormonalną terapię zastępczą uważano za źródło młodości, dopóki nie stwierdzono, że estrogen, nie napotykając oporności, ośmiokrotnie zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka macicy.

Od ponad trzech dekad kobiety poddawane są intensywnym eksperymentom z niewielkimi lub żadnymi oznakami niepotrzebnych szkód w wyniku powiększenia macicy, piersi, raka jajnika oraz zawałów serca i udarów. Metody te zapewniają tymczasowe rozwiązanie trudnych (i często krótkotrwałych) objawów menopauzy.

Pomimo wad istnieją przypadki, w których hormonalna terapia zastępcza i leki są przydatne, a nawet konieczne dla kobiet, których objawy są niekontrolowane.

Czasami pomimo zmiany stylu życia – diety, ćwiczeń, redukcji stresu, suplementów diety i ziół – terapia hormonalna może uratować życie (zarówno nastrój, jak i umysł).

Powinien ją przepisać tylko doświadczony lekarz i dobrze zaznajomiony z bioogiczną terapią hormonalną. Jeśli wybierzesz ten obszar, polecam rozmowę z lekarzem, który omówi z Tobą zalety i wady terapii hormonalnej, aby podjąć jak najbardziej świadomą decyzję.

Źródło: otoz.com.ua