Nowa moda: przytul krowę, aby pokonać stres

0
303
Przytulanie krów może mieć uspokajający wpływ na umysł i może obniżyć stres, niepokój i ciśnienie krwi. Zdjęcie: onlymyhealth.com

Ponieważ wiele osób szuka nieinwazyjnych opcji wspierających ich zdrowie, popularna staje się gama alternatywnych i uzupełniających terapii. Wśród tych opcji przytulanie krowy szybko staje się przedmiotem zainteresowania entuzjastów zdrowia.

Uważa się, że ma opcja ma wiele korzyści dla zdrowia psychicznego i dlatego pojawiła się jako trend wellness w Stanach Zjednoczonych i Europie. Również w Indiach zyskuje akceptację, a farmy w wielkich miastach, takich jak Delhi i Bombaj, oferują usługi przytulania krów.

Czy przytulanie krów jest naprawdę skuteczne w walce ze stresem?

Nie ma zbyt wielu dowodów naukowych potwierdzających skuteczność przytulania krów, ale ci, którzy się na to decydują, uznali tę terapię za przydatną.

Ludzie, którzy chcą przytulać krowy, twierdzą, że działa to uspokajająco na umysł i może leczyć depresję, lęk, ciśnienie krwi, nadciśnienie i inne powiązane dolegliwości.

Podobnie jak w przypadku innych terapii uzupełniających, takich jak akupresura, przytulanie krów koi postrzępione nerwy i przynosi spokój psychiczny.

Czytaj: To najprawdopodobniej najmniejsza krowa na świecie!

Oto zalety przytulania krów:

  • Uważa się, że przytulanie krów przynosi pozytywne efekty i zmniejsza stres psychiczny poprzez zwiększenie wydzielania oksytocyny w organizmie.
  • Podczas gdy ludzie przytulają się do krowy, odpoczywają przy krowie i doświadczają spokoju, lizanie przez krowę dodaje kojącego efektu.
  • Nie tylko ludzie czerpią przyjemność z przytulania się do krowy. Jest to powiązane, ponieważ krowa także rozkoszuje się ludzkim dotykiem.

– Przytulanie krów pomaga nie tylko w przypadku depresji i lęku, ale także problemów z oddychaniem, co ostatecznie zmniejsza stres – powiedział dr Gupta.

Jak działa terapia?

Wyjaśniając, że przytulanie krowy obejmuje dotykanie krowy, przytulanie i pieszczenie jej ciała, dr Gupta zauważył, że ze względu na niskie tętno krowy i nieco wysoką temperaturę ciała osoba poddawana terapii czuje się spokojna i pogodna.

„W wielu krajach w Europie i USA przytulanie krów jest dość popularne. Ludzie nie mają nic przeciwko płaceniu wyższych opłat za terapię, biorąc pod uwagę jej korzyści. Osoby przychodzące do naszego centrum przytulania krów podzielają różne korzyści, jakie odczuwali po kilku sesjach” – powiedział dr Gupta.

Czytaj: Szczęśliwa krowa biegnie codziennie przywitać kobietę (WIDEO)

Zdjęcie: onlymyhealt.com

Co psychologowie mówią o przytulaniu krów?

Chociaż psychologowie potwierdzają korzyści płynące z dotykania, opieki i interakcji ze zwierzętami, wystarczająco dużo dowodów naukowych potwierdza korzyści płynące z przytulania krów.

Psychiatra z Bangalore, dr BG Girishchandra, mówi, że terapia ze zwierzętami udowodniła korzyści dla zdrowia psychicznego i może złagodzić lęki i inne problemy ze zdrowiem psychicznym ludzi.

„Jeśli chcesz zapytać mnie o przytulanie krów, nie byłbym w stanie nic powiedzieć. Ale terapia dla zwierząt i jeśli chodzi o ludzi kochających zwierzęta, z pewnością są udowodnione korzyści. Osoby, szczególnie te, które mają problemy ze zdrowiem psychicznym, odnoszą korzyści z każdego rodzaju zwierząt domowych lub interakcji ze zwierzętami” – mówi dr Girishchandra.

„Ludzie cierpiący na niepokój lub poczucie bezwartościowości, wchodzący w interakcje ze zwierzętami, łagodzą człowieka i wszystkie negatywne emocje. Nawet jeśli chodzi o neurochemię, podczas interakcji ze zwierzętami domowymi lub innymi zwierzętami zachodzą zmiany i uwalnianie szczęśliwych hormonów. Reakcja zwierząt różni się od reakcji ludzi. Ludzie cieszą się towarzystwem zwierząt i czują się lepiej. W przypadku krów takie rzeczy prawdopodobnie będą się zdarzać i dlatego powinno to pomóc” – dodaje.

Dr Samir Parikh, wybitny psychiatra i dyrektor Departamentu Zdrowia Psychicznego i Nauk Behawioralnych Fortis Healthcare mówi, że ludzie powinni robić to, co sprawia im radość, a jeśli przytulanie krów przynosi im spokój, to czemu tego nie robić?

„Wszystko, co zapewnia spokój ducha, powinniśmy robić jak najczęściej. Na przykład wielu ludzi lubi rośliny. Niektórzy lubią zwierzęta domowe, inni przytulają się do drzew, a inni lubią sztukę i malarstwo. Więc cokolwiek daje ci poczucie radości i spokoju, jest dla Ciebie dobre, dla dobrego samopoczucia” – dodaje Parikh.

johannesfloe.com – Art to remember