Nowe badanie mówi, że jedzenie grzybów może obniżyć ryzyko depresji

0
320
Jedzenie grzybów może zapobiegać depresji. Zdjęcie: pl.freepik.com

Grzyby trafiają na pierwsze strony gazet ze względu na ich wiele zalet zdrowotnych. Nie tylko obniżają ryzyko raka i przedwczesnej śmierci, ale nowe badania prowadzone przez Penn State College of Medicine pokazują również, że grzyby mogą korzystnie wpływać na zdrowie psychiczne.

Naukowcy z Penn State wykorzystali dane na temat diety i zdrowia psychicznego zebrane od ponad 24 000 dorosłych Amerykanów w latach 2005-2016. Odkryli, że ludzie, którzy jedli grzyby, mieli mniejsze szanse na depresję.

Według naukowców grzyby zawierają ergotioneinę, przeciwutleniacz, który może chronić przed uszkodzeniem komórek i tkanek w organizmie. Badania wykazały, że przeciwutleniacze pomagają zapobiegać wielu chorobom psychicznym, takim jak schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa i depresja.

„Grzyby są najwyższym źródłem żywieniowego aminokwasu ergotioneiny – środka przeciwzapalnego, którego człowiek nie może zsyntetyzować” – powiedział główny badacz Djibril Ba, który niedawno ukończył studia doktoranckie z zakresu epidemiologii w College of Medicine. „Wysoki poziom ergotioneiny może obniżyć ryzyko stresu oksydacyjnego, co może również zmniejszyć objawy depresji”.

Pieczarki białe, które są najczęściej spożywaną odmianą grzybów w USA, zawierają potas, który uważa się, że zmniejsza lęk.

Czytaj: 4 najdziwniejsze grzyby na świecie

Ponadto niektóre inne gatunki grzybów jadalnych, zwłaszcza soplówka jeżowata, mogą stymulować ekspresję czynników neurotroficznych, takich jak synteza czynnika wzrostu nerwów, co może mieć wpływ na zapobieganie zaburzeniom neuropsychiatrycznym, w tym depresji.

Według naukowców, wykształceni w college’u biali ludzie niebędący Latynosami częściej jedli grzyby. Średnia wieku badanych wynosiła 45 lat, a większość (66%) stanowili nielatynoscy biali ludzie.

Po uwzględnieniu czynników społeczno-demograficznych, głównych czynników ryzyka, zgłaszanych chorób, leków i innych czynników żywieniowych badacze zaobserwowali istotny związek między spożyciem grzybów a niższymi prawdopodobieństwem wystąpienia depresji. Powiedzieli jednak, że nie ma wyraźnych dodatkowych korzyści przy stosunkowo wysokim spożyciu grzybów.

Zespół przeprowadził wtórną analizę, aby sprawdzić, czy ryzyko depresji można zmniejszyć, zastępując codziennie porcję czerwonego lub przetworzonego mięsa porcją grzybów. Jednak wyniki pokazują, że ta substytucja nie była związana z niższym prawdopodobieństwem wystąpienia depresji.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Naukowcy zauważyli pewne ograniczenia, którymi można by się zająć w przyszłych badaniach. Dane nie zawierały szczegółowych informacji na temat rodzajów grzybów. W rezultacie naukowcy nie byli w stanie określić wpływu określonych rodzajów grzybów na depresję. Kody żywności wydane przez Departament Rolnictwa USA zostały wykorzystane do określenia spożycia grzybów; dlatego niektóre wpisy mogły zostać błędnie sklasyfikowane lub niedokładnie zarejestrowane.

Przed tymi badaniami – opublikowanymi w Journal of Affective Disorders – przeprowadzono niewiele badań mających na celu zbadanie związku między spożyciem grzybów a depresją, a większość to próby kliniczne z mniej niż 100 uczestnikami.

Naukowcy stwierdzili, że badanie to podkreśla potencjalne znaczenie kliniczne i zdrowotne spożywania grzybów jako sposobu na zmniejszenie depresji i zapobieganie innym chorobom.

Źródło: Penn State

Czytaj: Na autostradzie Krakowa powstanie dodatkowy trzeci pas