Nowe bezpowietrzne opony Michelin

0
475
Opona bezpowietrzna UPTIS. Zdjęcie: Michelin

Nowe bezpowietrzne opony Michelin po raz pierwszy trafiły na publiczne ulice.

Opony odporne na przebicie to intrygująca koncepcja od wielu lat. Producent opon Michelin pracuje nad nią od 2005 roku i po ponad dekadzie pracy jest teraz bliższy rzeczywistości.

Firma po raz pierwszy wybrała opony odporne na przebicie w pojeździe elektrycznym, zgodnie z celami firmy, aby w przyszłości być bardziej zrównoważonym.

Czytaj: Michelin produkuje opony z plastikowych butelek z recyklingu

Na całym świecie rocznie produkuje się ponad trzy miliardy opon. Po upływie okresu eksploatacji opony te zwykle trafiają na wysypiska śmieci. Grozi im również zapalenie się i uwolnienie toksycznych oparów do atmosfery.

Podobnie jak w przypadku innych rzeczy stworzonych przez człowieka, jednym ze sposobów uczynienia opon bardziej przyjaznych dla środowiska jest zrobienie ich z naturalnie występującego materiału.

Drugim jest ograniczenie przypadków, które powodują zużycie i niszczą opony.

Francuski producent opon Michelin wykorzystuje oba te podejścia, aby uczynić swoje opony bardziej „ekologicznymi” w przyszłości.

Dzięki Vision Concept firma chce wytwarzać opony, które są bezpowietrzne, ładowalne i trwałe.

Unique Punctureproof TIre System (UPTIS) to opona bezpowietrzna, która dzięki unikalnej konstrukcji nie wymaga napełniania powietrzem i nigdy nie ulega przebiciu.

Firma opublikowała zwiastun w 2017 roku, aby pokazać małą cząstkę, nad czym pracują. Możesz zobaczyć, jak wyglądają te opony na poniższym wideo.

Czytaj: Krakowska restauracja z gwiazdką Michelin!

Zgodnie z notą koncepcyjną UPTIS łączy aluminiowe koło i elastyczną konstrukcję nośną wykonaną z tworzywa sztucznego wzmocnioną włóknem szklanym (GFRP). Firma jest przekonana, że dzięki temu projektowi może nadal zapewniać osiągi konwencjonalnych opon Michelin.

Niedawno firma po raz pierwszy zaprezentowała UPTIS publicznie, a nawet zaprosiła ograniczoną liczbę osób na jazdę próbną.

„Naprawdę wyróżniająca się struktura prototypu MICHELIN Uptis lub jego „dziwność”, jak często słyszeliśmy, naprawdę przyciągnęła uwagę wielu odwiedzających i pozostawiła na nich niezatarte wrażenie” – powiedział dyrektor Cyrille Roget, z Działu Komunikacji Technicznej i Naukowej Grupy Michelin.

„To było dla nas wyjątkowe przeżycie, a największa satysfakcja była pod koniec demonstracji, kiedy nasi pasażerowie, co prawda początkowo trochę nieufni, powiedzieli, że nie czują różnicy w porównaniu z konwencjonalnymi oponami”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Chociaż nie znamy jeszcze przedziału cenowego tych opon, firma poinformowała, że jest na dobrej drodze, aby opony trafiły na rynek do 2024 roku.

W początkowej fazie opony te będą również zawierać odpady z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu; Z czasem firma zastąpi 100% komponentów opon materiałami organicznymi lub nadających się do recyklingu.

To może być pierwszy raz, kiedy człowiek odkrył koło na nowo.