Nowa technika może przynieść długotrwałą ulgę w bólu osobom cierpiącym na ciężkie zapalenie stawów

0
367
Zdjęcie: freedomsphoenix.com

Nowatorska procedura ambulatoryjna zapewnia trwałą ulgę w bólu pacjentom cierpiących na ciężkie zapalenie stawów biodrowych i barkowych.

Według badań przedstawionych na dorocznym spotkaniu Radiological Society of North America, naukowcy stwierdzili, że procedura może pomóc również zmniejszyć uzależnienie od uzależniających opiatów.

Osoby z umiarkowanym lub silnym bólem związanym z chorobą zwyrodnieniową stawów mają ograniczone możliwości leczenia. Powszechne metody, takie jak wstrzyknięcia środka znieczulającego i kortykosteroidów do dotkniętych stawów, stają się mniej skuteczne w miarę postępu i pogarszania się zapalenia stawów.

„Zwykle z czasem pacjenci słabiej reagują na te zastrzyki” – powiedział dr Felix M. Gonzalez z Wydziału Radiologii w Emory University School of Medicine w Atlancie, w stanie Georgia. „Pierwszy zastrzyk znieczulająco-kortykosteroidowy może przynieść 6 miesięcy ulgi w bólu, drugi może trwać trzy miesiące, a trzeci tylko miesiąc. Stopniowo stopień złagodzenia bólu staje się nieodczuwalny”.

Aby złagodzić ból pacjenci stają przed możliwością operacji wymiany stawu. Wielu pacjentów nie kwalifikuje się do operacji z powodów zdrowotnych, podczas gdy wielu innych nie decyduje się na tak poważną operację.

Czytaj: Co robić i czego nie robić dla zdrowia stawów kolanowych

Dla tych pacjentów jedyną realną opcją mogą być opioidowe środki przeciwbólowe, które niosą ze sobą ryzyko uzależnienia.

Dr Gonzalez i współpracownicy badali zastosowanie nowatorskiego interwencyjnego leczenia radiologicznego w celu złagodzenia bólu w przypadku zaawansowanego zwyrodnieniowego zapalenia stawów. Zabieg polega na umieszczeniu igieł w miejscu, gdzie główne nerwy czuciowe znajdują się wokół stawów barkowych i biodrowych. Nerwy są następnie traktowane prądem o niskim natężeniu zwanym częstotliwością radiową, który je „ogłusza”, spowalniając przenoszenie bólu do mózgu.

W ramach nowego badania poddano leczeniu 23 osoby z chorobą zwyrodnieniową stawów, w tym 12 osób z bólem barku i 11osób z bólem biodra. Osoby badane przestały reagować na przeciwzapalne kontrolowanie bólu i dostawowe zastrzyki steroidowe lidokainy.

Leczenie wykonano dwa do trzech tygodni po otrzymaniu przez pacjentów diagnostycznej anestezjologicznej blokady nerwów. Pacjenci wypełnili następnie ankiety, aby zmierzyć ich funkcję, zakres ruchu i stopień bólu przed i po trzech miesiącach od zabiegów ablacji.

Nie wystąpiły powikłania związane z zabiegiem, a po leczeniu zarówno grupy z bólem biodra, jak i barku zgłosiły istotne statystycznie zmniejszenie nasilenia bólu z odpowiednim wzrostem funkcji dynamicznej.

„W naszym badaniu wyniki były imponujące i obiecujące” – powiedział dr Gonzalez. „Pacjenci z bólem barku odczuwali zmniejszenie bólu o 85% i wzrost funkcji o około 74%. U pacjentów z bólem biodra stwierdzono 70% zmniejszenie bólu i poprawę funkcji o około 66%.”

Technika jest nową alternatywą dla pacjentów, którzy nie chcą lub nie kwalifikują się do operacji. Ponadto technika ta może zmniejszyć ryzyko uzależnienia od opiatów.

„Ta technika jest ostatecznością dla pacjentów, którzy nie są w stanie być aktywni fizycznie i mogą się uzależnić od narkotyków” – powiedział dr Gonzalez. „Do niedawna nie było innej alternatywy dla leczenia pacjentów znajdujących się na końcu szlaku zapalenia stawów, którzy nie kwalifikują się do operacji lub nie chcą poddać się operacji”.

Na zeszłorocznym dorocznym spotkaniu RSNA dr Gonzalez przedstawił podobnie zachęcające wyniki badania nad podobną procedurą leczenia zapalenia stawów kolanowych. Łącznie stawy kolanowe, barkowe i biodrowe stanowią około 95% wszystkich przypadków zapalenia stawów.

Procedura ta może mieć wiele zastosowań poza leczeniem bólu artretycznego – wyjaśnił dr Gonzalez. Potencjalne zastosowania obejmują na przykład leczenie bólu związanego z chorobami, takimi jak rak i zespół bólowy związany z anemią sierpowatą.

„Chcielibyśmy zbadać skuteczność leczenia u pacjentów w innych sytuacjach, takich jak urazy, amputacje, a zwłaszcza u pacjentów z rakiem z przerzutami” – powiedział dr Gonzalez.

Źródło: Towarzystwo Radiologiczne Ameryki Północnej

Czytaj: Poznań: Na cmentarzu powstała Zniczodzielnia!

johannesfloe.com – Art to remember