Nowe badanie wskazuje na idealną ilość snu potrzebną w miarę starzenia się

0
351
Zdjęcie: Pixabay

Wiele osób zastanawia się, ile godzin trzeba spać, aby się wyspać. Wszyscy słyszeliśmy, że drzemki mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. A co głosi nowe badanie? Ile godzin powinniśmy spać? Dla tych, którzy przechodzą ze średniego do starszego wieku, nowe badanie daje odpowiedź na to ważne pytanie.

Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Cambridge i chińskiego Uniwersytetu Fudan przeanalizowali w ramach swoich badań dane prawie pół miliona uczestników brytyjskiego BioBanku.

Uczestnicy ci, w wieku od 38 do 73 lat, odpowiedzieli na ankietę dotyczącą ich wzorców snu, długości snu, zdrowia psychicznego i ogólnego samopoczucia. Z tej puli u 40 000 uczestników były dostępne również profile obrazowania mózgu i informacje genetyczne.

Czego więc naukowcy nauczyli się z ich analizy? Odkryli, że uczestnicy o najlepszych zdolnościach poznawczych i ogólnym samopoczuciu mieli około 7 godzin nieprzerwanego snu dziennie przez dłuższy czas. Więcej lub mniej snu wydawało się korelować ze spadkiem zdolności poznawczych, takich jak pamięć i umiejętność rozwiązywania problemów. Co więcej, uczestnicy, którzy nie spali minimum 7 godzin lub spali więcej niż 7 godzin, byli bardziej podatni na problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak lęk lub depresja.

„Chociaż nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że zbyt mało lub zbyt dużo snu powoduje problemy poznawcze, nasza analiza, patrząc na osoby przez dłuższy czas, wydaje się wspierać ten pomysł” – mówi profesor Jianfeng Feng z Uniwersytetu Fudan. „Ale powody, dla których starsi ludzie mają gorszy sen, wydają się być złożone, na co wpływa połączenie naszego składu genetycznego i struktury naszych mózgów”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Patrząc na brak snu, naukowcy uważają, że spadki snu, które zaobserwowali, mogą być związane z przerwaniem „głębokiego” snu, ponieważ wykazano, że zakłócenie tego typu snu powoduje problemy z pamięcią. Każdy, kto kiedykolwiek został nagle wybudzony z głębokiego snu i doświadczył „mgły mózgowej”, która nastąpiła, zna to.

Konsekwencja jest również kluczowa, ponieważ naukowcy odkryli, że ci, których wzorce snu były zbyt zmienne, również byli bardziej narażeni na problemy. Wcześniejsze badania wykazały, że przerywane wzorce snu są często związane ze stanem zapalnym, który w badanej grupie demograficznej może być spowodowany chorobami związanymi z wiekiem.

Czytaj: Poznańskie pogotowie ma nowy sprzęt. Pierwszy taki w Polsce!

Bez względu na przyczynę, autorka badania, profesor Barbara Sahakian z Wydziału Psychiatrii Uniwersytetu Cambridge, ma dobre przypomnienie dla każdego, kto się starzeje.

„Dobry sen jest ważny na wszystkich etapach życia, ale szczególnie w miarę starzenia się. Znalezienie sposobów na poprawę snu dla osób starszych może mieć kluczowe znaczenie dla utrzymania dobrego zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia oraz uniknięcia pogorszenia funkcji poznawczych, szczególnie w przypadku pacjentów z zaburzeniami psychicznymi i demencją”.